Milli Eğitim Müdürlüğü Personeline Etkin İletişim Semineri

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi, Eğitim Bilimleri Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Hülya Ercan İl Milli Eğitim Müdürlüğü hizmet binasında görev yapan personele etkin iletişim konusunda seminer verdi.

Milli Eğitim Müdürlüğü Personeline Etkin İletişim Semineri

Programın açış konuşmasını İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Abdurrahman Kurt yaptı. Etkin İletişim konusunda Dr. Öğretim Üyesi Hülya Ercan’ın seminer vereceğini belirten Abdurrahman Kurt, günümüzün en önemli paradigmalardan birinin doğru iletişim olduğunu belirtti. Kurt, “Sayın Bakanımızın ifadesiyle insan insanın gölgesinde yaşar ve yetişir. Bizler toplum içerisinde yaşayan bir varlığız. Milli eğitim camiası olarak büyük bir aileyiz. Bu aile içerisinde sürekli birbirimizle iletişim halindeyiz. İletişim konusunda yaşanabilecek problemleri önleyebilmek adına bu programı düzenledik. Şimdiden sunumlarıyla bizlere katkı sağlayacak hocamız Dr. Öğretim Üyesi Hülya Ercan’a şimdiden teşekkür ediyorum” dedi.

“İletişim sürecinde mesajları ne kadar sağlıklı iletebilirsek karşıya o denli iyi bir iletişim kurabiliriz”

İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Abdurrahman Kurt’un konuşmasının ardından kendini tanıtarak seminere başlayan Dr. Öğretim Üyesi Hülya Ercan iletişim öğesinin karmaşık bir kavram olduğunu dile getirdi. Günümüzde iletişim konusunda insanların sorunlarla karşılaştıklarını belirten Hülya Ercan, yaşanılan sorunların insan hayatını olumsuz etkilediğini söyledi. Hülya Ercan, “İletişimde sorunları sorgulamak bile çözüm için ilk adımı atmak demektir. İletişim bireyler veya gruplarla sözlü ya da sözsüz jestler ve mimiklerle yoğun olarak gördüğümüz yazı işaret ve sembollerle bilgi, düşünce ve duygu aktarım sürecidir. İletişim döngüsel bir süreçtir. İletişim sürecinde insanlar birbirinden mesaj alır. O mesajları ne kadar sağlıklı iletebilirsek karşıyla o denli iyi bir iletişim kurabiliriz” dedi.

İletişim sürecindeki etkenleri ve süreci anlatarak konuşmasını sürdüren Dr. Öğretim Üyesi Hülya Ercan, iletişim ağının büyük bir bölümünü jest, mimik ve beden hareketlerinin oluşturduğuna dikkat çekti. Ercan, “Bizler karşıdan bir mesaj aldığımızda onun ne söylediğinden çok yüz ifadesine, ses tonuna, jest ve mimiklerine bakarız. Bu ögeleri değerlendirerek karşı tarafa cevap veririz. Buradaki amacım iletişim konusunda bir farkındalık oluşturmak. Eğer siz bu konuda araştırma yaparsanız ve sorgularsanız bizler amacıma ulaşmış oluruz” diye konuştu.

“Etkileşim becerileri kolay değişebilecek özelliklerdendir”

İletişimde karşılaşılan problemleri ve çözüm yollarına ilişkin bilgiler veren Dr. Öğretim Üyesi Hülya Ercan, insanların algılama kapasitelerinin farklı olduğunu ifade ederek etkileşim sürecinde karşıdaki kişinin ne anladığı ve ne anlatmak istediğinin çok önemli olduğunu vurguladı. Dr. Hülya Ercan, “Kişilerin önce kendisini tanıması gerekir. Ben nasıl biriyim sorusunu sormalı insan kendine. Kendi özelliklerini kabul ederseniz eğer değişim için harekete geçebilirsiniz. Her birey farklı bir kişiliktir. Milyarlarca insan var ama herkes birbirinden farklı. Bundan dolayı her insanla farklı bir iletişim sürecine gireriz. İletişim süreci çok etkenli karmaşık bir süreçtir.” diyerek konuşmasına devam etti.

Uzlaşılardan hareketle etkileşimi daha çok önemsiyoruz diyerek konuşmasına devam eden Hülya Ercan, “Etkileşim becerileri kolay değişebilecek özelliklerdendir. Öğrenebilecek bir özelliktir. Yeter ki değişmek isteyelim. Her insan değerledir. Bu değer çerçevesinde insanlarla iletişim kuralım. İnsan aktiftir. Kendisi kendisini inşa eder. Kendi kararlarını kendisi verir ve sorumluluğunu da almak zorundadır” ifadelerini kullandı.

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi, Eğitim Bilimleri Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Hülya Ercan, seminerin son bölümünde etkili iletişim sürecinde insanın kendisine soracağı sorularla etkileşimde daha verimli hale getirilebileceğini vurguladı. Dinleme türlerinden de bahseden Hülya Ercan, iletişim unsurlarını katılımcılara açıkladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285