Milli Egitim Uyardi: Kayit Parasi Alan Okul Idarecisini Bize Bildirin

Milli Egitim Bakani Ömer Dinçer’in üzerinde önemle durdugu okullarda kayit parasi alinmamasi yönündeki uyariyi Milli Egitim Müdürlügü’de tekrarladi.

Milli Egitim Uyardi: Kayit Parasi Alan Okul Idarecisini Bize Bildirin

Milli Egitim Müdürlügü’nden yapilan açiklamada, okullarda zorla kayit parasi isteyen idarecilerin Milli Egitim Müdürlügü’ne bildirilmesi istendi.
Milli Egitim Müdürü Sebahaddin Altun imzasiyla yapilan açiklamada,  “1739 sayili Milli Egitim Temel Kanunu’nun 16’inci maddesi ile Milli Egitim Bakanligi Okul-Aile Birligi Yönetmeliginde; egitim kurumlarinin amaçlarinin gerçeklestirilmesine katkida bulunmak amaciyla okul ile aile arasinda isbirligi saglamaya yönelik okullarda okul-aile birliklerinin kurulacagi, okul-aile birliklerinin, okullarin egitim ve ögretim hizmetlerine etkinlik ve verimlilik kazandirmak, okullarin ve maddi imkânlardan yoksun ögrencilerin zorunlu ihtiyaçlarini karsilamak üzere; ayni ve nakdi bagislari kabul edebilecegi, ancak ögrenci velilerin hiçbir suretle bagis yapmaya zorlanamayacagi, hükümleri yer almaktadir. Bir yandan egitim alaninda özellikle son yillarda yapilan iyilestirmelerde Devlet-vatandas isbirliginin en güzel örnegi yasanirken bir yandan da okullarimizda ögrenci kayit-kabul esnasinda ve diplomalarin verilmesi sirasinda velilerimizin bagis yapmaya zorlandigi yönünde az sayida da olsa duyumlar alinmaktadir. Okullarimizda, ögrenci kayitlarinin bagis sartina baglanmasi ve bagis yapmayanlara diplomalarinin verilmemesi kabul edilemez bir durumdur. Ilimiz genelindeki ilk ve orta dereceli okullara yapilan ögrenci kayitlarindan zorla bagis talep edilmesi durumunda Il Milli Egitim Müdürlügümüzün veliler tarafindan mutlaka bilgilendirilmesi gerekmektedir. Konu Sayin Bakanimiz Ömer Dinçer tarafindan ülke genelinde hassasiyetle takip edilmektedir. Bu konuda ilgililerin hassa olmalari gerekmektedir” dedi.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285