banner358

Yunanistan’a Kaçmaya Çalışan Karamanlı Aile Bot Kazasında Hayatını Kaybetti

Haklarında FETÖ soruşturması nedeniyle arama kararı bulunan ve 18 Temmuz gecesi Yunanistan’a kaçmaya çalışan ve Karamanlı oldukları öğrenilen Murat Akçabay ve eşi Hatice Akçabay’ın 3 çocuklarıyla birlikte bindikleri bot Meriç’te battı.

Yunanistan’a Kaçmaya Çalışan Karamanlı Aile Bot Kazasında Hayatını Kaybetti

İkisi de öğretmen olan Murat ve Hatice Akçabay’ın çocuklarıyla bindiği botta 2’si kaçakçı olmak üzere toplam 11 kişinin bulunduğu öğrenildi. Botun batması neticesinde Hatice Akçabay ve 3 çocuğu sulara kapıldı. Uzun aralar neticesinde anne Hatice Akçabay ve 1 yaşındaki oğlu Bekir Akçabay’ın cansız bedenlerine ulaşıldı. Aynı aileden 7 yaşındaki Ahmet Esat ile 5 yaşındaki Mesut’un ise henüz cesetlerine ulaşılamadı.

Euronews Atina ofisinin ulaştığı Yunan yetkililer, kurtarılanların Türkiye sınırında bir karakolda tutulduklarını bildirdi. Habere göre, kurtulanlar arasında bulunan baba Murat Akçabay da olay gecesi Meriç Nehri’nde yaşadıklarını şöyle anlattı: “Plastik şişme bota dokuz kişi olarak bindik. İki kaçakçı da en son bindi. Toplam 11 kişi olduk. Nehrin ortasında kaya gibi bir cisme çarptığımızı sanıyorum. Bot delindi, kendi etrafımızda dönmeye başladık. Bir anda bot devrildi ve suya düştük. Diğer aile hemen nehrin sağ bölümündeki dallara tutundu. Ben ve eşimse çocukları tutmaya çalışırken nehrin ortasında kaldık. Küçük bebeğimizi eşim tutuyordu. Diğer ikisini ben tutmaya çalıştım. 7 yaşındaki Ahmet Esat’ta can yeleği vardı, biraz suyun üzerinde durabiliyordu ama diğeri suya battı. Eşim de akıntıya kapıldı gitti. Uzakta bir ağaç dalına tutunduğunu gördüm. ‘Hatice sakın dalı bırakma seni gelip kurtaracağım’ dedim. Dalgalara karşı koymaya çalışırken onun aynı yerinde olmadığını gördüm. Seslendim, bağırdım ama bir daha seslerini duymadım.”

Meriç nehrinde batan botta hayatını kaybeden anne Hatice Akçabay ve 1 yaşındaki oğlu Bekir Akçabay’ın cenazeleri ilimize getirilerek 22 Temmuz Pazar günü öğle namazına müteakip Musalla’da kılınan namazın ardından şehir mezarlığında toprağa verildi.

BABA YARDIM İSTEDİ AMA…

Akçabay’ın yaptığı şu çağrı ise yürekleri dağladı: “18 Temmuz Çarşamba akşamı, eşim ve üç çocuğum Meriç Nehri’nde kayboldu. Haber alamıyoruz ve ciddi bir arama çalışması yok. Vicdan sahibi herkesten bu meseleye sahip çıkmasını istiyorum.”

Türkiye tarafında 3 gündür arama çalışmaları yetki bölgeleri dahilince sürdürülürken Yunanistan tarafında birçok kurum kuruluş aranmasına rağmen profesyonel bir arama faaliyeti başlatılamadı. Kurumlar arama yapılacak bölgenin askeri alan olduğu gerekçesiyle arama taleplerini reddedildi.

Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2018, 18:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285