banner286

Müzebüs Karamanlı Öğrencilerle Buluştu

Rahmi M. Koç Müzesi koleksiyonundan seçilmiş 70 objenin bulunduğu gezici müze Müzebüs, 2016-2017 eğitim ve öğretim yılı yolculuğuna Kırıkkale’de başlamıştı. Bu yıl 14. yılına giren Müzebüs’ün bu seferki durağı ise Karaman oldu. 19 – 23 Aralık tarihleri arasında Karaman’da 5 okulun konuğu olan Müzebüs’e ilgide yoğun oldu.

Müzebüs Karamanlı Öğrencilerle Buluştu

Kısıtlı imkânlar, uzaklık gibi nedenlerle müzeye gelemeyen öğrencilere ulaşmak amacıyla Rahmi M. Koç Müzesi’nin 2003 yılından bu yana sürdürdüğü gezici müze geleneği bu yıl da devam ediyor. Bu seneki yolculuğuna Kırıkkale’den başlayan Müzebüs, Karamanlı öğrencilerle yoluna devam ediyor.

Müzebüs ziyaretlerine, 19 Aralık tarihinde Karaman’ın Sarıveliler ilçesindeki Dumlugöze Ortaokulu ve 20 Aralık tarihinde yine Sarıveliler ilçesindeki Mustafa Bacın İmam Hatip Ortaokulu ile başladı. 21 Aralık tarihinde Ermenek ilçesindeki Aşağıçağlar Ortaokulu’nu ve 22 Aralık tarihinde yine Ermenek ilçesindeki Fikret Ünlü Yatılı Bölge Ortaokulu’nu 23 Aralık tarihinde ise Başyayla ilçesindeki Başyayla İmam Hatip Ortaokulu’na konuk oldu.

Müze görmeyen çocuk kalmayacak

Yola çıktığı günden bu yana 1.916 okulun 403.963 öğrencisine ulaşan gezici müze, bu yıl da 30 ilde 130 okul ve 30 bin öğrenciye ulaşmayı hedefliyor.

Müzebüs’ün zor koşullar altında en ücra noktalara dahi ulaştığını vurgulayan Rahmi M. Koç Müzesi Eğitim Danışmanı Emine Bayram, “Öğrencilerin isteklerine ve hayallerine kulak veriyoruz. Derslerde gördükleri konuları gözlerinde canlandırabilmeleri güç olabiliyor. Objeleri birebir gördüklerinde ise hem derslerini hem de hayatı çok daha iyi kavrayabiliyorlar” şeklinde konuştu.

Eğitim-öğretim yılı boyunca yaz kış, köy kasaba demeden ilerleyen Müzebüs’te ulaşım, iletişim, kuvvet-hareket ve çevre bilinciyle ilgili teknolojik gelişimi gösteren 70 obje sergileniyor. Bu objeler arasında buhar makinesi, kronometre, radyometre, telgraf, gramofon, güneş saati, güneş pilli araba vb. bulunuyor. Müzebüs’ün ziyaret rotasında yer alan okullar milli eğitim müdürlükleri ile irtibata geçilerek belirleniyor.

Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2016, 17:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285