ANLAMLI KONSER

Saygideger okurlarim laf lafi açar derler. Ankara Karamanlilar Dernegi'nin kurulusu, etkinlikleri, Karaman'da konferans yada konser salonlari ile ilgili olusumlari sizlerle paylasmak istiyorum. Ankara Karamanlilar Derneginin kurulusu 1955 yilina dayanir. Çok iyi niyetlerle kurulan dernek yönetiminde zaman zaman degisiklikler oldu. Üniversitede okuyan Karamanli çocuklarin barinmalari için yurt arsasi alindi. Sonuç belli Veli Bozkir ekibi dernek çalismalarini ileri boyutlara tasidi. Mekan sahibi olundu. Son dönemde Karaman’i disa tanitim etkinlikleri düzenledi. Üniversitede okuyan ögrencilere burs olanagi saglandi. Geceler, sohbet toplantilari düzenlendi. Dillere destan olacak TSM korosunu olusturdular.
Degerli okurlarim Karaman'a konser verecek bir topluluk yada konferans düzenlense 100-150 kisilik bir salonumuz yoktu, bocalar dururduk. Kiz Meslek Lisesi salonu, Belediye Nikah, Mümine Hatun Pirireis Kültür Sitesi salonlarindan sonra üniversitemizde son yapilan sanirim 1000 kisilik konferans salonu yüz akimiz oldu. Çogu büyük sehirlerde bile görmedigimiz akustigi düzgün muhtesem diyebilecegim salona kavusmusuz haberimiz yok. Bu konuda titizlik gösterip böyle bir salona gereksinim duyan üniversite yetkililerine basta Rektörümüz Sayin Gökmen’e ne kadar tesekkür etsek azdir.
Dünya literatürüne giren siirleri yasami boyu oldugu gibi gelecek yillarda bile zihinlerden silinemeyecek merhum Bekir Sitki Erdogan'in anisina düzenlenen ANLAMLI KONSERI Ankara Karamanlilar Dernegi bünyesinde kurulan 60 kisilik koro üslendi. 12 Aralik 2015 günü Karaman'a geldi. Toplulugun tüm giderlerini DURU BULGUR üslenmis. Davetiyelerin bir hafta önceden dagitimi yapilmisti. O Muhtesem salon tiklim tiklim doldu. Sayin Valimiz Murat Koca, Milletvekilimiz Recep Seker, Üniversitemiz Rektörü Sayin Sabri Gökmen, Garnizon Komutani Jan. Kd. Alb Mustafa Akis, IKEV Onursal Baskani Suat Sözer ve IKEV kurucu üyesi Haluk Tuncel’de katilanlar arasinda idiler. Koro sahanede yerini alirken sunucu Sinasi Çali kulaga hos gelen tok sesi nazik davranisi ile saz heyetini, koro bireylerini tanitirken izleyicilerden büyük alkis aldi. Sunucu Sayin Çali'nin mikrofon hâkimiyetine diyecek yoktu. Tok sesi ile Karamanoglu Mehmet Bey’in ünlü fermanini okumasi Karaman'in Türkçemizin Baskenti olusu bir kez daha vurgulanmis oldu.
Dernek Baskani Veli Bozkir kisa ve öz konusmasi sonucu sunucu Çali konseri yönetecek TRT sanatçisi Sef Hasan Eylen'i sahneye davet etti. Hasan Eylen mesleginin ehli beyefendi kisiligi olan birisi. Bilindigi gibi müzik güzel sanatlarin bir dali. Müzikte kendi alanlarinda bazi bölümlere ayrilir. Türk Sanat Müzigi de bu bölümlerden birisi. TSM tarihi çok eskilere dayanir. Normalde her insanin benimseyecegi bir tür. Çagimiz gençlerini pek oksamiyor. TSM de tarih var. Uygulamaya konan konser 2 bölümden olusuyor. 1’nci bölümde degisik makamlarda 15 eser kisa moladan sonra 2’nci bölümde yine degisik makamlarda 18 eser solistler ve koro tarafindan seslendirilecek. Konser baslamadan önce KGRT merhum Bekir Sitki’nin kisa özgeçmisi ile cenaze törenini kapsayan sunum gerçekten özverili bir emegin ürünü olmus. KGRT bu ve buna benzer etkinlikleri kameraya alir arsivinde saklar ara ara ekranlarina tasir, etkinliklerde bulunamayanlarla bulusturur. Daha çok anilari tazeler.
Nihavent pesrevden sonra sef Hasan Eylen yönetiminde birbirinden degerli koro bireyleri ile solistler yine birbirinden çok degerli eserleri seslendirdiler. Konuk sanatçilar arasinda kendi bestelerini seslendiren bestekarlarda büyük alkis aldilar. Ikinci bölümün sonunda bes eseri seslendiren Ankara Radyosu sanatçisi Alper Diler ayakta alkislandi. Sunucu Sayin Çali'nin tek tek tanittigi ve Sef Hasan Eylen'in yönettigi ANLAMLI KONSER plaket dagitimi sonucu sonlanmis oldu. Ne zaman bu tür bir etkinlik için basimiz sikissa basvuracagimiz ilk kurum DURU BULGUR oluyor. Duru Bulgur sahiplerine, Dernek Baskani ve yöneticilerine, Sef Hasan Eylen’e, Sunucu Sinasi Çali'ya, Solist ve koro bireylerine, saz heyetine ANLAMLI GECEMIZE renk kattiklari için tesekkür ederim. Izledigimiz çok anlamli konseri izleme olanagi bulamayanlar üzülmesin. Ileriki günlerde KGRT ekranlarindan izleme olanaginiz olacaktir sanirim...
 
YORUM EKLE

banner284

banner285