BYEGM'den Konya ve Karaman Basınına “Bağımlılıkla Mücadele ve Önleme” Semineri

Türkiye’nin en önemli sorunlarından birisi olan bağımlılık konusunda, bağımlılık iletişimi ve medyanın rolü temelli proje hayata geçiriliyor.

BYEGM'den Konya ve Karaman Basınına  “Bağımlılıkla Mücadele ve Önleme” Semineri
Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM), Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü (KDK) ve Türkiye Yeşilay Cemiyeti işbirliğiyle gerçekleştirilen “Bağımlılıklara Karşı Yerel Medya Kapasite Geliştirme Projesi” kapsamında, basın mensuplarının yanı sıra kamu, kurum ve kuruluşların Basın ve Halkla İlişkiler birimlerinde görevli personeli ile Yeşilay gönüllülerine bağımlılıkla mücadele ve önleme çalışmalarına destek sağlama konularında, 17 Kasım 2016 tarihinde Antalya’da eğitim seminerleri verilecek.
BAĞIMLILIKLA MÜCADELE VE ÖNLEMEDE MEDYANIN DESTEĞİ
Konu ile ilgili açıklama yapan Basın Yayın ve Enformasyon Konya İl Müdürü Cemil Paslı; Türkiye’de bağımlılık olgusunun, gerek istatistikler ve gerekse günlük hayatta giderek risk oluşturan bir konu haline geldiğini ifade ederek, toplumsal bir sorun olan bağımlılıkla mücadele çalışmalarında basın mensuplarının; uyuşturucu, alkol, sigara gibi etkenlerle mücadele konusunda bilgilendirilmeleri amacıyla eğitim seminerleri düzenlendiğini söyledi. Belirli dönemler halinde, 7 bölgede ve 7 ilde 1’er günlük kapasite geliştirme etkinlikleri düzenlenerek, basın mensuplarının bağımlılıkla mücadele ve önleme çalışmalarına destek sağlanması konularında bilgilendirmeler yapılacağını aktaran Paslı, madde kullanımı ve bağımlılığına ilişkin basın mensuplarının bilgi dağarcıklarını zenginleştirmek ve etki açısından büyük zararlara yol açabilecek hassas noktalara vurgu yapılarak, basın mensuplarının bilgi düzeylerinin arttırılmasının amaçlandığını belirtti.
BAĞIMLILIK İLETİŞİMİNDE BİLGİ EKSİKLİĞİ EN AZA İNDİRİLECEK
Paslı konuşmasına şöyle devam etti. “Bağımlılıklarla mücadelede eğitim, sağlık, güvenlik teşkilatlarının yanı sıra, bütün kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarının işbirliği ve de bilhassa medyanın katkıları büyük önem arz etmektedir. Bu nedenle başta uyuşturucu olmak üzere alkol ve tütün bağımlılıklarını da kapsayacak şekilde kitle iletişim araçlarının bilgilendirme ve özellikle gençleri yönlendirme fonksiyonu ortadadır. Günlük iletişim dilinde bağımlılıkla ilgili hataların azaltılması, yanlış ifadelerden veya iletişim dilinden kaçınılması, özendirici içerik veya görsel kullanımının önlenmesi büyük önem taşımaktadır. Bu noktadan hareketle toplumu başlıca yönlendirme aracı olan yerel ve bölgesel medyanın bağımlılık iletişiminde kapasitenin ve etkinliğinin artırılması bağımlılıkla mücadelede katma değer yaratacaktır” dedi.
Paslı, 17 Kasım 2016 tarihinde Antalya’da gerçekleştirilecek eğitim seminerlerine, Konya ve Karaman’dan; yerel basın muhabirleri, ulusal temsilciler, haber ajansı yetkilileri, kamu kurum ve kuruluşları, mahalli idareler ve üniversitelerin basın ve iletişim sorumluları ile Yeşilay gönüllülerinin katılacağını ifade ederek, bağımlılık iletişiminde özellikle medya aracılığı ile bilgi eksikliği sebebiyle gerçekleştirilen özendirici içerik ve anlatım, madde veya alkol, tütün vb. gösterimi anlatım dili gibi hataların yapılacak eğitim faaliyeti ile en aza indirilmesinin sağlanacağını, bununla birlikte başta yazılı basın olmak üzere bağımlılık veya buna bağlı suçlarda kullanılan haber dilinde de değişim gerçekleştirileceğini sözlerine ekledi.
Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2016, 18:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285