banner339

Çantalar Hafifliyor

Milli Egitim Bakanligi (MEB), ilkögretim 1–5. sinif ögrencilerinin çantalarinin agirligini hafifletmek amaciyla 2011–2012 egitim-ögretim yilinda yeni bir proje uygulamaya koyuyor.

Çantalar Hafifliyor

MEB Talim ve Terbiye Kurulu Baskan Vekili Merdan Tufan AA muhabirine, ögrencilerin çanta yükünü hafifletmek amaciyla uygulamaya konulan projeye iliskin açiklama yapti.
Ders programlarinin yenilenmesi çerçevesinde kitaplarin artik ''ders kitabi'', ''ögrenci çalisma kitabi'' ve ''ögretmen kilavuz kitabi'' olarak üçlü set halinde hazirlanmaya basladigini anlatan Tufan, ögrencilerin her bir ders için bir ders kitabi, bir de çalisma kitabi bulundugunu ifade etti. Ögrencilerin, o gün hangi dersler varsa o derslerin ders kitabi ile çalisma kitabini okula getirmek zorunda kaldigini belirten Tufan, sunlari kaydetti:
''Örnegin 150 sayfalik bir ders kitabi düsünün. Bu kitabin çalisma kitabi daha da kapsamli. Ögrencinin o gün dört dersi varsa o dört dersin hem çalisma kitabini hem ders kitabini okula götürmesi gerekiyordu. Bir de defterleri eklenince çanta daha da agirlasiyordu.
Bunu ortadan kaldirmak için, ögrencilerin yükünü hafifletme çalismasi yaptik. Ders kitabi ile çalisma kitabini birlestirdik ama birlestirdigimiz kitabi da ikiye böldük. Yani bir dersin hem ders kitabi hem çalisma kitabi birlestirildi ve birlestirilen bu kitap egitim ögretim yili boyunca islenecek konulara ve sayfa sayisina göre ortadan ikiye bölündü. Iki ayri kitap olusturuldu. Böylece ögrenciler tüm yil boyunca okuyacaklari konulari içeren kitabin tümünü okula götürmek yerine bölünmüs ve dolayisiyla incelmis, agirlik olarak hafiflemis kitabi götürecekler. Ögrenci örnegin okula 8 kitap götürmek yerine 4 kitap götürecek. Bu projeyle ögrencilerin yükü yari yariya hafifliyor.''
-Yayginlastirilacak-
Birlestirilmis ve bölünmüs kitap uygulamasini geçen yil ilkögretim 1, 2 ve 3. siniflarda baslattiklarini, geri bildirimlerin çok olumlu oldugunu söyleyen Tufan bu yildan itibaren ilkögretimin ilk 5 sinifinin tümünde bu projenin yürütülecegini bildirdi. Tufan, projenin sonraki siniflara da yayginlastirilmasinin planlandigini, kitap yayincilarina da bundan böyle bu sekilde uygulama yapilacagini ilettiklerini belirtti.
Tufan, gelecek egitim ögretim yilinda, birlestirilmis ve bölünmüs kitap uygulamasinin, ilkögretim Türkçe 1, 2 ve 3. sinif; ilkögretim matematik 1-5. sinif, ilkögretim Hayat Bilgisi 1-3. sinif; ilkögretim Sosyal Bilgiler 4 ve 5. sinif, ilkögretim Fen ve Teknoloji 4 ve 5. sinif ile ilkögretim Ingilizce 4 ve 5. sinif derslerinde yapilacagini bildirdi.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285