Eğitim-Bir-Sen: "Derneğimiz Hedef Alınmaktadır"

Eğitim-Bir-Sen Karaman Şubesi, okul müdürleri ile bir araya gelerek değerlendirmelerde bulundu.

Eğitim-Bir-Sen: "Derneğimiz Hedef Alınmaktadır"

Sendika binasında yapılan istişare toplantısında gündemdeki konular ele alındı. Eğitim-Bir-Sen Karaman Şubesinden yapılan yazılı açıklamada, "İlimizde vuku bulan aşağılık bir fiil ve bu fiili işleyen aşağılık bir kişi üzerinden ne yazık ki değerlerimiz hedef alınmakta ve bu aşağılık kişi ve fiil üzerinden neredeyse bu aşağılık hadiseye sevinircesine rant devşirme telaşı sergilenmektedir. Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki, bu aşağılık hadisenin duyulmasının hemen ardından savcılık gerekli takibatı başlatmış, devletin kurumları yasal süreci işletmiş, iddianame hazırlanmış ve mahkeme süreci başlatılmıştır" denildi.
Açıklamada, bu süreçte, sendikanın olayı yakinen takip edip gerekli suç duyurularında bulunduğu belirtilerek şu ifadeler kullanıldı: "Olay çirkindir, adidir, aşağılıktır, dolayısıyla bu çirkin, adi ve aşağılık hadiseden mağdur olan çocuklar ve onların aileleri söz konusudur. Bu çocuklar ve onların aileleri, onların psikolojileri dikkate alınmadan sorumsuzca açıklama yapılmaktadır. Dedikodular üzerinden mağdur çocukların aileleri aşağılanmakta, bu ailelere para dağıtıldığı gibi asılsız ve kanıtsız iddialar basın yoluyla paylaşılmakta ve bu söylentiler toplum vicdanında derin yara açmaktadır."
Açıklamada, bu aşağılık olay bahane edilerek okullar, öğretmenler, yöneticilerin hedef alındığı belirtilerek şöyle denildi: "Adeta bir gözü dönmüşlük hali sergilenmektedir. Suçun şahsiliği ilkesi görmezden gelinerek sanki bu suç biliniyormuş da görmezden gelinmiş imajı oluşturularak değerler, kişiler ve kurumlar töhmet altında bulundurulmaktadır. Bu aşağılık fiili işleyen kişinin en ağır cezaya çarptırılması için bütün STK’ların süreci dikkatli bir şekilde takip etmesi gerekirken, sorumluluk sahibi olması gereken bazı STK’ların ve hatta eğitim alanında faaliyet gösteren bir sendikanın olayı bağlamından koparmaya çalışan sorumsuz açıklamaları nasıl bir savrulma içinde olduklarını göstermektedir. Bir çocuğun bile bu aşağılık fiile maruz kalması toplumumuzu derinden sarsar ve yaralarken özellikle çocuk sayılarının bilinçli bir şekilde fazla gösterilme gayreti toplumu infiale sürüklemekten, eğitim kurumlarımıza ve eğitimcilerimize güveni sarsmaktan başka bir amaç taşımamaktadır. Bu yaklaşım bir o kadar aşağılık bir davranıştır."    
Açıklamanın devamında, "Eğitimcisini, eğitim kurumlarını ve hatta Karaman gibi güzide şehrimizi karalamaya kadar götüren bu sorumsuzca açıklamaların kime ne kazandıracağını buradan sormak isteriz" denildi. 
Eğitim-Bir-Sen Karaman Şubesinden yapılan açıklamada, "bu üzücü olayı şiddetli bir şekilde bir kez daha lanetliyoruz. İlgili kişinin en ağır ceza ile cezalandırılması konusunda her türlü gayret ve çaba içerisinde olacağımızı bir kez daha kamuoyu önünde ifade ediyoruz" ifadesi kullanıldı.
Eğitim-Bir-Sen olarak, toplumun son derece hassas olduğu bu ve benzeri konularda açıklama yapan kişi ya da kurumların daha bir sorumluluk hissiyle hareket etmeleri gerektiğine dikkat çekilerek şöyle denildi:
"Suçun şahsiliği ilkesi yok sayılarak bir takım suç fiillerini işleyen kişiler üzerinden özellikle sendikamızın ismi geçirilerek bir linç girişimi yapılmaktadır. Türkiye’mizin en büyük eğitim sendikası olan Eğitim-Bir-Sen medeniyet değerlerine bağlı, ilkeli ve sorumluluk bilinciyle hareket eden bir sivil toplum örgütüdür. Birtakım adi suç ve suçlular üzerinden sendikamıza dil uzatılmasını kınıyor lanetliyoruz. Bir kez daha ifade ediyoruz ki Eğitim-Bir-Sen bir yandan bu ülkenin en temel sorunlarının çözümü için gayret gösterirken, eğitim çalışanlarının ekonomik, sosyal ve özlük haklarının geliştirilmesi için çabalarken diğer taraftan da öğretmenlik mesleğinin itibarını, güvenini zedeleyen bu adi ve aşağılık suç ve suçlularla mücadele etmekten ve bunların hak ettikleri şekilde cezalandırılmaları sürecini takip etmekten asla geri durmayacaktır. Sendikamıza üye olup herhangi bir şekilde toplum ahlakına mugayir fiil işlemiş olanlardan, haberimiz olduğu andan itibaren doğruluk derecesini araştırıp toplum ahlakına mugayir bir kırıntı tespit ettiğimizde, o kişi ile ilgili mevzuat ve yasal çerçevede gereken ne ise onu yapıyor ve bu hususta asla müsamahakar davranmıyoruz. Şunu bir kez daha anlamayan idraklere, duymayan kulaklara haykırıyoruz ki ülkemizin bu güzide kurumunu asla karalayamayacak ve bunda başarılı olamayacaksınız. Böyle adi ve aşağılık fiil ve kişiler üzerinden rant devşirme gayretleriniz elbette boşa çıkacaktır."
 

Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2016, 17:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285