Ali Ünlüer

EFSANE EĞİTİM YUVALARI KÖY ENSTİTÜLERİ

EFSANE EĞİTİM YUVALARI KÖY ENSTİTÜLERİ

17 Nisan Köy Enstitülerinin doğum günüdür. Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran ekip, ülkenin yörüngesini aydınlık dünyaya çevirdiği 1930’lu yıllarda, öncelikli gelişme alanının eğitim-öğretim olması gerektiği konusunda birleşmişti. Efsane isimlerden zamanın Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel, İlköğretim Genel Müdürü İsmail Hakkı Tonguç, çok değerli eğitimci yazar Halil Fikret Kanat, Rauf İnan, okuma-yazma bilmeyenlerin çoğunun köylerde yaşadığını, köy halkına eğilmek gerektiğini düşünerek, bu nedenle kırsal kesimi kalkındırmak ve eğitmek için sorunun merkezi olan köyden başlamanın doğru olacağına inanarak, köylüyü köyde eğitecek, üretime katacak ve aydınlatacak eğitimciler yetiştirmek konusuna ağırlık vererek, belki de eğitim alanında dünyanın en iddialı ve etkin eğitim projelerinden biri olan Köy Enstitüleri projesini bir yasa ile 17 Nisan 1940 yılında yaşama geçirdiler.

 

TORUNLARIMIZIN GELECEĞİ BURADA ŞEKİLLENİYOR

Gevher Hatun Anaokulunu Büyük Anne-Büyük Baba günü adı altındaki düzenledikleri etkinliğe katıldım. Torunum Diş Hekimi Melisa ve Alp Dinçer’in büyük kızı Duygu gelecek için adımını bu okulda atmıştı. Defne okula bu yıl başladı. Babaanne Azime Büyükbaba D.Ali Dinçer ile büyük dede olarak bende katıldım.

İKEV’DE ERKEN NÖBET DEĞİŞİMİ

İstanbul Karamanlılar Eğitim, Kültür ve Sosyal Dayanışma Vakfı’nın iki ayda bir yayınlanan İKEV POSTASI’NIN 49. sayısı neden geç kaldı diye tereddüt içinde iken dün geldi. Her sayısını olduğu gibi bu sayısını da soluksuz okudum. İKEV POSTASI İstanbul Karaman arası köprü olmuş her Karamanlının aranan haber kaynağı olmuştur. İKEV POSTASI kolisinin Karaman durağı Karaman’ın Sesi Gazetesinin İrtibat Bürosu olur. Hepinizin tanıdığı Medeni Yavuzaslan büyük bir titizlikle kendi gazetesinin abonelerine olduğu gibi Karaman’da İKEV okurlarına elemanları ile gönderir ayrıca telefonla yerine ulaşıp ulaşmadığını soruşturur. İKEV ne zaman elinize geçerse geçsin güncelliğini kaybetmeyen Karamanlılarca nerede olursanız olun dolu dolu bir haber bültenidir. Yazarlarına, yayına hazırlayan, dağıtımında titizlik gösteren tüm dostlarıma teşekkür etmek bence az gelir.

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ

“Her başarılı erkeğin arkasında mutlaka bir kadın vardır” deyimi tartışılmaz. Yaşadığımız bu coğrafya da toplumumuz Anneler Günü, Babalar Günü, Sevgililer günü adı altında günlerin kutlanmasına günler öncesinden hazırlanır bütçelerinin elverdiği ölçüde armağanlar alınır. Bir bakıma karşılıklı sevgi ve saygının oluşumu kanıtlanmak isteniyor sanırım. Toplumun bireyleri istese de, istemese de bu konular benliğimize yerleşmiş söküp atmamız olanaksız. Sayılan bu günlere gereken ilgiyi göstermeyecek olursanız vay halinize. Hep işitiyor yada ulusal basında yer alan magazin haberlerinde yatlar, villalar, pahalı arabalar, takılar armağan yarışına girenlerin yanı sıra, fırsattan istifade ürünlerini armağan şekline dönüştürüp paket halinde pazarlayan üreticileri de görüyoruz.

ANKARA KARAMANLILAR DERNEĞİ KARAMAN’I TANITIM ETKİNLİĞİ

Karaman tarih boyu Makedonya’ya, Kıbrıs’a olduğu gibi yurt genelinde çoğu illere de göç verdiği bilinmektedir. Gittiğimiz çoğu ilde Karamanlı Mahallesine rastlamak mümkün. Makedonya’ya göç eden Karamanlıların torunları yıllar sonu vatana dönüp İstanbul’a yerleşip Çağdaş Köprülüler Derneğini kurmuşlar 2007 yılından buyana asıl memleketleri olan Karaman’a guruplar halinde geliyor konuğumuz oluyorlar. 2008 yılında Türk Dil Bayramı ve Yunus Emre’yi anma etkinlikleri ile ilgili İstanbul Dolmabahçe Sarayında yapılan tören nedeni ile İstanbul’a gittiğimizde Makedonyalı hemşerilerimize konuk olmuştuk.

Karaman’ın Sesi 38yaşında

Dile kolay 37 yıl bir ömür sayılır. 14 Şubat 2014 37 yıl geride kalmış, Karaman’ın Sesi Gazetesinin 38. yaş günü 14 Şubat Sevgililer gününe rastlaması ayrıca bir güzelliktir. KGRT ailesini, tüm çalışanları ile yaş ve sevgililer günlerini kutlarım. Nice böyle mutlu günlere.

YEŞİLDERE (İBRALA) GECESİ

14 Aralık Cumartesi günü OTAĞ TESİSİ salonunda düzenlenen Yeşildereliler gecesi gerçekten birlikteliğin, dayanışmanın sergilendiği bir gece olarak anılarımızdan hiç silinmeyecek. Gece belli ki özverili bir çalışmanın ürünü. Hazırlıkların kısa zamanda yapıldığını sanmam. Dernek çalışmalarının nedenli zor olduğunu bilenlerdenim. 15 yıl Karaman Öğretmenler Derneği Başkanlığı, Türkiye Öğretmenler Sendikası ( TÖS ) Başkanlığı yaptım. Halen Kızılay ve Anadolu Basın Birliği Karaman Şube Başkanlığını yürütmekteyim. Anılarımızı tazeleyip, dolu dolu bir gece yaşamamızı, yıllardır görmediğimiz yakınlarımızı görmek, tanıyamadığımız akrabalarımızı tanımaya neden olan Dernek Başkanı Av.Ramazan Eryiğit ve yönetim Kurulu üyelerine, onlara yardımcı olan dostlarımıza ne kadar teşekkür etsek azdır.

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ

Öğretmenler Gününü 1980 yılından önce, Öğretmen Okullarının kuruluş günü olan 16 Mart Köy Enstitülerinin kuruluş günü olan 17 Nisan günleri kutlardık. 1980 yılında bir kararname ile Ulu Önder Atatürk’ün 24 Kasım’da okullara Başöğretmenlik yaptığı gün olarak 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ kabul edilmiştir. Öylesine anlamlı bir gün her yıl ilimizde İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile bir okul törenlerin uygulanmasını üslenir. Geleneğin bu yılda yerine getirileceğini sanırım.

BİR 10 KASIM’I DAHA GERİDE BIRAKTIK

Her 10 Kasımda 75 yıl önceki ortaokul çocukluk dönemlerimi anımsarım. 1935 yılında babamın ticari iş nedeni ile İstanbul’a taşınmıştık. Kapalıçarşı’da manifatura dükkânımız, Sultanahmet’te evimiz vardı. İstanbul Cağaloğlu Ortaokulunda okuyordum. Yaz günleri denize Cankurtaran Akbıyık, Çatladı kapı semtlerinde girerdik.

Kurban Bir İbadettir

Saygıdeğer Karamanlı hemşerilerim. Sizlerinde bildiği gibi Türk Kızılayı 1868 yılından bu yana din, dil, ırk, renk gözetmeksizin hep insanların yanında olmuştur.

Karasinek Ve Sivrisinek Mücadelesi Yapılıyor Mu?

Karasinekten ve sivrisinekten şikâyetçi olmayan kimse yoktur. Bu bilinen bir gerçektir. Bu tür ve benzeri haşerelerden oluşan hastalıklar insanlığın kaçınılmaz düşmanlarıdır. Meyve ve sebze üreticilerde haşere mücadelesine özen göstermesi gerekir ki piyasanın kabul edeceği ürün elde edebilsinler.

123456

KGRT: Karaman'ın Sesi Gazetesi © Her hakkı saklıdır.
E-Posta:
karamaninsesi@hotmail.com   Telefon: 338 212 90 90 - 0 338 213 29 64 Faks: 338 214 08 88
Adres: Seki Çeşme Mah. Dr. Mehmet Armutlu Cad. Medeni Apt. K.1 /KARAMAN