banner286

ANLAMLI PROJE

Samsun’un Salı Pazarı ilçesinde öğretmenlik yapan Samet Toraman tarafından hayata geçirilen “Şehitlerimizi Okullarda Yad Edelim” projesine Ordu’da yayın hayatını sürdüren Altaş TV’de “Şehitler Ordusu AltaşTV’de” adlı programıyla destek veriyor. Genç öğretmenimiz bu proje sayesinde ilçede bulunan şehit ailelerini öğrencileriyle birlikte ziyaret ederek şehitlerin hikâyesini bizzat kendilerinden dinliyor. Bu güzel projeyi Twitter’de ilk gördüğümde birkaç satırda olsa bir şeyler yazmak istedim. Sonra bana Şehitlerimiz İçin Bir İyilik yap adlı kullanıcı ulaştı. Gazeteci olduğum için bu projenin duyurulması ve Karaman’da da ses bulması açısından yardım talebinde bulundu. Bu talepten sonra ne yapabilirim diye düşündüm ve böyle bir yazıyla da olsa onlara destek olmaya karar verdim. Çünkü benim ailemde de asker ve polis yakınlarım var. Güneydoğu’da görev yapan vatan evlatlarının ne kadar zor koşullarda görevlerini ifa ettiklerini az çok biliyorum. İdealist bir öğretmenin fikriyle hayat bulan bu güzel projenin Karaman’da da hayata geçirilmesini umut ederek şehitlerimiz için başlatılan ve bir vefa projesi olan “Şehitlerimizi Okullarda Yad Edelim”den kısaca bahsetmek istiyorum.

Projenin Teması: Şehitlerimizi Unutmamak ve Unutturmamak

Projenin Amacı: Türkiye Cumhuriyeti ve Ay yıldızlı bayrağımız altında Vatan için can vermiş memleketin tüm şehitlerini tek tek yâd edebilmek amacıyla her ilin kendi şehit ailelerini öğretmen ve öğrenciler ile birlikte ziyaret ettirerek ve bu ziyaretler de bizzat şehit ailesinden aldıkları bilgiler ile hayat hikâyelerinin yazılıp "İlimizin Şehitleri" , "İlçemizin Şehitleri" şeklinde bir kitap haline getirilerek Okullarda öğrencilerimize sunarak çocuklarımızın hiç değilse ilindeki şehitlerini tanımasını bilmesini ve hissetmesini sağlayarak vatan millet bayrak sevgisini aşılamayı amaç edinen bir vefa projesidir.

Projenin Hedef Kitlesi: Tüm iller, ilçeler ve tüm şehit aileleri ile birlikte tüm okullar, öğretmenler ve öğrenciler.

Projenin Önemi: Bu proje tüm şehit ailelerini ziyaret edilmesi ve bu ziyaretler ile hayat hikâyelerinin yazılıp kayıt altına alınması açısından ayrıca şehit aileleri ile öğrencilerimizi bir araya getirmesi açısından büyük bir öneme sahiptir.

Projenin Faydaları: Bu vefa borcunun bizlere faydalarını bir kaç madde ile sıralayalım.

1. Her İl ve İlçe kendi bulundukları topraklarındaki şehitlerimizi tanımış olacak, çocuklarımız şehitlerimizi yâd etmiş olacak.

2. Şehitlerimizi Okullarda Yâd Edelim ile ülkemizde yâd edilmeyen şehit kalmayacak ve böylece tüm şehit ailelerini ziyaret etmiş olacağız.

3. Geleceğimiz olan çocuklarımıza şehitlerimiz ve aileleri ziyaret ettirilerek onlara vatan millet bayrak sevgisini aşılamış olacağız.

4. Şehitlerimizin ailelerine yapılacak ziyaretler ile onlara evlatlarının, yârlarının ölmediğini her zaman yaşayacaklarını hissettirebilir ve bizzat ailelerinden aldığımız bilgiler ile şehitlerimizin hayat hikâyelerini en güzel ve doğru şekilde yazarak "İlçemizin Şehitleri" "İlimizin Şehitleri" şeklinde bir kitap haline dönüştürülüp tüm şehitlerimizin hayat hikâyelerinin yazıldığı muhteşem bir eser meydana getirmiş olabiliriz.

5. Basılan bu kitaplarla her sene milyonlarca öğrencilerimiz şehitlerimizi ve ailelerini tanıyacak ve hissederek onlara karşı gerekli olan saygı ve hürmeti yüreklerinde hissedeceklerdir.

6. Artık Millet olarak şehitlerimize karşı Allah rahmet eylesin demekten öteye geçmiş olacağız.

Proje Ne Aşamada: Şehitlerimizi Okullarda Yâd Edelim Projesi Samsun'un Salıpazarı ilçesinde Hasan Çelebi Çok Programlı Lisesinde şu anda bu proje uygulanıyor. Okul öğretmen ve öğrencileri ile şehit ailelerini ziyaret ediyor, İlçede bulunan 18 Şehidimizden 9 şehit ailesi ziyaret edildi ve Hayat hikâyeleri Kitap haline getirilmesini için not edildi. Eğitim dönemi başlayınca kaldığı yerden devam edecek. Ayrıca Samsun il geneline yayılması için çalışma devam ediyor. Tekirdağ'ın Çorlu ilçesi ve Ordu'nun Korgan ilçelerinde bu eğitim yılında uygulama sözü alındı. Malatya'da İl Milli Eğitim projemizi onayladı, Faaliyete geçilecek. Osmaniye Valiliği projemizi beğendi görüşmelere devam ediliyor. Kayseri'de İl Kültür Bakanlığının GENÇDES bölümü projemizi onaylayıp destek verdi. Kayseri'de Kültür Bakanlığı ve Gençlik Merkeziyle ortak projeyi yürütmek için çalışma devam ediyor. Yozgat Gençlik Merkezi projeyi onayladığının bilgisini aldık, Bunların yanında Gönüllü insanlar ile il Valiliklerine Projeyi Hayata geçirmesi için İl plaka sırana dilekçe gönderiliyor.

Projenin Sahibi: "Bu Vefa Projesinin asıl sahibi bu Projeye destek verenlerdir, Gönül verdiğin kadar sahip çıkıyorsun" ilkesini benimsemiş olan ve bu Projenin duyulması için çabalayan içlerinde Öğretmen, öğrenci, Polis, Asker, İşçi ve Ev hanımları dâhil bir avuç insan kendilerinin böyle bilinmesini istiyorlar.

Evet, böyle bir projeden Twitter’da gördüğüm “Şehitler Ordusu AltaşTV’de” hastangiyle haberdar olduğumu yazımın başında belirtmiştim. Şehit haberi yazmak, onu okumak benim için her zaman zor olmuştur. Yaşadığım şehir Karaman’da birçok kez şehit acısıyla yanıp kavrulan bir Anadolu kentidir. Hele ki bu yıl arka arkaya 4 vatan evladını toprağa emanet ettiğimizi de sayarsak acımızın çok daha taze olduğunu hatırlatmak istedim. Her gün en az bir şehir, bir baba ocağı şehit acısıyla kavruluyor. Ve hiç dikkat ettiniz mi bu şehit evleri hep derme çatma, sıvasız, bakımsız oluyor. Boynu bükük babalar, ağıt yakan analar, gardaşlar… Bazen kendimi şehitlerimizin analarının, babalarının, kardeşlerinin, eşlerinin, çocuklarının yerine koymaya çalışıyorum. Ama olmuyor. Çünkü Hiçbir acı ateşin düştüğü yer kadar acıtmıyor insanın canını. Ateş yine düştüğü yeri yakıyor. Anaların, babaların, eşlerin ciğerini dağlıyor. Bu dünyada acıların en büyüğü evlat acısı. Evladını kaybeden bir anaya hangi söz, hangi cümle teselli verir ki. Onun acısı nasıl dindirilir bileniniz var mı? Yoktur. Olamaz da. Hangi anaya evladın öldü artık yok diyebilirsin ki.

KARAMAN’IN İLK ŞEHİDİ BELEDİYE BAŞKANI ERTUĞRUL ÇALIŞKAN’IN BABASIYMIŞ

Karaman bugüne kadar terör saldırıları, trafik ve görev kazalarında 93 evladını şehit verdi vatan uğrunda. 93 şehidimizden 79’u silahlı kuvvetler, 11’i polis ve 3’ü Öğretmen. Karaman Şehit Aileleri Derneği Başkanlığından edindiğim bu bilgilerde Karaman’ın ilk şehidinin ilimiz Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan’ın babası olduğunu da öğrendim. Karaman’ın şehit sayısını ilçelere böldüğümüzde Ermenek 17, Ayrancı ve Kâzımkarabekir ilçeleri 5 şehit vermiş bugüne kadar. Ve son olarak bu yıl Haziran ayında Sözleşmeli Piyade Er Oğuzhan Küçük’ü, Özel Harekât Polisi Muhammed Ali Mevlüt Dündar’ı birer gün arayla Hakkâri’de, Ekim ayında ise yine birer gün arayla Uzman Onbaşı Mehmet Kızılca’yı Diyarbakır’da, Uzman Çavuş Ömer Doğan’ı ise yine Hakkâri’de hain terör örgütünün saldırılarında şehit verdik. Terör belasının kökü kazınmadıkça her gün artık sayılarla verilen şehit haberlerini duymaya, izlemeye devam edeceğiz ne yazık ki.

Artık bu ülkede vatan için toprağa düşen şehitlerimizi kimlikleriyle değil de sayılarla ifade etmeye başlıyorsak, işte orda bittik demektir. Ülke olarak şehit haberlerine o kadar çok alıştırıldık ki artık haber bültenlerinde 45 saniye bile sürmeyen görüntülerle şehitlerimize vefasızlaştırılıyoruz. İncir çekirdeğini doldurmayacak haber değeri bile taşımayan konular haber bültenlerinde dakikalarca yer tutarken, vatan için can veren isimsiz kahramanlarımızın görüntülerini saniyelerle sınırlı tutan medya kuruluşlarına sesleniyorum. Lütfen şehitlerimize biraz daha saygı gösterelim. Eskiden TGRT kanalında Mehmetçik diye bir program vardı. Hatırlayanlar bilir. O programda şehitlerimizin aileleri, yakınları ekrana getiriliyordu. Cephede savaşırken anacığını göremeyen genç Mehmetçiklerimize sürprizler yapılıp ailelerine kavuşturuluyordu. Artık böyle programlar yerini evlenme, tanışma, yemek, moda gibi uyduruk saçma sapan programlara bıraktı. Ve ne yazık ki kalite seviyesi yerlerde sürünen bu sözde programları izler hale geldi toplum. Bir Caner’le, Berke’nin evliliğindeki sorunlar kadar gündem yaratmıyor şehit haberleri.

Ne zaman bu kadar duyarsız, vefasız ve vicdansız bir toplum olduk biz. Bu ülke bölünmesin, Albayrağımız göklerden inmesin, siz yataklarınızda rahat uyuyun diye daha 20’sinde toprağa düşen vatan evlatlarını bu kadar çabuk mu unutmalıyız? Unutmamalıyız.

Güneydoğu şehitlerimizin isimlerinin unutulmaması için başlatılan bu projenin Karaman’da da hayata geçirilmesi için Karaman Valimiz sayın Fahri Meral’den, Milli Eğitim Müdürümüz Mevlüt Kuntoğlu’ndan ve Okul Müdürlerinden yardım talep ediyorum.

Çocuklarımız hiç değilse kendi ilimizin, ilçemizin şehitlerini tanısın bilsin, Bu Vatan için, bu Bayrak için canından geçmiş şehitlerimiz nasıl bir kahramanlık göstermişler, bizim için nelerinden vazgeçmişler anlasınlar ve HİSSETSİNLER" diye bu projeye destek vermeliyiz.

Ne garip değil mi Şehitler ölmez diyende biziz Şehitler ölmez Vatan bölünmez diyende biziz. Bu ülkenin tüm şehitleri bu vatan için bu bayrak için analarından babalarından evlatlarından canlarından cananlarından vazgeçtiler unutmayalım...

YORUM EKLE
YORUMLAR
İsmail Çiftçi
İsmail Çiftçi - 1 yıl Önce

Güzel gönlünüze sağlık Şehit ailelerine hepimiz vefa borçluyuz Rabbim bütün şehitlerin ruhlarını şad eylesin.

Mehmet KAYA
Mehmet KAYA - 1 yıl Önce

Bu çok güzel ve anlamlı bir Vefa projesi olmuş. İlimizin 93 Şehidi olduğunu ilk defa duydum. Sayın Valimiz İlimizin Şehitlerini Tanıyabilme imkanı sağlayacak bu proje İlimizde de Hayata geçsin.

banner284

banner285