BYEGM’den Eski Konya Fotoğrafları Sergisi

Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) arşivinde yer alan eski Konya Fotoğrafları, 07-17 Aralık 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Hz. Mevlana'nın 743. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri kapsamında, Mevlana Kültür Merkezinde sergilenecek.

BYEGM’den Eski Konya Fotoğrafları Sergisi

Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) arşivinde yer alan eski Konya Fotoğrafları, 07-17 Aralık 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Hz. Mevlana'nın 743. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri kapsamında, Mevlana Kültür Merkezinde sergilenecek. BYEGM’nin, 96 yıllık arşivinde yer alan 450 BİN adet negatif filmin, orijinalliği muhafaza edilerek dijital arşive dönüştürüldüğünün altını çizen, Basın Yayın ve Enformasyon Konya İl Müdürü Cemil Paslı: Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kuruluşundan buyana ulusal bir görsel hafızanın oluşturulması amacıyla başlatılan çalışmalar kapsamında, kentlerin, köylerin, siyasetin ve sosyal hayatın kelimelere sığmayan gerçekliğinin ve yaşanmışlığının bu fotoğraflar sayesinde ortaya çıktığını söyledi.

Paslı: ‘Fotoğraf, Tarihin Görsel Olarak Yazılmasıdır’

Fotoğrafın, insanlık tarihini belgeleyen, tarihin görsel olarak yazılmasının yanı sıra, gerçekliğin belgesel bir raporu olduğunu kaydeden Paslı, “Genel Müdürlüğümüzün başlatmış olduğu bu çalışma neticesinde, geçmişte yaşanılan deneyimler bu fotoğraflar sayesinde gelecek nesillere aktarılacak. İnsanlar bu fotoğraflarda tarihi geçmişlerine bakarak bir anlamda orada olma duygusu tadacaklardır.” dedi. BYEGM’nin fotoğraf arşivinde, Konya iline ait tarihi fotoğrafların da yer aldığını ifade eden Paslı, 100x70 ebatlarında hazırlanan 30 adet eski Konya fotoğraflarının, 07-17 Aralık 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Hz. Mevlana'nın 743. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri kapsamında, “Geçmiş Zamanda Konya” adıyla Mevlana Kültür Merkezinde sergileneceğini sözlerine ekledi.

BYEGM tarafından bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilecek olan fotoğraf sergisinde; Mevlana Türbesi ve Müzesi, Mevlevi Dergahı, Kubbe-i Hadra, Atatürk Anıtı, Alaaddin Tepesi, Alaeddin Köşkü Kalıntısı, Eflatun Mescidi, Hükümet Meydanı, Alaaddin Camii, İnce Minare, Karatay Medresesi, Sahip Ata Külliyesi, Eşrefoğlu Camii, Aziziye Camii, Sanayi Mektebi gibi tarihi öneme sahip Selçuklu ve Osmanlı eserleri yer alıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285