AVRUPADAN GELEN KARAMANLILARA ÇAGRI

Yanginin ilk ve görünen sonucu ekonomik alanda olmustur. Karaman ekonomisi bundan olumsuz etkilenmis büyük oranda para ve is kaybi yasanmistir.
Ekonominin yani sira bu yanginin sosyal ve kültürel açidan da bir takim sonuçlari olmustur. Örnegin Karamanlinin Avrupa macerasi bu olayla baslamistir. Bundan sonradir ki esnaf olsun ya da olmasin, yangindan zarar görsün ya da görmesin askerligini yapmis her Karamanliya yurtdisina isçi olarak gitme hakki verilerek öncelik taninmistir. Bu da beraberinde Karaman’dan Avrupa’ya göçü baslatmistir.
Halk arasinda “Karaman Yangini” olarak nitelendirilen bu olayla ilgili olarak tarafimizdan bir arastirma yapilmaktadir. Arastirma sonuçlari olayin 50.yili münasebetiyle 19 Eylül 2014 Cuma günü üniversitemizde yapilacak bir panelde ele alinacak ve konu ile ilgili bir de “Basin Sergisi” düzenlenecektir. Panelde yanginin sebep ve sonuçlari üzerinde durulup konu detayli olarak ele alinacak, sergide ise ulusal ve yerel basinda yer alan yangin haberleri ilgilenenlerin istifadesine sunulacaktir.
Karamanoglu Mehmetbey Üniversitesi Edebiyat Fakültesi adina yaptigimiz bu arastirmaya Karamanin Sesi Gazetesi (KGRT) de bir belgesel hazirlamak suretiyle katkida bulunmaktadir. Dolayisiyla yangin ve Avrupa’ya göç ile ilgili olarak görüs belirtebilecek, Avrupa macerasini ve Avrupa’daki Karamanlilari anlatacak bu tarihi olayi ve yasanan ve yasanmakta olan süreci aydinlatabilecek, kisacasi yaptigimiz arastirmaya katkida bulunacak bütün Karamanli hemserilerimizi KGRT stüdyolarina davet ediyoruz.
Ayrica 19 Eylül 2014 günü Üniversitemizdeki panel ve sergiyi onurlandiracak bütün Karamanlilara da simdiden sevgi ve hürmetlerimizi sunuyoruz.
 
YORUM EKLE

banner284

banner285