Mesleki Eğitimde İstihdam Sağlayacak Protokolün İmzaları Atıldı

Milli Eğitim Bakanlığının 2023 Eğitim Vizyonu çerçevesinde Karaman’daki mesleki eğitimi geliştirmeye yönelik adımlar atan İl Milli Eğitim Müdürlüğü, White Rose Motor Sanayi ve Otomasyon San. Tic. Ltd. Şti ile imzaladığı protokolle öğrencilerin sektörde çalışmasına imkân sağlayarak istihdam edilmesine katkıda bulunacak.

Mesleki Eğitimde İstihdam Sağlayacak Protokolün İmzaları Atıldı

Karaman’da mesleki ve teknik eğitim kurumlarının mesleki eğitimin kalitesini artırmak, teknik destek eğitimleri, eğitim öğretim ve üretim altyapısına destek sağlamak ve istihdam garantili çırak öğrenci çalıştırmak için sektörlerde ihtiyaç duyulan nitelikli işgücünün artırılması amacıyla İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile White Rose Motor Sanayi ve Otomasyon San. Tic. Ltd. Şti arasında işbirliği protokolü imzalandı. 
İl Milli Eğitim Müdürlüğü mesleki eğitimi güçlendirmek ve sanayi-okul işbirliğinde örnek oluşturacak çalışmalara devam ediyor. Alandaki ihtiyaçlara yönelik fabrika sahipleri, mesleki örgüt temsilcileri, meslek lisesi yöneticileri gibi paydaşlarla görüşmeler gerçekleştiren İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan, White Rose Motor Sanayi ve Otomasyon San. Tic. Ltd. Şti Yönetim Kurulu Başkanı Musa Akgül ile işbirliği protokolü imzaladı. 
“Mesleki Eğitim Merkezlerinin fevkalade önünün açıldığını görüyoruz.” 
İmza töreninde açıklamalarda bulunan İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan, Milli Eğitim Bakanlığının mesleki eğitim konusunda özellikle son yıllarda sağladığı kolaylıklarla çok ciddi desteklerde bulunduğunu vurguladı. İl Müdürü Çalışkan, “Her ne kadar süreç pandemi döneminde aksamış olsa da, Bakanlığımızın destekleri ile Mesleki Eğitim Merkezlerinin fevkalade önünün açıldığını görüyoruz. Salgın öncesinde alandaki ihtiyaçlara yönelik fabrika sahipleri, mesleki örgüt temsilcileri, meslek lisesi yöneticileri gibi paydaşlarla görüşmeler gerçekleştirmiştik. Yapmış olduğumuz görüşmeler neticesinde White Rose firmasıyla işbirliği noktasında karara vardık.” dedi. 
“Öğrencilerimiz mezun olduklarında istihdam garantisi kapsamında işe başlayacak.” 
Protokolün detaylarını basın mensuplarıyla paylaşan İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan ilk etapta 9. sınıftan 12 öğrencinin White Rose firmasında çalışacağını söyledi. 
Çalışkan, “İmzaladığımız protokol ile elektrik, makine ve otomasyon alanında istihdam edilecek öğrencilerin İş Kanunu gereğince ücretleri ödenecek, çırak öğrenciler mezun olduklarında işletmede istihdam garantisi kapsamında işe alınacak. Çırak öğrencilerin işletmede beceri eğitimi süresince işletmeye ulaşımlarını firmamız ücretsiz karşılayacak. Ara eleman değil aranan eleman için harekete geçtik. Sistemin özü Türkiye’de ara elemandan daha çok aranan eleman noktasındaki sıkıntıya çözüm bulmak. Bu protokolün imzalanmasında özellikle destekleriyle yolumuzu açan Karaman milletvekillerimize ve mesleki eğitimin gelişmesi için taşın altına elini koyan White Rose Firması Yönetim Kurulu Başkanı Musa Akgül ve yönetim kurulu üyelerine teşekkür ediyorum.” diye konuştu. 
Daha sonra İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan ve White Rose Firması Yönetim Kurulu Başkanı Musa Akgül tarafından protokol imzalandı. Protokolün imzalanmasının ardından günün anısına hatıra fotoğrafı çekildi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285