banner286

19 Mayıs İlkokulu

1963 yılında mezun olduğum, beni ben yapan, kişiliğime ilk harcı katan İlk Okulum. Yoksul mahalleler çocuklarının okuduğu bir okuldu. Kömür bittiğinde evlerimizden tezek-odun taşıyarak ısıtırdık. Zamanla ihtiyaçlar arttı, tadilatlarla genişletildi ve bu yıl da eski binası tamamen yıkılarak, aynı arsaya yeni bir okul binası yapılmakta olduğunu gördüm, çok mutlu olmuştum. Yenilenmesinde Emeği geçen herkese teşekkür ediyor kutluyorum.

Ancak son haftalar da okulumuzun isminin değiştirilerek, benim gibi bu okuldan mezun olmuş, şehitlik mertebesine erişmiş bir okul arkadaşımın isminin okula verilmesi konusunda, bir muhtarlık düzeyinde talepler olduğunu; Bu durumun muhtarlık mühürü de taşıyan, 7 mahalle sakini tarafından imzalanmış el yazması bir dilekçe ile Karaman Milli Eğitim Müdürlüğü’ne iletildiğini sosyal medya ortamında rastladım, haberi doğru bilip çok üzüldüm.

Çağın ve geleceğin iletişim ve diyalog aracı olan, devlet yetkililerinin mesajlarına da aracılık eden sosyal medya da, bu konuyla ilgili lehte ve alehte, farklı pencerelerden bakılarak yazılanları da okudum. Herkesin fikrine saygı duyuyor, şehit okuldaşımı da rahmet ve şükranla anıyorum.

19 Mayıs İlk Okulu, Karaman’ın oluşumu ve gelişimine harç üretmiş okullarından birisidir. Bu okul; Gazi Mustafa Kemal İlk Okulu, İstiklal İlk Okulu, Güneş İlk Okulu ve Cumhuriyet İlk Okulu ile birlikte Karaman’ın hafızası sayılan değerlerindendir. Tıpkı Aktekke Camisi, Araboğlu Camisi, Dikbasan Camisi vb. gibi. Bu okullar; okul müdürleriyle, efsaneleşmiş öğretmenleriyle, yetiştirdikleri öğrencileri ile Karaman’ın kimliğini oluşturan ve bu kimliği hıfzeden hafızalarıdır.

19 Mayıs İlkokulu, Merhum Başöğretmen Fahrettin Çetin, İbrahim Ergenekon, yaşayan efsane birinci sınıf öğretmenim Ali Ünlüer, ismini hatırlayamadığım diğer öğretmenlerimiz ve hademe Aziz amcamızın çabaları ile hayat bulmuş; Dünya Metropolü İstanbul’a Başkanlık yapmış Ali Müfit Gürtunaları, Yüksel Çavuşoğullarını, Prof. Dr. Ömer Üreleri, yüzlerce Öğretmeni, Hekimi, Mühendisi, iş insanlarını ve son dönemlerinde şehitlik mertebesine ermiş Muhammet Ali Mevlüt Dündar kardeşimizi yetiştirmiş ulvi bir kurumdur ve KARAMAN’IN GERÇEK HAFIZALARINDANDIR.

Yenilenen okulumuzun ilk ismiyle, 19 MAYIS İLKOKULU olarak yaşaması Karaman’ın onursal değerlerinin korunması anlamında olacaktır. İsim değişikliği talebinde bulunan hemşerilerimi iyi niyetli insanlar, girişimlerini iyi niyetli girişimler olarak görmek istiyorum.

Henüz tanışmadığım ancak gıyaben yöneticilik erdemlerini duyduğum değerli Valimizin, mülki ve yerel yönetim yetkililerimizin, aklıselimle davranarak; Karaman’ın hafızalarının yok edilmesine engel olacakları ümidimi koruyor, şehitlik mertebesine ulaşan okuldaşımız merhum Muhammet Ali Mevlüt Dündar’ın isminin yeni yapılacak başka bir okula ya da Valiliğimizin uygun göreceği, anılası başka bir yere verilmesini bekliyorum. Okulumun yenilenmesinde emeği geçen herkesi sevgi ve saygı ile selamlıyor teşekkür ediyorum.

YORUM EKLE

banner284

banner285