Asırlık Konya Fotoğrafları İlgi Görüyor

Bu yıl “Birlik Vakti” teması ile 07-17 Aralık 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan, Hz. Mevlana’nın 743. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri kapsamında, Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Konya İl Müdürlüğü tarafından “Geçmiş Zamanda Konya” isimli fotoğraf sergisi açıldı.

Asırlık Konya Fotoğrafları İlgi Görüyor

Bu yıl “Birlik Vakti” teması ile 07-17 Aralık 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan, Hz. Mevlana’nın 743. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri kapsamında, Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Konya İl Müdürlüğü tarafından “Geçmiş Zamanda Konya” isimli fotoğraf sergisi açıldı. Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) arşivinde yer alan tarihi Konya fotoğrafları Mevlana Kültür Merkezinde sergileniyor. Konya’nın 900 yıllık tarihine ışık tutan asırlık fotoğraflar, Selçuklu ve Osmanlı mimarisini gözler önüne seriyor. Törenleri izlemek üzere Konya’ya gelen yerli ve yabancı Mevlana gönüllülerinin gezdiği sergide, özellikle Mevlana Türbesi ve Müzesi, Mevlevi Dergahı, Kubbe-i Hadra, Atatürk Anıtı, Alaaddin Tepesi, Alaeddin Köşkü Kalıntısı, Eflatun Mescidi, Hükümet Meydanı, Alaaddin Camii, İnce Minare, Karatay Medresesi, Sahip Ata Külliyesi, Eşrefoğlu Camii, Aziziye Camii, Sanayi Mektebi gibi tarihi mekanların yer aldığı fotoğraflar oldukça ilgi çekiyor. Sergilenen fotoğrafların tarihi hakkında ise ziyaretçiler yayınlanan metinlerden bilgi sahibi olabiliyor.

Sergiye ilginin yoğun olduğuna dikkat çeken Basın Yayın ve Enformasyon Konya İl Müdürü Cemil Paslı, Selçukludan günümüze 900 yıllık zaman tüneli içerisinde Konya’nın sahip olduğu seçkin yapılar ile sosyal ve kültürel değerlere sahip tarihi fotoğraflardan oluşan sergide, dün ile bugün arasında zevkli bir mukayese yapma imkanının amaçlandığını söyledi. Sergi, 17 Aralığa kadar ziyaret edilebilecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285