Ali Ünlüer

TÜRK DİL BAYRAMI VE YUNUS EMRE``Yİ ANMA TÖRENLERİ

TÜRK DİL BAYRAMI VE YUNUS EMRE``Yİ ANMA TÖRENLERİ

Saygıdeğer okurlarım. Yakın dostum Osman Nuri Koçak`ın Karaman`da UYANIŞ Gazetesinde kaleme alıp yayımlanan söyleşi dizilerini önemseyerek okuyorum. CHP ve MHP İl Başkanları ile yapılan söyleşileri genelde belediye hizmetlerini kapsıyor. Sorular ve yanıtlar her ne kadar klasik olsa da ilginç olanları çoğunlukta idi. Sorular ve yanıtlar arasında Türk Dil Bayramı Ve Yunus Emre`yi anma Törenleri`nin kurucuları arasında olmam hayatta tek benim kalmam nedeni ile mutluluğumu ifade etmek istiyorum.

 

YENİ YIL KUTLAMALARI

Yaşamımız boyu yeni yıl kutlamaları geleneksel hale gelmiştir. Her yeni yıl insanlara yeni umutlar yaratır. Umut yaşamın bir parçası olduğuna göre, insanın umudu olmasa yaşamın anlamı kalmaz.

ANLAMLI KONSER

Ankara Karamanlılar Derneği tarafından oluşturulan Türk Sanat Müziği korosu değişik zamanlarda değişik yerlerde konserler verdiğini biliyorum. Aynı topluluk üç kez Karaman`a da gelmişlerdi. Her gelişlerinde gönüllerimizi fethedip öyle ayrılmışlardı. Bu gelişleri çok farklı ve anlamlı. Karamanımızın gururu, şiir dalında adından hep söz edilecek merhum Emekli Alb. Ünlü şairimiz Bekir Sıtkı Erdoğan`ı anılarımızda yaşatmak içindi. Bekir Sıtkı, Dr. Mehmet Armutlu, Turan Baskan, Hanifi Elmalı ile aynı sınıfta ortaokulda birlikte okuduk. Herkes kendisine bir yaşam yolu çizmişti. Bekir Subay, Armutlu Doktor, Turan ile Hanifi ziraatçı, ben öğretmen olmuştum. Çoğu yıllar Karaman`da toplanır anılarımızı tazelerdik. Yaprak dökümü gibi birer birer aramızdan ayrıldılar son olarak Bekir`i son yolculuğuna uğurladık. Şair Sessiz Gemi başlıklı şiirinde `Her giden memnun ki yerinden dönen yok seferinden diyor` ölüm kaçınılmaz sonuç. O yolculuğa elbet bir gün bizde çıkacağız…

SANAYİMİZİ TANIYALIM

Saygıdeğer okurlarım. Bu köşede sürekli Karaman`da kurulmuş çeşitli dallarda ürünlerini sergileyen sanayimizi, sanayicilerimizi tanıtmaya çalıştım. Bu arada Karaman Organize Sanayi Bölgesinin tespiti ve kurucusu Belediye Eski Başkanımız Sayın Özcan Genç`i anımsamadan yapamayacağım. Sayın Özcan Genç Karaman`ın geleceğini çok evvelden görüp kurulmasını planladığı belki de bu günleri hayal ettiği sanayimiz yüz akı sanayicilerimiz sayesinde uluslararası düzeye ulaştı. Rahat ol gelip görmeni içtenliğimle isterim. Saygıdeğer okurlarım OSB kuruluş öyküsü başlı başına bir konu gerektiği zaman en yakın tanığı olarak anlatmak isterim. Üç dört gün önce DURU BULGURU ziyarete gitmiştim. İsmini duyup içeriğini merek ettiğim İŞGEM’in yerini bulmam zor olmadı. Yine Belediye Eski Başkanı Ali Kantürk`ün orada görevli olduğunu işitmiştim. Telefon ettim. Yanımda arkadaşım Bekir Tunç`da vardı. Sağolsun Ali Bey bizi karşıladı. Çaylarımızı yudumlarken içeriğini çok merak ettiğim İŞGEM hakkında sorular yöneltmeye başladım. Ali Bey işi bilen deneyimli kişiliği ile hocam önce binaları, çalışma alanlarını gezelim istediğimiz bilgileri vereceğini söyledi. Geniş bir alana kurulan idari ve işyerlerini gösterdi. Odasına oturduk uzun bir söyleşiye başladık. Sorularımı yanıtladı. Konu gerçekten kendi işini kurmak isteyenler için çok önemli bir fırsat olduğunu sanırım.

MAHKEME KADI’YA MÜLK DEĞİLDİR

Saygıdeğer Karamanlı ve tüm okurlarım. Karaman Belediyesi’nin09.09.2015 tarih ve 414 sayılı kararının içeriğini sizlerle paylaşmak istiyorum.

KURBAN İBADETTİR

Saygıdeğer Karamanlı hemşehrilerim.Bilindiği gibi Türk Kızılayı 1868 yılından buyana din,dil,ırk,renk gözetmeksizin insanlığa yardım eden bir kurumdur.

ÇIRA DİBİNE KARANLIK

Saygıdeğer okurlarım Çıra dibine karanlık başlıklı bir yazıyı Belediye eski Başkanı İbrahim Koçak zamanında da yazmıştım. Konu yine Yunus Emre idi. Sevgili dostlar dost acı, düşman tatlı söyler diye bir atasözü vardır. Hepiniz bilirsiniz. Yıllar önce kuruluş aşamasında yer aldığım derneğimiz son beş altı yıldır ses getiren etkinliklerle Karaman’da Konya’da, Ankara’da yaşayan Yeşilderelileri bir araya toplamaları, unutulanları, biri birini hatta akraba olanlar bile yakınlarını tanıma fırsatı bulmaları mutlulukların en iyisi sanırım.08-09 Ağustos 2015 günlerinde (İbrala) Yeşildere YUNUS EMRE FESTİVALİ’NİN kutlanması onur verici bir olay. Bu konuda emeği geçenlere teşekkür az gelir. Yıllardır hayal ettiğim bu girişimin bir başlangıç olması sevindiricidir.

Bizim Üniversitemiz

Bizim Üniversitemiz başlığı ile sürekli yazıyorum. Belki yadırgamış olanlar olabilirler. Huyum kurusun gördüğüm yada yaşadığım olayların iyi yönlerini hep yazarım. Yazıyorum da. Eleştiri herkesin en doğal hakkıdır. Tartışılmaz.

BİZİM ÜNİVERSİTEMİZ ARANAN ÜNİVERSİTE

Özleyerek içtenlikle okumaya alıştığımız İKEV POSTASI’NIN 53. sayısında Hasan Şimşek beyin kaleme aldığı yazıyı okuyunca gerçekten hem çok üzüldüm hemde çok şaşırdım. Bu yazım Sayın Şimşek’in yazısına bir yanıt olarak düşünülebilir. Ama ben kimsenin avukatı olmadığımı vurgulamak isterim. Yıllar öncesi Karaman’da bir üniversitenin kurulması için uğraş veren ekibin içinde yer aldım.

ÇOCUK EDEBİYATI VE OKUMA KÜLTÜRÜ

1 Kasım 2014 Cumartesi günü Yunus Emre Konferans salonunda Eğitim İş Sendikası, Atatürk Düşünce Derneği ve Ulusal Eğitim Derneği işbirliği ile düzenlenen, Ankara Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitim Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof Dr. Sedat Sever’in sunduğu konferansa katıldım.

UNUTULMAYAN ANILARDA SAKLI KALANLAR

Yaklaşık 7 yıl önce 18 Ekim 2007 yılında elim bir trafik kazasında yaşamlarının baharında iki genç insanın kaybı, Yavuzaslan ve Atik ailesini tarifi olanaksız bir yasa boğmuştu. Bilinir ki ölüm kaçınılmaz bir sonuç ama 25 yaş pek erken sanırım. Merhum Ertan Atik’in babası Mustafa ve amcası Yüksel Beylerle çok yakın dostluğum var. Merhum Ertan Atik’i yakından tanımıyordum. Zamansız ölümü aileleri kadar benim gibi yakın dostları da çok üzdü. Ölümlerinin 7.Yıl dönümünde Yavuzaslan ve Atik ailelerine sabır dilemek düşüyor bizlere. Arif Kerem Yavuzaslan’ın ölümünün 7. yıl dönümünde yine mezarı başında aile bireyleri KGRT çalışanları ve sevenleriyle bir kez daha birlikte olacağız.

12345678

KGRT: Karaman'ın Sesi Gazetesi © Her hakkı saklıdır.
E-Posta:
karamaninsesi@hotmail.com   Telefon: 338 212 90 90 - 0 338 213 29 64 Faks:
Adres: Seki Çeşme Mah. Dr. Mehmet Armutlu Cad. Medeni Apt. K.1 /KARAMAN