banner339

Diskleksi  Farkındalık Seminerine Yoğun İlgi

İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan, Karaman Rehberlik ve Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen Disleksi Farkındalık Semineri’ne katıldı.

Diskleksi  Farkındalık Seminerine Yoğun İlgi

 “Çocuklarımızın kaderini bir gün doğru insanla karşılaşma ihtimaline bırakamayız”
İl Müdürü Çalışkan selamlama konuşmasında; yaşıtlarına göre konuşma, yazma, sayısal işlemler gibi en temel bazı davranışlarda görülen özgül öğrenme güçlüklerinin erken yaşta tespitinin önemine değindi. Özel öğrenme güçlüğüne sahip öğrencilerin en büyük zorluğu bu özellikleri fark edilinceye kadar yaşadığını söyleyen Çalışkan “Farklılıklarla bezenmiş çocuklarımızın sahip olduğu potansiyeli keşfederek onların hayatla bağını kuvvetlendirecek olanlar, öncelikle biz eğitimcileriz. Beynin işlevsel farklılıklarından kaynaklı bu özellikte ilimizde tespit edilmiş yaklaşık 300 öğrencimiz bulunuyor. Çocuklarımızın kabiliyetinin, becerilerinin, merakının kaderini bir gün doğru insanla karşılaşması ihtimaline bırakamayız.” dedi.
“Çocuklarımızın; çocukluğunu, mutluluklarını ve hayatlarını en güzel şekilde yaşaması için öğretmenlerimize büyük sorumluluklar düşüyor.”
Özel öğrenme güçlüğüne sahip öğrencilerde çocukluk yıllarının çok önemli olduğunu ifade eden İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan, “Özel öğrenme güçlüğüyle karşılaşılan ilk yıllar, çocukluk yılları olduğu için çocuklarımızın farkına varılmadan çektiği sıkıntılar, bazen hayat boyu üzerlerinden atamayacakları; başarısızlık, kendine güvensizlik ve öğrenilmiş çaresizlik gibi izler olabilir. Bu sebeple çocuklarımızın; çocukluğunu, mutluluklarını ve hayatlarını en güzel şekilde yaşaması için en büyük sorumluluklar onlarla en çok vakit geçiren, onları daha yakından tanıyan siz kıymetli sınıf öğretmenlerimize ve rehber öğretmenlerimize düşüyor.” şeklinde konuştu.
Konuşmasının son bölümünde İl Müdürü Çalışkan, programın düzenlenmesinde emeği geçenler ile sunum gerçekleştirecek olan Çözüm Disleksi Derneği Başkanı Özel Eğitim Uzmanı Murat Koca’ya teşekkür etti.
Ardından kürsüye gelen Özel Eğitim Uzmanı Murat Koca, Çözüm Disleksi Derneğinin çalışmalarına değinerek dünyada ve ülkemizde dislektik bireylerin oranları hakkında bilgiler verdi. Özgül öğrenme güçlüğünün tespiti ve tanımlamalarını yapan Murat Koca, katılımcılarla disleksi konusunda güncel bilgileri ve müdahale yaklaşımlarını paylaştı.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285