Karamanlı Çiftçilere Toprak Verimliliği ve Gübre Konferansı

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölümü ‘Toprak Verimliliği ve Gübreler’ konulu konferansta Karamanlı çiftçileri konuk etti.

Karamanlı Çiftçilere Toprak Verimliliği ve Gübre Konferansı

Dr. Öğretim Görevlisi Kadir Uçgun’un konuşmacı olarak katıldığı program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlarken programda çiftçilere bitki gelişimini etkileyen faktörler, toprak ve su içeriği, damlama ve salma sulama sistemleri, ışık enerjisi için kullanılan sistemler ve meyve üzerindeki etkileri, topraktaki gaz bileşenleri, bitkilerde oluşan hastalıklar, gübre çeşitleri ve yaprak gübreleme sistemleri anlatıldı.

Karaman’da Toprakta Karşılaşılan En Büyük Problem Tuzluluk”

“Karaman’da en çok karşılaştığımız problem kil ve tuzluluğun çok fazla olmasıdır” diyen Dr. Öğretim Üyesi Kadir Uçgun konuşmasında şu bilgilere yer verdi: “Tuzluluktan kaynaklanan problemlerden biri yaprak yanmasıdır. Bundan dolayı toprağı çok iyi havalandırmamız lazım. Organik madde bu işin bel kemiğidir. Özellikle Karaman gibi yerlerde organik madde yüzde 1’dir. Burada esas amacımız organik maddeyi gübre yerine kullanmak değildir. Uygun ölçülerde organik madde kullanarak toprağı daha verimli bir hale getirebiliriz. Yaprak gübrelemenin zamanlaması çok kritiktir ve doğru zamanlamanın yapılması şarttır” dedi.

Program toprak verimliliğinde gübreleme yapmanın avantaj ve dezavantajları hakkında bilgi veren Dr. Öğr. Üyesi Uçgun’un çiftçiler tarafından merak edilen soruları yanıtlamasının ardından sona erdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285