KMÜ Rektörü, Eğitim Fakültesinin İlk Öğrencilerine Seslendi

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Rektörü Prof. Dr. Sabri Gökmen, Eğitim Fakültesinin ilk öğrencileriyle bir araya geldi. Rektör Gökmen, Eğitim Fakültesi Konferans Salonunda düzenlenen tanışma toplantısında KMÜ Sınıf Öğretmenliği programının ilk öğrencilerine hitap etti.

KMÜ Rektörü, Eğitim Fakültesinin İlk Öğrencilerine Seslendi
Toplantının açılış konuşmasını yapan KMÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Münir Oktay, "Bütün çabamız bir an evvel siz değerli öğrencilerimizi burada görebilmek içindi. Sonunda bu bahtiyarlığa eriştik. Bugün siz çok güzel bir dönemin başlangıcındasınız. İnşallah okuyup kendinizi geliştireceksiniz ve birer güzide sınıf öğretmeni olacaksınız. Gözlerinizin içine bakan çocuklar olacak, her şeyinizle sizi taklit edecekler ve anne babalarının öğrettiklerini bir kenara bırakıp sadece size göre davranmaya çalışacaklar ve siz geleceğimizi inşa edeceksiniz. Sizden en önemli beklentimiz varlıklarımızın ne kadar değerli olduğunu benimseyerek mesleğinizi icra etmeniz." dedi.
“Sekiz yıldır beklenen buluşma"
Dekan Oktay'ın ardından kürsüye gelen Rektör Prof. Dr. Sabri Gökmen, Sınıf Öğretmenliği programının açılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek konuşmasına Necip Fazıl'ın “Ne hasta bekler sabahı, ne taze ölüyü mezar, ne de şeytan bir günahı, seni beklediğim kadar" şiiriyle başladı. Gökmen, "Üstadın bu mısralarda beklediği gibi benim de sizleri beklediğimi söylersem abartmış olmam. Bu sekiz yıldır beklediğim bir andı ve bu ailenin ferdi olmayı tercih ettiğiniz için sizlere şükranlarımı sunuyorum." dedi.
“Öldükten sonra sizi hayırla yâd edecek insanlar yetiştirin"
Hz. Ali’nin “Öldükten sonra yaşamak istiyorsanız, ölümsüz eserler bırakın” sözüne vurgu yapan Rektör Gökmen, öğrencilere "Öldükten sonra sizi hayırla yâd edecek insanlar yetiştirin" tavsiyesinde bulundu. Gökmen, eğitimciliğe verdiği öneme de dikkat çekerek "Yüz defa dünyaya gelsem yine eğitimci olmak isterim. Eğitimciliğin en önemli kuralı sevmek, sevilmek ve paylaşmaktır ve gelecek nesillere bu zihniyeti yerleştirmektir. Çünkü biz öldükten sonra da yaşayacak ve yaşatacak bir medeniyete mensubuz. O zaman yapmamız gereken önce kendimizi yetiştirmektir.” dedi.
“Öğrenemeyen öğrenci yoktur, öğretemeyen öğretmen vardır“
Rektör Sabri Gökmen, Alman atasözü olan “Öğrenemeyen öğrenci yoktur, öğretemeyen öğretmen vardır“ sözüyle konuşmasını tamamladı. Etkinlik, katılımcılara sunulan ikramın ardından son buldu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284