1. İstihdam Kariyer ve Girişimcilik Fuarı’nda Sona Gelindi

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Genç Girişimciler Öğrenci Topluluğu ve İş-Kur İl Müdürlüğü işbirliğiyle düzenlenen ‘1. İstihdam Kariyer ve Girişimcilik Fuarı’ sona erdi.

1. İstihdam Kariyer ve Girişimcilik Fuarı’nda Sona Gelindi

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi ev sahipliğinde 29-30 Nisan tarihlerinde 20 firmanın katılımıyla gerçekleştirilen 1. İstihdam Kariyer ve Girişimcilik Fuarı, açılan stantlarda firma temsilcileriyle öğrencilerin kariyer, iş ve staj görüşmelerine olanak sunarken yedi farklı oturumda gerçekleştirilen söyleşilerle de farkındalık oluşturdu. 
Fuar, açılış programının ardından firma temsilcilerinin vermiş olduğu sunumlarla devam etti. İlk gün "Yeni Nesil Pazarlama" konusunda sunumunu yapan Dijital Pazarlama Okulu Kurucusu Yasin Kaplan şunları söyledi: “Dijital Reklam Ajansı 2008 yılında, Dijital Pazarlama Okulu ise 2014 yılında kuruldu. Markaların, bireylerin ve kurumların artık dijital alana ihtiyacı var. Dijital Pazarlama Okulu kendi alanında uzman eğitmenlerle çalışan büyük bir firmadır. Online pazarlama çağının içerisindeyiz. Dijital reklamda hedef kitleye nokta atışı yapılabilir. Dijital reklamda nitelikli kullanıcı önemli ve son zamanlarda artık reklamlar daha çok tıklanıyor. Dijital reklamlarda kalite puanı çok önemli; reklamlarda en yukarıda olmak, maliyeti düşürüp geri dönüşümü artırmak için kalite puanının iyi olması gerekir.” dedi.
"Slava’da Kariyer" konulu sunumunu yapmak üzere söz alan Slava Genel Müdürü Mustafa Hayri Kundakçı ise Slava Süt ve Süt Ürünleri fabrikasının vizyonu, misyonu, tesis kapasite bilgileri, ürünler, istihdam, pazar payı ve sahip olduğu belgeler hakkında açıklamalarda bulundu. Kundakçı; “Slava Süt'te uluslararası bir ortam var; ırk, dil, din ayrımı yok. İş yasasına uyan, çalışanları için güvenli ve huzurlu ortam sunan, kadın erkek eşitliğini gözeten, gelecek garantisi sunan ve sürekli eğitimler düzenleyen bir firmayız. Firma olarak, analitik düşünceye sahip, neden sonuç ilişkisi kurabilen, temel bilgilere sahip, ezberci eğitimden mezun olmayan, ulaştığı bilgiyi kullanabilen, insaniyet, adalet, hakkaniyet ve vicdan gibi değerlere dikkat eden ve bunlara göre karar verebilen, gelecekteki başarıya inanan gençlere ihtiyacımız var.” dedi.
Fuarın ikinci günü de söyleşilerle devam etti. İlk olarak söz alan World of Sunrise İnsan Kaynakları Direktörü Tayfun Pirpir, öğrencilere  "Kariyer Planlama, Profesyonel Cv, İş Hayatına Dahil Özel Bilgiler" konu başlıkları altında açıklamalarda bulundu. Turizm sektöründe çalışan Pirpir, “Mezun olduktan sonra parayı önemsemezseniz eğer iyi bir yerlere gelirsiniz. Ben turizm sektöründen ve alt basamaktan başlayarak bu günlere geldim. Tek gerçek kendinizsiniz. Girişimci olun, toplantılara katılın, yeni insanlarla tanışıp çevre edinin. Çevreniz varsa siz varsınız. Evde oturarak bir şeylere sahip olamazsınız. Okumak, görmek, araştırmak gerekiyor. Firmalara sadece Cv göndermekle olmaz, yüz yüze konuşmalısınız. Kendinizi gösterin, aktif olun, pasif insanlar hep arkada kalır. Doğru adımlar atın, her yere Cv göndermeyin.” dedi.
“Tek Bir Şeye İhtiyacımız Vardır, Çalışkan Olmak”
Gc Grup Kurucusu Gamze Canoğlu ise "Para Kazanmaya Hazır mısın" konulu sunumu ile networking, satış teknikleri ve para yönetimi konularında öğrencilere bilgiler aktardı. Canoğlu, "Hayattaki bahaneleriniz nedenleriniz olsun, öncelikle hayat amacınızı belirleyin." diyerek sözlerine başladı. Canoğlu, “Networking; iş hayatında sağlam, sıkı bağlar kurmak demektir. Tanışma, tanıştırma ve tanınma sanatıdır. Networkingde ilk izlenim önemli; kıyafetleriniz temiz ve düzenli olmalı. Gülümsemek güven kurmanın ilk kuralıdır, daima gülümseyin. Kendinizi tanıtan özel cümleleriniz olsun. Networkingde bağlantılarınız sürdürülebilir olmalı. Sosyal medya yönetimine dikkat edin. Her şeyden önemlisi kendinize yatırım yapın; kurslara katılın, kitap okuyun, dil öğrenin, hayal kurun, mutlu olun, sevin, güvenilir insan olun, dünyanızı genişletin ve en önemlisi ne yapıyorsanız yapın çalışın. Atatürk’ün de dediği gibi ‘Tek bir şeye ihtiyacımız vardır, çalışkan olmak” ifadelerini kullandı.
Son olarak söz alan Saray Holding İnsan Kaynakları Grup Müdürü Ahmet Koşkan, "Saray’da Kariyer, Markan Kariyerin Olsun" konulu sunumuyla öğrencilerle bir araya geldi. Koşkan, “Marklaşmada mutluluk, hayal, hüzün, gerçek ve strateji olmak üzere beş adım vardır. İnsanoğlu mutlu olduğu yerde başarılı olur. Mutluluk bulaşıcıdır, mutlu olmayı öğrenin. Yaptığınız şeyleri sadece kendiniz için yapıyorsanız eğer bu bir başarı değildir. Yaşadığınız duygularla seçim yaparken nerede durduğunuza, neye değer verdiğinize dikkat edin. Herkes değer verdiği şeyin sesini duyar” şeklinde konuştu. 
‘1. İstihdam Kariyer ve Girişimcilik Fuarı’ firma temsilcilerinin sunumlarının ardından plaket takdimleri ile sona erdi.


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285