banner358

“İyi Dersler Şoför Amca” Projesi Eğitimci Eğitimleri Tamamlandı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonları ve Michelin Lastikleri arasında imzalanan iş birliği protokolüyle Trafikte Sorumluluk Hareketi kapsamında 2014 yılında hayata geçirilen, “İyi Dersler Şoför Amca” projesi Karaman’da düzenlenen eğitimcilere yönelik eğitim semineri İl Milli Eğitim Müdürlüğü Toplantı Salonunda gerçekleştirildi.

“İyi Dersler Şoför Amca” Projesi Eğitimci Eğitimleri Tamamlandı

“İyi Dersler Şoför Amca” projesi kapsamında Karaman’da düzenlenen eğitimci eğitimi tamamlandı. Proje kapsamında sabah gerçekleşen eğitimler sonrası öğle yemeğinde bir araya gelen İl Milli Eğitim Müdürü Mevlüt Kuntoğlu ve İl Jandarma Komutanı Albay İsmail Şahin kursu başarıyla tamamlayan eğitimcilere sertifikalarını verdi.

Düzenlenen etkinlikte konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Mevlüt Kuntoğlu eğitimin temel amaçlarından birinin öğrencilerde trafik bilincini oluşturmak olduğunu söyledi. Trafik kazalarında yaşanan can kayıplarına dikkat çeken İl Müdürü Mevlüt Kuntoğlu, “Trafik eğitim konusunda idareci, öğretmenlere önemli görevler düşüyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonları ve Michelin Lastikleri arasında imzalanan iş birliği protokol ile servis şoförlerine eğitim verilerek öğrencilerimizin daha sağlıklı bir şekilde eğitim yuvalarına gitmesi sağlanacaktır” diye konuştu.

İl Milli Eğitim Müdürü Mevlüt Kuntoğlu konuşmasının ardından söz alan İl Jandarma Komutanı Albay İsmail Şahin, kazaları en aza indirgemek ve kaza olmamasını sağlamak amacıyla iş birliği protokolünün imzalandığına işaret ederek eğitimler sonucu daha duyarlı ve bilinçli bireylerin ortaya çıkacağını dile getirdi. Şahin, verilecek eğitimlerle sürücülerin trafik konusunda bilgilendirilerek iletişim ve davranışlarının geliştirilmesi, ilk yardım konularında bilinçlenmelerinin sağlanmasının amaçlandığını da sözlerine ekledi.

Taşımalı eğitim sisteminde görevli servis şoförlerinin trafik güvenliği, ilk yardım ve iletişim konularında bilgi ve becerilerini artırarak, bu şoförlerin kapasitelerini geliştirmeyi amaçlayan “İyi Dersler Şoför Amca” projesinin 2018-2019 eğitim öğretim uygulamaları, formatörlerin eğitimcilere verdiği eğitim seminerleriyle devam etti.

“İyi Dersler Şoför Amca” projesi, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonları ve Michelin Lastikleri arasında imzalanan iş birliği protokolüyle Trafikte Sorumluluk Hareketi kapsamında 2014 yılında hayata geçirildi. Proje ile bugüne kadar 80 formatör, 1170 eğitimci ile 38 bin servis şoförüne ve 25 binden fazla ilkokul öğrencisine eğitimler verildi.

2018-2019 uygulamaları 15-19 Ekim 2018 tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirilen formatör eğitim semineriyle başladı. Karaman’ın içinde yer aldığı Afyon, Artvin, Bolu, Burdur, Elâzığ, Eskişehir, Kırklareli, Mardin ve Sinop İl Jandarma Komutanlıkları ve İl Milli Eğitim Müdürlüklerinden birer temsilciyle toplam 5 gün süren bir eğitim bir eğitim verildi.

Projenin şimdiki ayağında ise formatörler, kendi illerindeki İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri ve İlçe Jandarma Komutanlıklarından birer eğitimciye seminer vererek proje uygulamalarına devam ediliyor.

Bu kapsamda Karaman’da İl Milli Eğitim Müdürlüğü Toplantı Salonunda gerçekleştirilen eğitime merkez ve ilçeler dahil 9 eğitimci katıldı. Eğitimde trafik güvenliği, ilk yardım ve iletişim konularına değinilirken doğru bilinen yanlışlar üzerinde duruldu. Eğitimlerini tamamlayan eğitimciler, kendi ilçelerindeki tüm taşımalı eğitim servis şoförlerine iki saatlik eğitim verecekler.

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2018, 14:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285