Karaman’da 2018 Yılı İçin Havza Bazlı Desteklenecek Ürünler Belirlendi

"Türkiye Milli Tarım Destekleme Modeli" kapsamında iklim, toprak, topografya, verim, su kısıtı gibi faktörler açısından ülke genelindeki tüm ilçeler tek tek incelenerek, Türkiye genelinde 941 tarım havzası belirlendi.

Karaman’da 2018 Yılı İçin Havza Bazlı Desteklenecek Ürünler Belirlendi

Konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada, “Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızca 2017 yılından itibaren Milli Tarım Projesi kapsamında Havza Bazlı Destekleme Modeli uygulama başlanmış ve Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğünce yürütülen Mazot-Gübre, Sertifikalı Tohumluk Kullanım, Yem Bitkileri, Fındık Alan Bazlı Gelir Fark Ödemesi Desteklemeleri bu model kapsamında yürütülmüştür. Havza bazlı destekleme uygulamaları kapsamında, ülkemizde arz açığı bulunan, stratejik ve bölgesel önem arz eden, insan beslenmesi - sağlığı ve hayvansal üretim açısından önem arz eden buğday, arpa, çavdar, çeltik, dane mısır, tritikale, yulaf, mercimek, nohut, kuru fasulye, pamuk, soya, yağlık ayçiçeği, kanola(kolza), aspir, yaş çay, fındık, zeytinyağı ve yem bitkilerine ilave olarak 2018 yılında patates ile kuru soğan da bu listeye eklenmiş olup, 21 ürün bazında değerlendirme yapılmıştır. Söz konusu ürünler; istatistiki veriler, ekim nöbeti (münavebe), iklim, toprak ve topografya, su kısıtı verileri (mevcut su potansiyeli ve bitki su tüketimi), il ve ilçelerdeki kamu, sivil toplum kuruluşları ve üniversitelerin görüşleri dikkate alınarak 1 milyardan fazla verinin Karar Destek Sisteminde değerlendirilmesi sonucunda 941 havza/ilçe bazında dağılımı belirlendi” dendi.

Karaman merkez ve ilçelerinde desteklenen ürünlerin ise şu şekilde tespit edildiği açıklandı.

Merkez

Arpa, Aspir, Buğday, Mısır (Dane), Kuru Fasulye, Nohut, Ayçiçeği (Yağlık), Yem Bitkileri, Zeytinyağı, Patates

Ayrancı

* Arpa, Buğday, Çavdar, Mısır (Dane), Nohut, Ayçiçeği (Yağlık), Yem Bitkileri, Yulaf

Başyayla

Arpa, Buğday, Çavdar, Nohut, Tritikale, Yem Bitkileri, Zeytinyağı

Ermenek

Arpa, Buğday, Kuru Fasulye, Nohut, Yem Bitkileri, Zeytinyağı, Soğan (Kuru)

Kazımkarabekir * Arpa, Aspir, Buğday, Çavdar, Mısır (Dane), Kuru Fasulye, Nohut, Ayçiçeği (Yağlık), Yem Bitkileri, Yulaf

Sarıveliler Arpa, Buğday, Çavdar, Nohut, Yem Bitkileri, Zeytinyağı, Soğan (Kuru)

Su kısıtı kapsamında belirlenen ilçelerde Mısır (Dane) üretiminde Damlama Sulama şartı aranıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285