Karaman İcra Dairesi

T.C. KARAMAN İCRA DAİRESİ 2015/88 TLMT. TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI

Karaman İcra Dairesi

Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri:

1 NOTU TAŞINMAZIN

Özellikleri: Karaman İli, Merkez İlçesi, Yeşilada Mahallesi, 2503 Ada, 2 Parselde bulunan bodrum+1 katlı betonarme karkas olarak yapılmış yapının zemin kat 1 bağımsız nolu mesken ve bodrum kat deponun 1/2 hissesi satılığa çıkartılmıştır.

İnşaatı tamamlanmış meskenlerin arsası Karaman Belediyesi'nin 775 sayılı kanuna göre dağıttığı 2 nolu gecekondu önleme bölgesinde bulunmaktadır. Kuzeydoğu cepheli olan yapı şehir merkezine 3500 metre uzaklıktadır. Binanın bulunduğu arsa 222 metrekare alanındadır. 111/222 metrekare arsa payına sahiptir.

Mevcut yapı 11/07/2005 tarih 3/7 sayılı inşaat ruhsatı ile başlanmış olup 28/06/2007 tarih 3/6 sayılı yapı kullanma izin kağıdı ile bodrum ve zemin katı tamamlanmıştır. İnşaat ruhsatında bodrum kat kaçak olup fakat yerinde yapılan kontrolde mesken olarak yapıldığı ve kullanılmakta olduğu tespit edilmiştir. Yapılan kontrolde yapıda zemin kat olarak bulunsa da; yerinde yapılan incelemede 1. kat olduğu borçluların da zemin katı bodrum kat olarak kabul ettiği,

1.kat meskende ikamet ettiğinden dolayı 1.kat meskenin incelemesi yapılmıştır. İnşaat ruhsatına aykırı olarak su basman kötü, yüksek yapılmasından dolayı zemin katın da 1 adet depo (mesken) meydana gelmiştir.

Bodrum kat yapının ısıtma sistemi sobalı, 3 oda, banyo ve tuvaletten meydana gelmiştir. 90 metrekare olan meskenin kapıları ahşap, pencereleri PVC kaplamadır. Kullanılabilir vaziyettedir.

İnşaat ruhsatına göre zemin+1.kat mesken olarak irtifak yapılsa da kaçak olarak yapılan bodrum katın 1/2 payının da (arsa payından dolayı) kıymetinin yapılması gerekmektedir.

Zemin kat 1 bağımsız bölüm numaralı meskenin 3 oda, banyo ve tuvaletten meydana gelmiştir. Isıtma sistemi sobalı olup, mutfak ve banyonun alt ve üst dolapları mevcuttur. 90 metrekare olan meskenin kapı ve pencereleri PVC kaplama olup, mesken olarak kullanılabilir vaziyettedir.

Emsal emlak değeri ve araştırmalarında 2017 yılı Yeşilada Mahallesi 2503 Ada, 2 parseldeki arsa metrekare değeri yaklaşık olarak 500,00 TL/metrekare olmasından dolayı (11 l/222)x222 metrekare x 500,00 TL/ metrekare=55.500,00 TL

Yukarıdaki özellikler göz önüne alınarak Yeşilada Mahallesi, 2503 Ada, 2 Parselde bulunan bodrum+1 katlı yapılmış olan yapının borçluya ait zemin katında bulunan 1 bağımsız nolu 1 adet mesken ve bodrum kat deponun 1/2 hissesinin tamamının 127.792,50 TL olduğu bilirkişi raporunda belirtilmiştir.

Adresi  : Mümine Hatun Mahallesi 1392 sokak no:24 Karaman /Merkez

Yüzölçümü: 222,00 m2 tapuda

Arsa Payı: 111/222 tapuda

İmar Durumu: Dosyasında Belediyeden gelen cevap mevcut.

Kıymeti                :127.792,50 TL

KDV Oranı: %1

Kaydındaki Şerhler: Tapu kaydındaki gibi haciz, Karaman Belediyesi 775 sayılı yasa takyitlidir.

1.Satış Günü: 25/12/2017 günü 13:30 - 13:35 arası

2.Satış Günü: 25/01/2018 günü 13:30 - 13:35 arası

Satış Yeri: KARAMAN BELEDİYE BAŞKANLIĞI BİNASI MEZAT SALONU KARAMAN/MERKEZ

Satış şartları:

1-İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanın yirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşinci günden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini, rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.

2-Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20'si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV, 1/2 tapu harcı ile teslim masrafları alıcıya aittir. Tellâllık Harcı, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir.

3-İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarım dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.

4-Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.

5-Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.

6-Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2015/88 Tlmt. sayılı dosya numarasıyla başvurmaları ilan olunur. 24/10/2017

Nazife YETİŞGEN

İcra Müdür Yardımcısı

139015

(İİK m. 126)

(*) İlgililer tabirine irtifak hakkı sahipleri de dahildir.

* : Bu örnek, bu Yönetmelikten önceki uygulamada kullanılan Örnek 64'e karşılık gelmektedir.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.