MEVKA, Muhtarları Ve Din Görevlilerini Kayıt Dışı İstihdam Hakkında Bilgilendirdi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı–Avrupa Birliği Koordinasyon Dairesi Başkanlığı İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programı KAYITLI İSTİHDAMIN TEŞVİKİ HİBE PROGRAMI II kapsamında Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA) tarafından kayıt dışı istihdamın azaltılmasına yönelik hazırlanan ‘’ZAMAN KUMBARASI’’ projesi çeşitli etkinlikler çerçevesinde uygulanmaya devam ediyor.

MEVKA, Muhtarları Ve Din Görevlilerini Kayıt Dışı İstihdam Hakkında Bilgilendirdi

İlk faaliyet olarak Ekim ayında projenin tanıtımı amacıyla düzenlenen açılış toplantısının ardından ikinci toplantı “Kayıt Dışı İstihdamın Azaltılmasında Yerel Aktörlerin Önemi Paneli” başlığıyla gerçekleştirildi. Panele konuşmacı olarak Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Bülent Darıcı, SGK Karaman İl Müdürlüğü’nden Sosyal Güvenlik Denetmeni Ömer Çelebi ve İŞKUR’dan İş ve Meslek Danışmanı Hakan Çabukel katıldı.

Panelin moderatörlüğünü üstlenen Yrd. Doç. Dr. Bülent Darıcı’nın programla ilgili kısa bir bilgi vermesinin ardından Sosyal Güvenlik Denetmeni Ömer Çelebi, Kayıt Dışı İstihdamla Mücadele konulu sunumunda, SGK’nın mücadele stratejisini ve yapılan faaliyetleri, bilgilendirme çalışmalarını, KİTUP projelerini başlıklar halinde sıralayarak kurumlarının kayıt dışı istihdamla mücadele konusundaki çalışmalarının ayrıntılarını anlattı.

Ardından moderatör Yrd. Doç. Dr. Bülent Darıcı, Kayıt Dışı İstihdam ve Sosyal Sorumluluk konulu sunumunu gerçekleştirdi. Darıcı, kayıt dışı istihdamın tanımıyla başlayarak, Türkiye’de kayıt dışı istihdamın boyutu, kayıt dışı istihdamın nedenleri ve kayıtdışı istihdamın sonuçları hakkında bilgiler verdi.

Son olarak söz alan iş ve meslek danışmanı Hakan Çabukel, Kayıtlı İstihdamı Artırıcı Faaliyetler, Karaman İli İŞKUR 2016 Faaliyetleri konulu sunumunda; kısaca İŞKUR’un tarihinden bahsettikten sonra Karaman İl Müdürlüğü ile ilgili bilgiler verdi. Sunumuna İŞKUR’un faaliyetleri ve hizmetleri ile devam etti. Kayıt Dışı İstihdamla Mücadele konusunda İşine Kayıtsız Kalma sloganıyla hareket ettiklerini belirten Çabukel, kurumun kayıt dışı ile ilgili faaliyetlerinden bahsetti.

Panel programı soru-cevap bölümü ve panelistlere sertifikalarının verilmesinin ardından sona erdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285