KMÜ Ögrencileri ‘AIDS’ Hakkinda Bilgilendirildi

Karamanoglu Mehmetbey Üniversitesinde (KMÜ) Toplum Gönüllüleri Ögrenci Toplulugu tarafindan ‘AIDS’ konulu konferans düzenlendi. KMÜ Saglik Yüksekokulu Hemsirelik Bölümü Ögretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ayse Sonay Türkmen’in sunumunu yaptigi konferansa çok sayida ögrenci katildi.

 KMÜ Ögrencileri ‘AIDS’ Hakkinda Bilgilendirildi

“Ilk vaka 1981 yilinda ABD’de görülmüs”

‘Kazanilmis Bagisiklik Eksikligi Sendromu’ olarak bilinen AIDS hastaligi hakkinda bilgi veren Yrd. Doç. Dr. Ayse Sonay Türkmen, bulasici ve ölümcül bir hastalik olan AIDS’in, HIV adi verilen bir virüsten kaynaklandigini söyledi. Virüsün insanin bagisiklik sistemini bozarak, vücudun kendini koruyamamasi ve hasta düsmesine sebep oldugunu belirten Türkmen, AIDS’in tüm dünyayi etkileyecek bir hastalik türü oldugunu ve ilk olarak 1981 yilinda ABD’de görüldügünü belirtti.
“Karaman’da ilk vaka 1995 yilinda”
Yrd. Doç. Dr. Türkmen, AIDS’in Türkiye ve dünya üzerindeki dagilimi ile ilgili istatistikler paylastigi sunumunda Türkiye’de ilk AIDS vakasinin 1985’te yasandigini söyledi. Türkiye’de en fazla Istanbul, Ankara ve Izmir illerinden AIDS bildirimi yapildigini ifade eden Yrd. Doç. Dr. Türkmen, “Bu üç ilimizi Antalya, Bursa, Adana ve Mersin takip ediyor. Karaman’in ise ilk bildirimi 2 AIDS vakasi ve 8 tasiyici ile 1995 yilinda gerçeklesti.” dedi.
“Türkiye risk altinda olan bir ülke”
Hastaligin kesin bir tedavisi olmamakla birlikte ilaç tedavisi yoluyla beklenen yasam sürelerinin uzatilabildigini ifade eden Yrd. Doç. Dr. Ayse Sonay Türkmen, “AIDS, cinsel iliski yoluyla, kan yoluyla ve anneden bebege geçmesi seklinde olmak üzere üç yolla bulasir. Ülkemizde nüfusun genç olmasi, bilgisizlik, umursamazlik, turizmin yogun olmasi ve damardan ilaç bagimliliginin artisi gibi nedenlerden dolayi bulasma orani yüksektir ve bu yüzden Türkiye risk altinda olan bir ülkedir.” dedi.
“Isinizi sansa birakmayin, AIDS’ten korunun”
Hastalik belirtilerinin hemen ortaya çikmayacaginin altini çizen Yrd. Doç. Dr. Ayse Sonay Türkmen, “Hastalik kesinlesinceye kadar geçen dönemde kisiye tasiyici denir. Kisi virüsü tasir ve bulastirma riskine sahiptir. Hizli kilo kayiplari, tekrarlayan ates ve gece terlemesi, boyun, koltuk alti ve kasik lenf bezlerinin sismesi, sürekli yorgunluk, ishal, agizda beyaz lekeler, deride degisiklikler, nedensiz kanamalar, geçmeyen öksürük veya nefes darligi gibi etkenler hastaligin belirtileridir. Bu belirtilere sahip kisiler acilen ‘Elisa’ testi yaptirmalilar.” seklinde konustu.
Yrd. Doç. Dr. Ayse Sonay Türkmen’e çiçek takdim edilmesinin ardindan konferans sona erdi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285