Gödet Barajından Kanallara Su Verilecek

İlimizde tarımsal sulamaya büyük katkı sağlayan Gödet Barajının kapakları 17 Mayıs Çarşamba günü saat 11.00’de düzenlenecek törenle açılarak kanallara su verilecek.

Gödet Barajından Kanallara Su Verilecek

Konuyla ilgili olarak Karaman Ovası Sulama Birliği Başkanı Mustafa Değirmencioğlu yaptığı açıklamada, “17 Mayıs tarihinde Gödet Barajından bütün kanallara su verilecektir. Karaman Ovası Sulama Birliği yeni sulama sezonuna girerken çiftçilerimizin rahat sulama yapabilmeleri, bol ürün alabilmeleri ve cezai duruma düşmemeleri için maddeler halinde yazılan açıklamalara ihtiyaç duyulmuştur. Çiftçilerimizin sulama yaparken kesinlikle çuval vb. gibi maddelerle kanalları kapatmayacaklardır. Kanallarda çelik kapak kullanılacaktır. Sulama yapılırken kanaletlerden su taşırmamaya dikkat edeceklerdir. Taşırmadan dolayı meydana gelecek zararlardan kendileri sorumlu olacaktır. Çiftçilerimiz sulama sıralarına büyük bir titizlikle riayet etmek zorundadır. Tarlalara en çok 8m aralıklarla dartma çekilerek sulamadan daha iyi bir sonuç almayı sağlamalıdırlar. Baraj suyunun yetersiz olması nedeni ile özellikle baraj bölgesinde çiftçilerimizin fazla su tüketen kültür bitkilerini mağdur duruma düşmemek için ekmemeleri gerekmektedir. Her çiftçi sulama yaptığı tarlanın yanından geçen kanal ve kanaletlerin temizliğinden en küçük sıva islerinden sorumludur. Gece sulaması gelip de sulama yapmak istemeyen çiftçilere, gece sulamasını yapmadığı için Birliğimizce su verilmeyecektir. Kanal ve kanaletlerde bulunan kapaklardaki, kilitleri kırmaları halinde Birlik yönetmeliği gereğince ceza maddeleri uygulanacaktır. Sulama yapan çiftçilerin, sulama bittikten sonra 10 gün içinde su paralarını yatırmaları gerekmektedir. Borcu olan çiftçilere su verilmeyecektir. Her çiftçi sulamasının bitiminden sonra 10 (on) gün içerisinde sulama parasını yatırmak zorundadır. 10 gün içerisinde yatırmayanlara Gecikme Faizi uygulanacaktır. Su Dağıtım teknisyenlerinden herhangi bir şikâyeti olanlar, Su Dağıtım Teknisyeni ile herhangi bir tartışmaya mahal vermeden bir dilekçe ile Birlik Başkanlığına bildireceklerdir. Bu açıklamalara uymayanlar hakkında Karaman Ovası Sulama Birliği yönetmeliğinin para cezaları ve diğer cezai müeyyideler uygulanacaktır. Ayrıca çocuklarımızın ve vatandaşlarımızın can güvenliği için çocuklarımızın ve vatandaşlarımızın kanal ve kanaletlerden uzak durmaları gerekmektedir” dedi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.