Karaman İcra Dairesi

T.C. KARAMAN İCRA DAİRESİ 2016/16081ESAS TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI

Karaman İcra Dairesi

Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri:
Taşınmazın Özellikleri: Karaman İli merkez ilçe, Ada No, 19 Parsel no, Hacıcelal Mahallesi, 1 Bağımsız Bölüm no’da satışa konu bağımsız bölüm; parsel üzerinde bulunan Bodrum+Zemin+5 Katlı betonarme apartmanın zemin katında bulunmaktadır. Bina dış cephesi ısı yalıtım amaçlı mantolama yapılmış olup üzeri boyalıdır. 3 oda, salon, antre, mutfak, banyo ve tuvaletten teşkil edilen dairenin yaklaşık olarak 110.00 m2 olduğu yapı kullanım izin belgesinden tespit edilmiştir. Odaların zemin kaplaması ahşap parke döşeme kaplamasıdır. Kapılar amerikan panel ahşap kapı, pencereler PVC penceredir. Duvarlar sıva üzeri plastik boyalıdır. Islak hacim duvarları tavana kadar fayans kaplı olup döşemesi seramik kaplamadır. Mutfakta mutfak tezgahı üstü ahşap mutfak dolabı ve tezgah altı dolapları mevcuttur. Daire giriş kapısı çelik kapıdır. Giriş kısmı döşeme kaplaması seramik kaplama olup giriş vestiyeri ile banyo ve tuvalet dolapları bulunmaktadır. Keşif esnasında daire içerisine girilemediğinden elde edilen bilgiler komşuların beyanından yazılmıştır. Daire doğalgaz bağlantısı yapılmamış vaziyettedir. Mesken güney, kuzey ve batı cephelidir. Bina yaklaşık 7-8 yıllık olup asansörlü bir binadır. Tapu taşınmaz bilgileri incelendiğinde keşif konusu parselin; Yedi Katlı Betonarme Apartman ve Arsası vasfında olup toplam 3.677.00 m2 alana sahiptir. Keşif konusu bağımsız bölüm Mesken olarak nitelendirilmiş olup parsel üzerinde 1/33 oranında arsa payı bulunmaktadır. Binanın yapım şekli kullanılan malzemelerin özellikleri, kullanım şekli ve binanın özellikleri dikkate alındığında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 2017 yılı yapı yaklaşık birim maliyetleri listelerine göre keşif konusu dairenin III. sınıf B grubu yapılar sınıfına girdiği ve 1 m2’sinin 825.00 TL/m2 olduğu tespit edilmiştir. Taşınmazın yapım tarihi ve yapının mevcut durumu dikkate alındığında aşınma payı % 10 olarak hesaplanmamıştır. (2017 yılı yapı yaklaşık maliyetleri açıklanmadığından değerler gerekli güncellemeler yapılarak bulunmuştur.) Parselin etrafındaki yapıların hali hazırdaki durumu, parselin cephesi, parselin bulunduğu yer itibariyle şehir merkezine olan mesafesi, imar çalışmalarının tamamlanma durumu, belediyenin her türlü altyapı ve üst yapı hizmetlerinden yararlanma durumu vs. özellikleri göz önüne alındığında ve yapılan piyasa araştırması neticesinde, 2017 yılı itibariyle piyasa rayiçleri ve emsal emlak verileri ışığında arsa 1 m2 sini değerinin 500.00 TL/m2 olabileceği kanaatine varılmıştır. Bu veriler ışığında keşif konusu bağımsız bölümün toplam taşınmaz değeri 137.387.00 TL.dir. Söz konusu taşınmaz tam hisseli olarak borçlu adına kayıtlıdır.
İmar Durumu        : Dosyasındadır
Kıymeti            : 137.387.00 TL.
KDV Oranı            : % 1
Kaydındaki Şerhler        : Tapu kaydındaki gibidir.
1. Satış Günü        : 20/07/2017günü 10.00-10.10 arası
2. Satış Günü        : 14/08/2017 günü 10.00-10.10 arası
Satış Yeri            : Karaman Belediye Başkanlığı Müzayede Salonu                         Merkez/KARAMAN
Satış Şartları:
1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanın yirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşinci günden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini, rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.
2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20'si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV,1/2 tapu harcı ile teslim masrafları alıcıya aittir. Tellâllık Harcı, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir.
3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.
4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.
5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir. 
6- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2016/16081 Esas sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.08/05/2017
Erkut ŞAHİN
İcra Müdür Yard. 107074
(BM.17.203)

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.