banner262

OKULLARIN MEZUNLAR DERNEĞİ

“Mezunlar Derneğimizin kuruluş sürecinde karşılaştığım ilgi, yakınma , talepler ve gözlemlerim, ve hafta başında geleceğin mezunu öğrencilerimizle tanışma dakikalarım; Okulların Mezunlar Dernekleri’nin ne denli gerekli ve hayati önemde olduğunu gösterdi.”
Ülkemiz Sivil Toplum Kuruluşları açısından çağdaş ülkelerin çok gerisindedir. Gelişmiş batı ülkelerinde bir yurttaş farklı amaç ve hedefleri olan birden fazla Derneğe , STK’na üye olurken, bizim ülkemizde Dernek nedir bilmeyenlerin oranı %70 ‘ lerin üzerindedir. Var olan Derneklere üye olanlar da nüfusun % 1’ rin den daha azdır.
Yurttaşlık bilincinin gelişmediği, gelişmesinin bilerek engellendiği ülkemizde , Tarikat Mensuplarının oranı, yasal derneklere üye olanların oranından daha yüksektir. Bu oran bir anlamda az gelişmişliğin, yetersiz demokrasimizin ve medeni dünyadan giderek kopuşumuzun da nedenleri arasında dır.
Orta Okul yıllarımda Karaman Halk Evini tanıyarak başlayan katılımcılık eğilimim, Üniversiteye başladığım yıllarda, Ankara’daki Karamanlılar Dayanışma Derneğine katılmamla anlam kazandı. 80 İhtilalinin hışmına uğrayan hemşehri Derneğimizi 1989 yılında yeniden kurarken başlayan sorumluluğum ve çalışmalarım 20 yıl kadar sürdü.
Bu süreçte dernek çalışmalarım , Çocuklarımın okulları koruma dernekleri, Batıkent Zihinsel Engellileri Koruma Derneği, ADD, Lions Kulübü Derneği, Ostim Sanayici ve İş Adamları Dernekleriyle devam etti. Kendimden başkaları için de bir şeyler yapma çabası beni hep mutlu etti, yaşıyor olduğumu fark ettirdi..
2011 Yılında Antalya ya taşınmamızla, 1973 yılında burslu öğrencisi olarak Mezun olduğum, Antalya Teknisyen Okulu, değişen ismiyle Antalya Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’ni ziyaretlerimle, 70 ‘li yıllardaki atölye öğretmenlerime, sosyal medya aracılığı ile sınıf arkadaşlarıma ulaştım, her yıl toplanıp buluşmaya başladık.Yine paralelinde bir yıl kadar Antalya da kurulan Karamanlılar Derneği ni yönettim ve görevi genç hemşehrime devrettim.
24 Kasım 2015 günü beni Okulumuzdaki Öğretmenler günü kutlamalarına davet eden, 80 yaş üzerindeki değerli Atölye öğretmenlerimden Melih Uyar ; madem ki Antalya’dasın, Dernekçilik deneyimin var, Okulumuzun yıllardır kurulamayan MEZUNLAR DERNEĞİNİ kurun dediler. Okul Müdürümüzün de teşvik etmesi, okulumuzun mezunu olup yine okulumuzda görev yapan genç öğretmenlerimizin de destek vermesi ile; 1944 yılında Antalya Sanat Okulu ismi ile Eğitime başlayan okulumuzun 72. Yılında, kısa adı ANTEMDER olan, ANTALYA TEKNİK VE ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ MEZUNLARI DERNEĞİ’ni kurduk.
Mezunlar Derneğimizin kuruluş sürecinde karşılaştığım ilgi, yakınma , talepler ve gözlemlerim, ve hafta başında geleceğin mezunu öğrencilerimizle tanışma dakikalarım; Okulların Mezunlar Dernekleri’nin ne denli gerekli ve hayati önemde olduğunu gösterdi. Okullarımızda ve Ülkemizde Eğitimin Kalitesi ve etkinliğinin artması için, her yurttaşın mezun olduğu okullarla ilişkisini kesmemesinin, olanakları ölçüsünde okullarına "Mezunlar Dernekleri" vb. yöntemlerle destek olmalarının gereği ve yararına olan inancım güçlendi. Bu inançla çabalıyor, Antalya ve ülkemize örnek olmaya çalışıyoruz.
Dayanışmayan, yardımlaşmayan, paylaşmayan ve kucaklaşmayan Toplumun Mutluluk Üretemeyeceğinin. Örgütsüz Toplumun Ölü Toplum olduğunun bilinci ile, Bize hayat veren Okulumuza sahip çıkmak, Mezunlarımızla Kucaklaşmak, Öğrenci kardeşlerimizle gönül, gönüle; Velilerimizle Omuz omuza olmak, istiyoruz. Mezunlarımızın örgütlenmesi ile daha güçlü ve mutlu olacağımıza, gücümüzü okulumuz ve öğrencilerimiz yararına da kullanacağımıza inanıyoruz.
Çalışmalarımızla ilgili gelişmelere ve sorularınızın detaylı yanıtlarına, kurucularımız ve Yönetim Kurulumuzun öz geçmişlerine, Okulumuzun Önceki yıllarda ki mezunlarından, kariyer ve işletme sahibi olanlara ve daha bir çok detaya www.antemder.org.tr Web sitemiz ile, diğer sosyal medya hesaplarımızdan da ulaşabileceksiniz.
Eleştirilerinizi ve Önerilerinizi de Web sitemiz ve diğer sosyal medya hesaplarımız aracılığı ile bizlerle paylaşmanız; çalışmalarımızda kaliteyi, verimliliği artıracak, gücümüze güç katacaktır.
Bu güzel ve anlamlı duyguyu sizlerinde tatmanız ve paylaşmanız için Mezun Olduğunuz Okulların MEZUNLAR DERNEĞİNİ mutlaka kurun. Hem ülkemizde örgütlü toplumun gelişimine destek olun, hem de onlarca yıl önce sıralarda birlikte oturduğunuz sınıf arkadaşlarınızla, aynı bahçeyi paylaştığınız Okul arkadaşlarınızla buluşmanın,paylaşmanın heyecanını, tadını, dayanışmanın hazzını paylaşın. Sakın geç kalmayın, hemen başlayın derim. İyilik dileklerimle.. Bizi izleyiniz. (https://www.facebook.com/antalyateknikemldernegi/) www.antemder.org.tr
Orhan YÜKSEL / Antemder Başkanı

 
YORUM EKLE

banner271