Gelecegin Bilim Adamlari KMÜ’de

Karamanoglu Mehmetbey Üniversitesi, gelecegin bilim adamlarini konuk ediyor. Karaman Bilim ve Arastirma Merkezi ile isbirligi içerisinde yapilan Yaz Bilim Okulu ögrencileri, Kamil Özdag Fen Fakültesi’nde gerçeklestirilen “Evimizin Arka Bahçesindeki Bilim” isimli derste, fakültenin laboratuarinda Yrd. Doç. Dr. Savas Sönmezoglu ile Yrd. Doç. Dr. Özlem Ates Sönmezoglu’nun yaptigi deneyler ile bilime farkli açidan da bakmayi ögrendiler.

 Gelecegin Bilim Adamlari KMÜ’de

Hem eglenen, hem de evdeki, mutfaktaki malzemeler ile fizik ve biyoloji deneyleri yapmayi ögrenen Yaz Bilim Okulu ögrencileri, çileklerin DNA iplikçiklerini nasil ortaya çikarip inceleyebileceklerini ögrendiler. Bos bir mukavva kutudan kamera yapmayi, renkli köpük çikarmayi, patateslerden elektrik akimi üretmeyi ögrendiler.
Deneyleri dikkatle izleyen ve fizik kurallari ile biyoloji bilimi hakkinda “ne, neden, nasil yapariz” gibi sürekli soru soran çocuklar, ögretim üyelerinin verdikleri doyurucu cevaplarla yeni bilgiler ögrendiler, hayatimizin içindeki bilimsel konulara meraklarinin arttigini ifade ettiler.
Yaz Bilim Okulu programi kapsaminda isaret dilini de ögrenen çocuklar, birbirleri ve aileleri ile isaret diliyle konusmaya basladilar. Ayrica müzik, ritm ve dans figürleri ögrenen çocuklar, eglenerek ögrenmenin keyfini yasadiklarini belirttiler.
Yaz Bilim Okulu kapsaminda çocuklar yemeklerini üniversitenin yemekhanesinde yedikten sonra, her gün jimnastik ve karate figürleri içeren kapeoira sporunun yanisira, futbol, basketbol, masa tenisi, voleybol gibi spor branslari hakkinda teknik bilgiler alarak spor da yapiyorlar.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285