banner286

KMÜ’de “Hz. Peygamber Ve Birlikte Yasama Ahlaki” Konferansi

Karamanoglu Mehmetbey Üniversitesinde (KMÜ) Islami Ilimler Fakültesi tarafindan “Hz. Peygamber ve Birlikte Yasama Ahlaki” konulu konferans düzenlendi. Necmettin Erbakan Üniversitesi Ilahiyat Fakültesi Ögretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Önkal’in konusmaci olarak katildigi etkinlige KMÜ Rektörü Prof. Dr. Sabri Gökmen, Rektör Yardimcisi Prof. Dr. Ahmet Yildirim, KMÜ Genel Sekreteri Ahmet Tüfekci, dekan ve müdürler, üniversitenin akademik ve idari personeli ile çok sayida ögrenci katildi.

 KMÜ’de “Hz. Peygamber Ve Birlikte Yasama Ahlaki” Konferansi

KMÜ Saglik Kültür ve Spor Dairesi Konferans Salonunda gerçeklestirilen etkinlik Islami Ilimler Fakültesi Ögretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nasseruddin Mazhari’nin Kuran-i Kerim tilavetiyle basladi.

“Müslüman, yasayisi ve iliskileri itibariyle kafirler için sinanma araci olmamalidir”
Kuran-i Kerim tilavetinin ardindan açilis konusmasini yapmak üzere kürsüye çikan Islami Ilimler Fakültesi Dekani Prof. Dr. Halit Çalis, Kur’an’in Müslümanlara, kafirler için sinanma araci olmama seklinde bir dua ögrettigini belirterek sunlari söyledi: “Müslümanin kafirler için sinanma vesilesi olmasi iki sekilde olur: Birincisi, teori ile pratik bütünlügünün saglanamamasi sebebiyle Müslüman olmayanlarin Islam’a ilgi duymamasi, gündemlerinde böyle bir düsüncenin bulunmamasi. Ikincisi ise Müslümanlarin enerjilerini iç çekismelerle tüketmeleri, böylece zulüm ve haksizliklara direnme, hak ve adalet savunusunda bulunma özelliklerini yitirmelerinden ötürü kafirlerin zulüm, baski, sindirme, asimilasyon, isgal gibi uygulamalarinin ivme kazanmasi. Her iki boyutu da en aci sekliyle yasadigimiz bir süreçte, ‘Hz. Peygamber ve Birlikte Yasama Ahlaki’ konusu fevkalade önem arz etmektedir.”
“Yalnizlik sadece Allah’a mahsustur”
Konferansini vermek üzere kürsüye gelen Prof. Dr. Ahmet Önkal, insanin sosyal bir varlik oldugunu ve bu baglamda insanlarin bir arada yasama mecburiyetleri bulundugunu, yalnizligin ise yalnizca Allah’a mahsus oldugunu söyledi. Her insanin farkli yapiya sahip oldugunu ve insanlarin fabrikasyon ürünü birer robot olmadigini belirten Prof. Dr. Önkal, Kur’an-i Kerim’de bu farkliliklara dikkat çeken ayetlerden örnekler verdi.
Peygamber Efendimizin olusturmak istedigi toplumun ana unsurunu, Islami degerlerle bezenmis kisilikli bireyler yetistirilmesinin olusturdugunu belirten Prof. Dr. Önkal, bunun da her bireyin kendi nefsine bu düsturu kabul ettirip uygulamasiyla gerçeklesecegini dile getirdi.
“Vahiy degerlerine dayali birey, toplum, devlet ve evren insasi”
Hz. Peygamber’in Islam’i teblig ve davetinin, vahiy degerlerinin sekillendirdigi ‘birey, toplum, devlet ve evren insasi’ olmak üzere dört temel hedefinin oldugunu belirten Prof.
Dr. Önkal, konusmasinin devaminda bu hedeflerden her birinin gerçeklestirilmesine dönük olmak üzere Hz. Peygamber’in uygulamalarindan örnekler verdi.
“Islam’i kendi hayatinizda yasarsaniz, Allah cografyanizda da yasatir”
“Siz Islam’i kendi hayatinizda yasarsaniz, Allah cografyanizda da yasatir” sözünü hatirlatan Prof. Dr. Önkal, birlikte yasama ahlakiyla ilgili sorunlarin asilmasi için ilk hareket noktasinin iyi insan ve iyi Müslüman yetistirmek olduguna dikkat çekti.
Konferans KMÜ Rektörü Prof. Dr. Sabri Gökmen’in Prof. Dr. Ahmet Önkal’a plaket takdim etmesinin ardindan sona erdi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285