Son Fırsatı Kaçırmayın!

Karaman Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Okhan Tolga Sayan, 6736 sayılı kanunda ikinci taksit ödemesinin 31 Mayıs 2017 olduğunu belirterek, mükelleflere bu son fırsatı kaçırmamaları uyarısında bulundu.

Son Fırsatı Kaçırmayın!
16 Mayıs 2017 Salı 17:53

Başkan Sayan konu hakkında yaptığı açıklamada, “Bilindiği üzere 27.01.2017 Tarih ve 29961 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 6770 sayılı kanuna bir madde ilave edilerek yapılandırılan kamu borçlarının 1. Taksitini ödeyemeyenlere yeniden ödeme hakkı getirilmiştir. Buna göre ihlale neden olan tutarlar Mayıs 2017 sonuna kadar ödenirse kanun hükümlerinden tekrar yararlanılabilecek. Ancak ödeme yapılması gereken tarihten, 27 Ocak 2017 tarihine kadar geçen süre için aylık yüzde 1,4 oranında geç ödeme zammı ödenmesi gerekecektir. Ayrıca 2. Taksit ödemesi de 4 ay uzatılmış ve 31.05.2017 tarihine ertelenmiştir. "03.08.2016 tarihli ve 6736 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanuna Geçici 1 inci maddeden sonra gelmek üzere aşağıdaki madde eklenmiştir. GEÇİCİ MADDE 2- (1) Bu Kanun kapsamında yapılandırma başvurusunda bulunduğu halde bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla ödenmesi gereken tutarları süresinde ödemeyerek Kanun hükümlerini ihlal edenler, ihlale neden olan tutarları, ödemeleri gerektiği tarihten bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihe kadar (bu tarih dâhil) geçen süre için Kanunun 10 uncu maddesinin altıncı fıkrasında belirlenen geç ödeme zammı ile birlikte 2017 yılı Mayıs ayı sonuna kadar ödemeleri şartıyla Kanun hükümlerinden yararlandırılır. Kanun kapsamında 2017 yılının Ocak ayından itibaren ödenmesi gereken taksitlerin ödeme süreleri, 11 inci maddenin onuncu ve on birinci fıkralarına göre ödenecek taksitler hariç olmak üzere, taksit ödeme sürelerinin bitim tarihinden itibaren dörder ay uzatılmıştır” dedi.

SON GÜNÜ KAÇIRMAYIN!

Yapılandırmanın devam edebilmesi için mayıs ayında yapılacak olan ödeminin büyük önem taşıdığını belirten Sayan, “ Buna göre 6736 sayılı yasadan yararlanılmasına devam edebilmek için mayıs ayındaki ödeme büyük önem taşımaktadır. Söz konusu kanun hükümlerine göre ilk iki taksit ödemesinin süresinde yapılmış olması gerekmektedir. Kanun hükümlerine göre borçlarını yapılandıran mükelleflerimizin peşin veya ilk iki taksit ödemelerini her hal ve şartta 31 Mayıs 2017 tarihine kadar yapmaları gerekmektedir. Ödemelerini yapmayan mükelleflerimiz söz konusu yasadan yararlanma haklarını kaybedeceklerdir. Bu yüzden söz konusu yasadan yararlanan mükelleflerimizin haklarını kaybetmemeleri için yapılandırdıkları borçlarını 31.05.2017 tarihine kadar ödemeleri önemle duyurulur” ifadelerini kullandı.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.