Ali Ünlüer

KURBAN İBADETTİR

KURBAN İBADETTİR

Saygıdeğer Karamanlı hemşehrilerim.Bilindiği gibi Türk Kızılayı 1868 yılından buyana din,dil,ırk,renk gözetmeksizin insanlığa yardım eden bir kurumdur.

 

ÇIRA DİBİNE KARANLIK

Saygıdeğer okurlarım Çıra dibine karanlık başlıklı bir yazıyı Belediye eski Başkanı İbrahim Koçak zamanında da yazmıştım. Konu yine Yunus Emre idi. Sevgili dostlar dost acı, düşman tatlı söyler diye bir atasözü vardır. Hepiniz bilirsiniz. Yıllar önce kuruluş aşamasında yer aldığım derneğimiz son beş altı yıldır ses getiren etkinliklerle Karaman’da Konya’da, Ankara’da yaşayan Yeşilderelileri bir araya toplamaları, unutulanları, biri birini hatta akraba olanlar bile yakınlarını tanıma fırsatı bulmaları mutlulukların en iyisi sanırım.08-09 Ağustos 2015 günlerinde (İbrala) Yeşildere YUNUS EMRE FESTİVALİ’NİN kutlanması onur verici bir olay. Bu konuda emeği geçenlere teşekkür az gelir. Yıllardır hayal ettiğim bu girişimin bir başlangıç olması sevindiricidir.

Bizim Üniversitemiz

Bizim Üniversitemiz başlığı ile sürekli yazıyorum. Belki yadırgamış olanlar olabilirler. Huyum kurusun gördüğüm yada yaşadığım olayların iyi yönlerini hep yazarım. Yazıyorum da. Eleştiri herkesin en doğal hakkıdır. Tartışılmaz.

BİZİM ÜNİVERSİTEMİZ ARANAN ÜNİVERSİTE

Özleyerek içtenlikle okumaya alıştığımız İKEV POSTASI’NIN 53. sayısında Hasan Şimşek beyin kaleme aldığı yazıyı okuyunca gerçekten hem çok üzüldüm hemde çok şaşırdım. Bu yazım Sayın Şimşek’in yazısına bir yanıt olarak düşünülebilir. Ama ben kimsenin avukatı olmadığımı vurgulamak isterim. Yıllar öncesi Karaman’da bir üniversitenin kurulması için uğraş veren ekibin içinde yer aldım.

ÇOCUK EDEBİYATI VE OKUMA KÜLTÜRÜ

1 Kasım 2014 Cumartesi günü Yunus Emre Konferans salonunda Eğitim İş Sendikası, Atatürk Düşünce Derneği ve Ulusal Eğitim Derneği işbirliği ile düzenlenen, Ankara Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitim Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof Dr. Sedat Sever’in sunduğu konferansa katıldım.

UNUTULMAYAN ANILARDA SAKLI KALANLAR

Yaklaşık 7 yıl önce 18 Ekim 2007 yılında elim bir trafik kazasında yaşamlarının baharında iki genç insanın kaybı, Yavuzaslan ve Atik ailesini tarifi olanaksız bir yasa boğmuştu. Bilinir ki ölüm kaçınılmaz bir sonuç ama 25 yaş pek erken sanırım. Merhum Ertan Atik’in babası Mustafa ve amcası Yüksel Beylerle çok yakın dostluğum var. Merhum Ertan Atik’i yakından tanımıyordum. Zamansız ölümü aileleri kadar benim gibi yakın dostları da çok üzdü. Ölümlerinin 7.Yıl dönümünde Yavuzaslan ve Atik ailelerine sabır dilemek düşüyor bizlere. Arif Kerem Yavuzaslan’ın ölümünün 7. yıl dönümünde yine mezarı başında aile bireyleri KGRT çalışanları ve sevenleriyle bir kez daha birlikte olacağız.

Türk Dil Bayramı Ve Yunus Emre’yi Anma Törenleri

Saygıdeğer okurlarım Karaman’da Aralıksız 53 yıldır kutladığımız Türk Dil Bayramı ve Yunus Ermeyi Anma törenlerinin uygulanışını çoğunuz anımsayacaksınız. Bayramımızın uluslar arası düzeye ulaşması, İlim adamlarının konuya eğilmesinin yanı sıra Devlet büyüklerimizin, Türk Dil Kurumu’nun, Türk Tarih Kurumu’nun, Türk Devletlerinin, Kültür ve Turizm Bakanlığımızın ilgi ve katkıları ile sağlandığı bir gerçektir.

Türk Dil Bayramı Ve Yunus Emre’yi Anma Törenleri

Saygıdeğer okurlarım. Yazıma başlamadan önce Ulusça yüreğimizi dağlayan Soma maden ocağı kazasında hayatlarını kaybeden emekçi kardeşlerimizin kederli ailelerine başsağlığı, sabır merhumlara Allahtan rahmet dilerim. Ruhları şad olsun.

İVRİZLİLERİN KUŞADASI BİRLİKTELİKLERİ

Geleneksel olarak kutlamaya çalıştığımız İVRİZLİLER gününü her yıl başka uygun bir yerde kutlanması, geçen yıl Antalya Kemerde yapılan toplantıda kararlaştırılmıştı. Kemer`de konu gündeme gelmişti İzmir’de oturan arkadaşlar 2014 toplantısını İzmir ya da uygun bir yerde yapılması isteğinde bulundular oybirliği ile kabul edilmişti. Arkadaşlar Aydın Kuşadası’nı uygun bulmuşlar.

KARAMANLI İVRİZLİLER İZMİR KUŞADASI`NDA BULUŞUYOR

17 Nisan 1940 tarihinde yasası çıkan Köy Enstitülerinin kuruluşunun 74.üncü yıldönümünde tüm İvrizliler geleneksel hale getirdikleri birliktelikle bu yıl İzmir Kuşadası’nda buluşuyor. Geçen yıl Antalya Kemerde düzenlenen etkinlikler katılımcıların anılarında saklı kaldı. Çekilen fotoğraflara baktıkça o günleri anımsıyorum. Kuşadası birlikteliğimizi düzenleyen Yazar Dündar Aydoğdu, Mevlüt Kaplan, ile Ramazan Kılıç ve Nevin Kaya’nın çağrısı ile 24 Nisan 2014 akşamı 36 Karaman’lı İvrizli otobüsle yola çıkacağız

DAĞ KÖYLERİMİZE YABAN DOMUZU HASARI

Dün kadim dostum İl Genel Meclis Üyesi Âdem Kapar’ı makamında ziyarete gitmiştim Her gidişimde odası değişik köylerden gelen muhtar ve üyeleri ile köy sorunları üzerinde çözüm ararken görürdüm.

1234567

KGRT: Karaman'ın Sesi Gazetesi © Her hakkı saklıdır.
E-Posta:
karamaninsesi@hotmail.com   Telefon: 338 212 90 90 - 0 338 213 29 64 Faks:
Adres: Seki Çeşme Mah. Dr. Mehmet Armutlu Cad. Medeni Apt. K.1 /KARAMAN