banner286

ULUSAL MEDYANIN KARAMAN’LA DERDİ NE?

21 Haziran 1989’da il olan bir şehir aradan geçen 28 yıllık mazisine karşın halen ulusal medyada Konya-Karaman olarak anılıyorsa bu işte ne gibi bir terslik var diye düşünmemiz gerekiyor. Ama esas terslik özellikle ulusal medya tarafından Karaman’ın il oluşunun göz ardı edilişindedir.

Bilgi sahibi olan herkes Karaman’ın Türkiye’nin 70. ili olduğunu bilir. Nedense ulusal medyanın haber müdürleri, editörleri bunu bir türlü idrak edemiyorlar. Haberleri belki muhabirler yapıyor ancak son kontroller Haber Editörleri ve müdürlerden geçiyor. Muhabir haberinde Karaman diye yazsa bile onun üstündeki editörler Konya ibaresini Karaman’ın önüne mutlaka koymayı ihmal etmiyorlar nedense.

Karaman’ın adı son dönemlerde ulusal medyada ne yazık ki hiç iyi haberlerle gündeme gelmedi. Geçtiğimiz yıl ENSAR vakası, bu yıl KYK yurdundaki haddini aşan şaka olayı ve şimdi de okullarda dağıtıldığı iddia edilen bir kitap adıyla Karaman’ın ismi karalanıyor.

Gençlik ve Spor Bakanlığından dağıtıldığı iddia edilen “Cennete Otostop” isimli kitabın sadece Karaman’da bir okulda dağıtılmış gibi lanse edilmesi ve buna ilaveten bir sendikanın İl temsilcisinin açıklamalarına istinaden Ankara merkezli yapılan bir haberle Karaman ismini karalamak amacıyla gündeme getirilmesi bu şehirde yaşayanlar olarak bizleri üzüyor.

Ulusal medya neden özellikle Karaman’ı tercih ediyor bu tür haberlerde? Üstelik bu kitap  birçok ilde dağıtıldığı halde niye sadece Karaman’da dağıtılmış gibi bir algı yaratılmak isteniyor anlamış değilim.

Kitabın içeriği belki sakıncalı olabilir. Dağıtımı yanlış olabilir. Fakat bunun sadece Karaman’a mal edilmesi benim şehrime yapılan en büyük ayıptır. Haberde Karaman Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından söz konusu kitabın Karaman Spor Lisesinde öğrencilere dağıtıldığı iddia ediliyor. Velev ki böyle bir kitap okullarda dağıtıldı. O zaman Karaman Valiliği gereğini yapmakla mükelleftir.

Katıldığım birçok toplantıda, ulusal medya kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldiğim her ortamda Karaman’ın bir il olduğunu ve haber yaparlarken buna dikkat etmeleri konusunda görüşlerimi bildirdim. Haber Müdürleri bu söylemlerini haklı bulsalar da değişen bir şey yok. Karaman’la ilgili en ufak haber televizyonlarda, gazetelerde Konya Karaman olarak veriliyor. Hatta bu yetmezmiş gibi Karaman’ın ilçesi Ermenek’i bile Konya’nın ilçesi yapabiliyorlar.

Bu haberleri yapanlara sorun bakalım Karaman’ı ne kadar tanıyorlar. Türkiye ekonomisine ne kadar katkıda bulunduğunu, işsizlik oranında kaçıncı sırada olduğunu, eğitimde, ulaşımda hangi seviyede olduğunu. Bunların hangisi hakkında bilgi sahibiler acaba?

Ankara’dan, İstanbul’dan haber yapmak kolay. Çünkü onlar bizim gibi bu şehrin içinde yaşamıyorlar. Eğer yaşasaydılar Karaman’ın ne kadar kadim bir şehir olduğunu belki anlarlardı.

Karaman basını olarak biz her zaman şehrimizin ismine leke gelmemesi için çaba sarf ettik. Etmeye de devam ediyoruz çünkü biz bu şehirde yaşıyoruz. Neyin ne olduğunun da farkındayız.

Karaman’ın tarihini bilmeyenler tutturmuşlar bir “Karaman’ın Koyunu, Sonra Çıkar Oyunu” türküsü. Karamanlıların koyun gibi olduklarını ima edip duruyorlar. Oysaki bu sözün geçmişini araştırsalar, ya da neden söylendiğini bilseler Karaman’ın koyunu bile olamayacaklarını anlarlar. Karaman sahipsiz değil…

YORUM EKLE

banner284

banner285