KMÜ’de Aile Danismanligi Kursu

Karamanoglu Mehmetbey Üniversitesinde (KMÜ) ‘Aile Danismanligi’ egitimleri sürüyor. KMÜ Sürekli Egitim Uygulama ve Arastirma Merkezi (KMÜSEM) tarafindan düzenlenen ve Karaman`daki farkli meslek gruplarini biraraya getiren kurs, bölgenin aile danismanligi ihtiyacini karsilamayi hedefliyor.

 KMÜ’de Aile Danismanligi Kursu

Yönetmelik sartlarina uygun olarak tip, psikoloji, sosyal hizmet, hemsirelik, sosyoloji, psikolojik danisma ve rehberlik ile çocuk gelisimi mezunlarinin katildigi kursta Aile Danismanligina Giris ve Temel Kavramlar, Aile Danismanligi Yöntem ve Teknikleri, Evlilik Süreçleri, Aile Içi Iletisim ve Çift Terapisi gibi egitimler veriliyor.
Aile Danismanligi Sertifikasi Ne Ise Yarayacak?
Kamu Kurumlarinda Çalisma Imkâni: Sosyal Yardimlar Genel Müdürlügü’nce alt yapisi tamamlanan Aile Sosyal Destek Programi (ASDEP) ile aile hekimligi uygulamasina benzer bir yapida vatandaslara “hane” odakli sosyal danismanlik saglanacak. Bu kapsamda ilk pilot uygulama Kirikkale ve Karabük’te hayata geçirildi. Üniversitelerden egitim alan yaklasik 400 danisman, durumu “riskli” olarak belirlenen ailelerle görüsmeye basladi. Yakin bir gelecekte ise yurt genelinde binlerce aile danismanina ihtiyaç duyulacak. Sosyal hizmet ilkesi geregince belediyelerin de aile danismanlarini bünyelerinde çalistirmalari bekleniyor.
Memurlara Baska Kuruma Geçis Imkâni: Halen herhangi bir kamu kurumunda çalismakta olan ve yönetmelikte belirtilen programlardan mezun durumunda bulunan memurlar da bu sertifikayi almayi tercih edebilir. Çünkü Aile Danismanligi sertifikasini alan kamu görevlileri ilgili birimlere geçis için basvurulabilme sansina sahip olabilecekler.
Özel Aile Danisma Merkezi Açma Imkâni: Aile ve Sosyal Politikalar Bakanligi tarafindan çikarilarak Resmi Gazetede yayimlanan yönetmelige göre bir sekreter, bir hizmet yetkilisi ve bir aile danismani ile özel büro açmak mümkün olacak. Bu bürolar özel hizmet verebildigi gibi devlette anlasmali özel danisma bürolarindan gerektiginde hizmet satin alabilecek.
Aile Danismanligi Sertifikasi Nerelerden Alinabilir?
Yönetmelik geregi kapsamli bir egitim programi gerektiren Aile Danismanligi sertifika programlari su anda yalnizca üniversiteler tarafindan düzenlenebiliyor. Sertifikalar, Teorik Bilgi, Uygulama ve Supervizyon ile birlikte toplamda en az 450 saatlik egitim sonunda verilebiliyor.
Aile Danismanligi Egitim Programinin Ikincisi 5 Nisan’da Baslayacak
Karamanoglu Mehmetbey Üniversitesinde Ekim ayindan bu yana devam etmekte olan Aile Danismanligi egitim programi, Cumartesi ve Pazar günleri 09.00-16.30 saatleri arasinda yapiliyor. Her hafta farkli üniversitelerden ögretim üyelerinin egitmen olarak katildigi kursun ikincisi 5 Nisan’da baslayacak. Aile Danismanligi Kursu için detayli bilgiye //sem.kmu.edu.tr adresinden ulasilabiliyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285