Müzebüs’ün Yeni Durağı Karaman

Rahmi M. Koç Müzesi koleksiyonundan seçilmiş 70 objeyle Türkiye’nin her yanındaki öğrencilerle buluşan Müzebüs, 2018-2019 eğitim ve öğretim yılı yolculuğuna başladı. Bu eğitim ve öğretim yılında 28 ilde 130 okulu ziyaret edecek olan Müzebüs’ün yeni durağı Karaman olacak.

Müzebüs’ün Yeni Durağı Karaman

Kısıtlı imkânlar, uzaklık gibi nedenlerle müzeye gelemeyen öğrencilere ulaşmak amacıyla Rahmi M. Koç Müzesi’nin 2003 yılından bu yana sürdürdüğü gezici müze geleneği bu yıl da devam ediyor. Yeni eğitim ve öğretim yılı yolculuğuna başlayan Müzebüs, Karaman’da öğrencilerle buluşacak.

Müzebüs’ün Karaman turu, 1 Ekim tarihinde Merkez Sudurağı Karaman Bey Ortaokulu ile başlayacak. Müzebüs, 2 Ekim tarihinde Güneyyurt Hurşit Akpınar İlkokulu’nu, 3 Ekim tarihinde Kâzımkarabekir Ortaokulu’nu ve 4 Ekim tarihinde Merkez Lale Ortaokulu’nu ziyaret edecek. Müzebüs son olarak 5 Ekim tarihinde Merkez Esentepe Ortaokulu’na konuk olacak. 

Müze görmeyen çocuk kalmayacak

“Yola çıktığı günden bu yana 2.145 okulun 462.581 öğrencisine ulaşan gezici müze, bu yıl da 30 ilde 130 okul ve 30 bin öğrenciye ulaşmayı hedefliyor.’’

Eğitim-öğretim yılı boyunca yaz kış, köy kasaba demeden ilerleyen Müzebüs’te ulaşım, iletişim, kuvvet-hareket ve çevre bilinciyle ilgili teknolojik gelişimi gösteren 70 obje sergileniyor. Bu objeler arasında buhar makinesi, kronometre, radyometre, telgraf, gramofon, güneş saati, güneş pilli araba vb. bulunuyor. Müzebüs’ün ziyaret rotasında yer alan okullar milli eğitim müdürlükleri ile irtibata geçilerek belirleniyor. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285