KMÜ İle Milli Eğitim Arasında Eğitimde İşbirliği Protokolü

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Rektörlüğü ile Karaman İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında ‘Eğitimde İşbirliği Uygulama Protokolü’ imzalandı.

KMÜ İle Milli Eğitim Arasında Eğitimde İşbirliği Protokolü

KMÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Akgül ile Karaman Milli Eğitim Müdürü Mevlüt Kuntoğlu tarafından imzalanan ve beş yıl süreyle geçerli olacak protokol, Karaman il sınırları içerisinde yer alan Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi eğitim kurumlarında eğitimin niteliği ile ilgili öncelikli olarak belirlenmiş alanlar başta olmak üzere, eğitim hizmetlerinin niteliğinin arttırılması, yerel eğitim programlarının geliştirilmesi, öğretmen yeterliliğinin uygulamalı eğitim faaliyetleri ile desteklenmesi, mezun olma durumuna gelmiş öğretmen adaylarına mesleki tecrübe kazandırılması ve eğitim paydaşlarının sosyal, kültürel ve mesleki gelişmelerine destek olunması noktasında işbirliği ve koordinasyon sağlamayı amaçlıyor.

Öğretmen Adayları Öğretmenlerle Birlikte

Protokol kapsamında ‘eğitim-öğretim, eğitim yönetimi, sosyal ve kültürel etkinlikler, sağlık ve beslenme olmak üzere dört temel alanda işbirliği gerçekleştirilecek.

Bu amaçla üniversite üçüncü ve son sınıf öğrencileri gönüllülük çerçevesinde belirlenen kurslarda öğretmenlerle birlikte çalışarak öğrencilerin eğitim-öğretimine yardımcı olurken kendi mesleki gelişimlerini de destekleyecekler. Aynı zamanda kurumların proje ofisleri arasında ortak proje havuzu oluşturularak TÜBİTAK, KUDAKA gibi kurumlarla ulusal düzeyde; AB kuruluşlarıyla da uluslararası düzeyde proje çalışmaları yürütecek, bununla birlikte ortaklaşa kongre, sempozyum, çalıştay gibi bilimsel toplantılar düzenleyecekler.

İngilizce ve Arapça Konuşma Günleri

Proje ile ayrıca KMÜ İngilizce ve Arapça bölümleri ile hazırlık sınıfı okuyan öğrencilere, ilimizdeki uygun eğitim kurumlarında eğitim-öğretim yılı boyunca haftanın belirli günlerinde konuşma egzersizi yapabilme imkânı sağlanacak.

Öğrencilerin spor yapmalarına ve hareketli yaşamı günlük hayatın bir parçası haline getirmelerine destek vermek amacıyla da üniversitenin ilgili bölümlerinde eğitim almakta olan öğrencilerin gönüllü katılımları ile sportif kurs, etkinlik ve seminerler düzenlenecek.

Tüm bu etkinliklerin yanı sıra proje kapsamında üniversite bünyesinde faaliyet gösteren öğrenci toplulukları ile müzik, tiyatro, resim, spor, heykel, fotoğrafçılık ve izcilik gibi alanlarda faaliyet gösteren Milli Eğitim bünyesindeki okul öğrenci kulüpleri arasında işbirliği sağlanacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285