banner329

KMÜ’nün Yeni Rektörü Gavgalı Görevine Başladı

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinin (KMÜ) yeni Rektörü Prof. Dr. Mehmet Gavgalı oldu.

KMÜ’nün Yeni Rektörü Gavgalı Görevine Başladı

Resmi Gazete’nin 11 Ocak 2023 tarihli ve 32070 sayılı nüshasında yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesine (KMÜ) rektör olarak atanan Prof. Dr. Mehmet Gavgalı, görevine başladı. Gavgalı’yı rektörlük binasında fakülte dekanları, yüksekokul ve meslek yüksekokulu müdürleri ile idari personel karşıladı.

“KMÜ ve Karaman’a hizmet edecek olmanın heyecanını yaşıyorum”

Cübbesini giyerek görevine başlayan Rektör Prof. Dr. Mehmet Gavgalı, akademik ve idari personelle bir araya geldi.

Karaman’ın tarihi, kültürü, tabiatı ve gönlü güzel insanları ile Anadolu'nun gözbebeği bir kenti olduğunu ifade eden Gavgalı, Karamanlı bir akademisyen olarak bu güzel şehre ve bu şehrin en önemli değerlerinden Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesine hizmet edecek olmanın haklı gurur ve heyecanını yaşadığını söyledi.

Türkiye'nin en genç üniversiteleri arasında yer almasının yanında önemli bir gelenek ve tecrübeye de sahip olan Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinin bugüne kadar elde ettiği başarı çıtasını daha da yukarıya çıkarmanın gayretinde olacağını belirten Rektör Gavgalı “Bunun için gece-gündüz demeden çalışacağımızın bilinmesini isterim. Üniversitemiz, şehrin gelişimi noktasında lokomotif olma görevini önümüzdeki süreçte daha da hissettirecektir. Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinin şehriyle bütünleşen yapısıyla her alanda Karaman'ın gelişimine ve büyümesine katkı vermesi en önemli gündem maddelerimizden biri olacaktır. Tüm kurum ve kuruluşlarla el ele vererek şehrimiz, ülkemiz ve geleceğimizin teminatı sevgili gençlerimiz için görevimizi en iyi şekilde yapmak için gayret göstereceğiz. Bu noktada en büyük gücümüz birliğimiz, beraberliğimiz ve kardeşliğimiz olacaktır.” dedi.

“Tüm birimlerimizin daha iyi noktalara gelmesi için çalışacağız”

KMÜ Rektörü Prof. Dr. Gavgalı, konuşmasında üniversitenin tüm birimlerini ziyaret edip mevcut eksiklikleri ve talepleri dinleyeceğini belirterek, "Tıp ve Ahmet Keleşoğlu Diş Hekimliği Fakültelerimiz başta olmak üzere tüm akademik ve idari birimlerimizin daha iyi noktalara gelmesi için gereken çalışmaları yapacağız. Üniversitemizin öğrencilerimiz ve Karaman adına daha etkin bir kurum olması için çaba göstereceğiz.” dedi.

“Rabbim bizleri mahcup etmesin”

Rektör Prof. Dr. Gavgalı, 2547 sayılı yükseköğretim kanununun üniversitelere 3 temel görev tanımlandığını hatırlatarak konuşmasını şöyle sürdürdü: “Üniversitelerin görevi; yükseköğretim düzeyinde eğitim öğretim faaliyetlerini sürdürmek, bilimsel araştırma faaliyetleri yapmak ve toplumu doğru, objektif ve bilimsel bilgilerle aydınlatmaktır. Sayın Cumhurbaşkanımızın işaret ettiği ülkemizin yerli ve milli hedeflerinin gerçekleştirilmesine yönelik plan ve projelere katkı sunmak, geleceğimizin teminatı olan öğrencilerimizin en iyi şekilde eğitim alacağı, çağın gerektirdiği bilgi ve becerilere sahip olabileceği bir ortamı sağlamak, akademik çalışma, proje ve yayım faaliyetlerinin gelişmesine katkıda bulunmak en önemli hedeflerimiz arasındadır. Bu noktada üniversitemizin, Türkiye’de ve dünyada üst sıralarda yer almasını sağlayan, kurucu rektörümüz Prof. Dr. Süha Aydın ile sonraki dönem rektörlerimiz Prof. Dr. Sabri Gökmen'e, Prof. Dr. Mehmet Akgül’e, Prof. Dr. Namık Ak’a ve Prof. Dr. Hüseyin Karaman’a göstermiş oldukları özverili çalışmaları ve hizmetleri için çok teşekkür ediyorum.

Bu vazifeyi şahsıma tevdi eden başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanımız Sayın Prof. Dr. Erol Özvar’a ve bu süreçte desteklerini esirgemeyen tüm dostlarıma şükranlarımı arz ediyorum. Bu görevin icrasında akademik ve idari personelimiz ile öğrencilerimizin üstün destek ve duasına ihtiyacım olacaktır. Allah yardımcımız olsun. Rabbim bizleri mahcup etmesin.“ 

Mehmet Gavgalı kimdir?

Prof. Dr. Mehmet Gavgalı, 02 Ocak 1964 tarihinde Karaman’da doğdu. 1986 yılında Selçuk Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümünü bitiren Prof. Dr. Gavgalı, yüksek lisans ve doktora eğitimini yine Selçuk Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Makine Bölümünde tamamladı.

Akademik hayatına 1987 yılında Atatürk Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak başlayan Prof. Dr. Gavgalı, 1995 yılında Yardımcı Doçent, 2005 yılında Doçent ve 2011 yılında da Profesör kadrosuna atandı.

Bölüm Başkanlığı, Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü, Dekanlık ve Rektör Yardımcılığı görevlerini icra eden Prof. Dr. Gavgalı son olarak Necmettin Erbakan Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanlığı görevini yürüttü.

Makine Mühendisleri Odası 42. Dönem MMO Erzurum İl Temsilciliği Yürütme Kurulu Başkanlığı, 42. Dönem MMO Genel Kurulu Trabzon Delegesi, Erzurum Büyükşehir Belediyesi İl Koordinasyon Kurulu Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde de bulunan Rektör Gavgalı, TÜBİTAK ve Yüksek Öğretim Kurumu Bilimsel Araştırma Projeleri Merkezince desteklenen 20 projede görev aldı.

Birçok dergide hakemlik, projelerde panelistlik, izleme komisyonu üyeliği ve bağımsız değerlendirici olarak görev yapan Rektör Mehmet Gavgalı, çok sayıda yüksek lisans ve doktora öğrencisinin tez danışmanlığını yürüttü. Rektör Mehmet Gavgalı’nın SSCI, SCI Expanded ve AHCI kapsamındaki dergilerde 29, SSCI, SCI-Expanded ve AHCI kapsamı dışındaki yurtdışı hakemli dergilerde 4, SSCI, SCI-Expanded ve AHCI kapsamı dışındaki yurtiçi hakemli dergilerde ise 12 makalesi yayımlandı. Ulusal kongre ve sempozyumlarda 26, uluslararası kongre ve sempozyumlarda ise 54 sunulmuş bildirisi bulunan Rektör Gavgalı, evli ve 4 çocuk babasıdır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285