2024’ÜN İLK PATENT TESCİLİ

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Öğretim Üyesi Doç. Dr. Selami Balcı’nın buluş sahipleri arasında yer aldığı ‘Ayrık Nüveli Evirici Çıkış Transformatörleri İçin Karma Nüve Yapısı’ başlıklı patent tescillendi.

2024’ÜN İLK PATENT TESCİLİ

Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve Proje ve Teknoloji Transfer Ofisi (PTTO) Kurum Koordinatörü Doç. Dr. Selami Balcı’nın da içinde yer aldığı bilimsel çalışma Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescil edildi.

“Akustik gürültüler ve ekstra sıcaklık artışları önlenebilecek”

Doç. Dr. Selami Balcı buluşun transformatörlerde oluşan ekstra sıcaklık artışı ve titreşimlerin önüne geçildiği bir karma nüve ile ilgili olduğunu vurgulayarak şunları söyledi: “Buluş konusu karma nüve yapılı ayrık nüveli transformatör tasarımı ile günümüz güç elektroniği devrelerinin önemli uygulama alanlarından biri olan Kesintisiz Güç Kaynakları (UPS) gibi sistemlerde akustik gürültüler ve ekstra sıcaklık artışları önlenebilecektir. Ayrıca, daha kompakt yapıda transformatör tasarımı ile enerji verimliliği sağlanabilecek ve güç elektroniği devrelerinin performansları iyileşecektir. Bu yönüyle önerilen buluş konusu transformatör rüzgar ve güneş gibi yenilenebilir enerji kaynakları şebeke ara yüzleri, elektrikli taşıtlar ve şarj istasyonları gibi birçok uygulamada kullanılabilecektir.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284