İl Müdürü Çalışkan, LGS Öncesi Hazırlıkları Değerlendirdi

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 20 Haziran`da düzenlenecek Liselere Giriş Sınavı (LGS) öncesi İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan, telekonferans yöntemiyle il ve ilçelerdeki ortaokul müdürleri ve rehberlik öğretmenleriyle bir araya geldi.

İl Müdürü Çalışkan, LGS Öncesi Hazırlıkları Değerlendirdi

Katılımcıları selamlayarak konuşmasına başlayan İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan koronavirüs salgını nedeniyle diğer yıllara nazaran bu yıl yapılacak olan Liselere Giriş Sınavında salgınla mücadele kapsamında farklı tedbirlerin alınacağını ifade etti.
Dünyadaki ve Türkiye’deki koronavirüs salgını ile mücadeledeki gündemi yakından takip ettiğini vurgulayan İl Müdürü Mehmet Çalışkan, öğrencilerin sağlıklı ortamlarda sınava girmesi için eğitim yöneticilerinden ve öğretmenlerden Milli Eğitim Bakanlığının açıklamış olduğu tedbirlere riayet edilmesini istedi. Çalışkan, LGS için gerekli hazırlıkların yapılarak hiçbir sorun yaşanmayacağını belirterek yeni bir tedbirin ortaya çıkması durumunda hemen harekete geçileceğini ve öğrencilerin bu konuda rahat olmaları gerektiğini söyledi.
“Sınav evrakı dağıtacak görevliler eldiven kullanacak”
Sınav öncesi alınacak tedbirleri sıralayan İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan, “Bakanlığımızın açıkladığı tedbirler kapsamında sınav evrakı dağıtacak görevliler eldiven kullanacak. Okulda kantinlerin açık olmayacağını göz önünde bulundurarak öğrenciler ihtiyaç duyacakları su, dezenfektan ve peçeteyi yanlarında getirebilecekler. Ayrıca her sınıfta dezenfektan ve peçete okul idareleri tarafından bulundurulacak. Sınava gelen öğrencilere, velilere ve sınavda görevli tüm personele okul idaresi tarafından okul girişinde ellerine dezenfektan uygulaması yapılacak ve ücretsiz maske dağıtımı yapılacak. Öğrenciler, önceden dezenfekte edilmiş binalara, maskeleri takılı halde, bekletilmeden, sosyal mesafe korunarak, sırayla alınacak.” dedi.
“Soru kitapçıkları 22 Haziran Pazartesi günü dağıtılacak”
Birinci oturum sonunda verilecek arada öğrenciler, öğretmenlerinin kontrolünde bina bahçesine çıkabilecek diyen Mehmet Çalışkan, “Öğrencilerin sosyal mesafelerini korumaları için görevli öğretmenler tarafından kontroller yapılacak. Öğrencilerin velilerle bir araya gelmesine ve velilerin okul bahçelerine girişlerine izin verilmeyecek. Öğrencilerin binalara giriş ve çıkışlarında velilerin izdiham oluşturmamaları, sosyal mesafeye dikkat etmeleri gerekmektedir. Sınav sonunda öğretmenlerin gözetiminde binadan çıkan öğrenciler velilerine sosyal mesafe korunarak teslim edilecek. Soru kitapçıkları sınav sonrası yoğunluğa karşı, 22 Haziran Pazartesi'den itibaren dağıtılacak.” diye konuştu.
“Yönetici ve öğretmenlerimiz sınava girecek öğrencilerimizle ve velileriyle sürekli iletişim halindeler” 
Pandemi sürecinde sınava girecek öğrencilere Rehberlik Araştırma Merkezinde görevli yönetici ve öğretmenler aracılığıyla gerekli çalışmaların yapıldığını anımsatan Çalışkan, “RAM’da görevli yönetici ve öğretmenlerimiz ile okullarımızda görev yapan rehberlik öğretmenlerimiz merkezi sınavlara girecek 8. ve 12. sınıf öğrencilerimizle ve velileriyle sürekli iletişim halindeler. Psikolojik sağlamlık, verimli ders çalışma, sınav öncesi stres ve kaygı yönetimi ile sınav esnasında yapılacaklara ilişkin öğrencilerimiz ve veliler bilgilendirilmeye devam ediliyor.” dedi.
Toplantı, karşılıklı görüşlerin ifade edilmesinin ardından iyi dilek temennileriyle son buldu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284