Karaman Çiftçileri Milli Tarım Projesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’la Buluştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı ve ilimiz Milletvekili Recep Konuk ile ülkemizin dört bir yanından gelen binlerce çiftçinin katılımıyla Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde "Milli Tarım Projesi"nin tanıtımı yapıldı.

Karaman Çiftçileri Milli Tarım Projesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’la Buluştu
"Milli Tarım Projesi" kapsamında düzenlenen programda çiftçiler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile buluştu. "Cumhurbaşkanımız ile Milli Tarım Buluşması"na Karaman’dan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Yardımcısı Abdullah Kaya ve 50 çiftçi katıldı.
Programda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Milli Tarım Projesi"nin hayırlı olmasını dileyerek "Sadık yârimiz olan toprağa hak ettiği değeri vermezsek sadece kendimizin, kendi neslimizin değil, topyekûn insanlığın geleceğini tehdit altına sokmuş oluruz. Toprağa sırtını dönen insan en büyük ihaneti kendisine yapmış olur; çünkü Rabbim bizlere topraktan yaratıldığımızı ve yine toprağa döneceğimizi haber veriyor” diye konuştu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Peygamberlerin mesleği olan çiftçiliği ve çobanlığı teknolojinin tüm imkânları ile destekleyerek doğru planlama ile yönlendirme ile bilgilendirme ile teşvik ederek ülkemizde hak ettikleri konuma getirmeliyiz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan tüm engellere rağmen bir olarak, birlikte olarak Ülke tarımının daha ileri noktalara geleceğini söyledi.
Başbakan Binali Yıldırım ise programda yaptığı konuşmasında, siyasetteki önceliklerinin çiftçilerin, milletin mutluluğu olduğunu, bunu için "önce insan" diyerek yola çıktıklarını söyledi. "İnsanı yücelt ki devlet yücelsin." diye çalışmaları aralıksız sürdürdüklerini belirten Yıldırım, her zaman gerçekçi kararlar aldıklarını, politikalar izlediklerini ifade etti. Hedeflerinin vatandaşın refahını ve huzurunu sağlamak olduğunu dile getiren Yıldırım, ekonomiyi sadece rakamlardan, istatistiklerden ibaret görmediklerini vurguladı.
Başbakan Yıldırım, işbaşına geldiklerinden bu yana sosyal politikalarla ekonominin temel sorunlarını birlikte ele aldıklarını anlatarak, "Tarım, hala hem Türkiye'de hem dünyada stratejik bir üründür. Burada rakamlar verildi, 2050 yılına kadar dünya nüfusunun 10 milyar olacağı, gıdaya bağımlılığın yüzde 60 seviyelerinde kalacağı ifade edildi. Buradan da şunu anlıyoruz ki birçok sektör gelir geçer ama tarım sektörü bırakın önemini yitirmek, gittikçe önemini daha da artıracak." diye konuştu.
Milli Tarım Projesi'nin amacının toprakları daha iyi değerlendirmek olduğunu vurgulayan Yıldırım, tarımsal desteklerin çeşitli kalemlerde yıl boyu küçük küçük rakamlarla verildiğini, bunun yerine, yılda iki sefer bir ekerken bir de biçerken yani Nisan-Mayıs'ta bir destek, Eylül- Ekim'de de topluca bir destek vermek suretiyle bu işi sadeleştirdiklerini ifade etti.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Faruk Çelik ise, 2023 hedefi doğrultusunda açıklanan Milli Tarım Projesinin önemli bir ayağını oluşturan havza bazlı üretim desteği ile üretimi planlamayı, kaynakları verimli kullanmayı ve çiftçinin hakkını almasını sağlamayı amaçladıklarını belirterek, "Türkiye toprakları 79 milyonun. Tapusu bizde olabilir ama toprakların tapusu, üretmek için bizdedir. Eğer üretmiyorsa orada kişisel mülkiyetten ziyade, 79 milyonun hakkı önemlidir. Onun için 1 karış boş arazi bırakmayacağız, ekeceğiz." dedi.
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile yürüttükleri çalışma çerçevesinde Ürün İhtisas Borsası'nın kurulması ile ilgili çalışmaların son aşamaya geldiğini belirten Çelik, arazi toplulaştırmasına konu 7 milyon hektarlık arazi kaldığını, bunların 2023 yılına kadar toplulaştırılmasının sağlanacağını vurguladı.
Tarımda gübre ve ilaç kullanımına ilişkin açıklamalarda bulunan Çelik, “941 havzanın gübre kullanma kılavuzunu çıkaracağız. Hangi havzada hangi gübre kullanılacak bunu bizzat çiftçilerimize ileteceğiz. Yaygın bir eğitim faaliyeti ile bilinçli tarım noktasındaki eksikliğimizi gidermiş olacağız." diye konuştu. Çelik, mazotun yüzde 50'sinin devlet tarafından karşılanmasına da 2017'de başlanacağına dikkati çekerek, işletme bazlı sorumluluk anlayışını getireceklerini, her işletmeden veteriner hekim veya ziraat mühendisinin herhangi birinin sorumlu olacağını bildirdi.
Bakan Çelik, hayvancılık yapmak isteyenlere uzun süreli mera tahsisi yapılacağına dikkati çekerek, 2017 sonu itibarıyla sistem oturduğunda hayvan ithalinde büyük oranda düşüş olacağını, belli oranda yerli hayvan alımı zorunluluğu getirileceğini kaydetti.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285