Öğretmenler Bilgilendirildi

Karaman’da görev yapan sınıf öğretmenleri, ilkokul yöneticileri ve rehber öğretmenlerine yönelik gerçekleştirilen BİLSEM öğrenci tanılama ve yerleştirme süreci bilgilendirme toplantısı, İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan ve Millî Eğitim Müdür Yardımcısı İsmail Kılınç’ın katılımıyla Lütfi Elvan Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Öğretmenler Bilgilendirildi

Karaman’da görev yapan sınıf öğretmenleri, ilkokul yöneticileri ve rehber öğretmenlerine yönelik gerçekleştirilen toplantıda, Millî Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünce hazırlanan Bilim ve Sanat Merkezleri Öğrenci Tanılama ve Yerleştirme Klavuzu doğrultusunda, genel yetenek resim ve müzik alanında öğrenci seçimi ile ilgili sürece ilişkin usul ve esaslar konusunda bilgiler verildi.

Düzenlenen toplantıda selamlama konuşması yapan İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan, her öğrencinin kendileri için özel olduğunun altını çizdi. Mehmet Çalışkan, “Sınıf öğretmenlerinin bizim eğitim hayatımızda önemli bir yeri vardır. Çok zor ve meşakkatli ama bir o kadarda anlamlı ve hikmetli bir meslek öğretmenlik. Öğrencilerimiz ailelerin bizlere emanetidir ve her çocuk bizim için özeldir. 85milyon nüfusa sahibiz ama geniş bir coğrafyaya hitap ediyoruz. Bu coğrafyada bizden beklenti çok yüksek. Dolaysıyla bir öğrenciyi bile ıskalama şansımız yok. Öğrencilerimizde var olan yeteneği siz keşfedeceksiniz ve sizlerin rehberliğinde öğrencilerimiz hayata hazırlanacaklar. Yani kısacası siz, bu ülkenin geleceğine tuğla koyacaksınız. Bu toplantıya katılımınızdan dolayı teşekkür ediyor, çalışmalarınızda başarılar diliyorum.” dedi.

İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan’ın konuşmasının ardından toplantıda Karaman Rehberlik ve Araştırma Merkezi Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Bölüm Başkanı Ramazan Çakıcı, konuya ilişkin katılımcılara bilgiler verdi. Ramazan Çakıcı, yayınlanan takvim doğrultusunda İl Tanılama Sınav Komisyonunun koordinesinde okullarda okul müdürü, müdür yardımcıları, rehber öğretmenler ile 1’inci 2’inci, ve 3’üncü sınıf öğretmenlerinden en az birer üyeyle oluşturulan okul yönlendirme komisyonları kurularak aday gösterme iş ve işlemler yürütüleceğini belirtti.

Aday gösterme süreci öğretmenlerin dolduracağını ifade eden Çakıcı,” Ek-1 gözlem formlarının okul yönlendirme komisyonu tarafından incelenerek her sınıf mevcudunun en fazla yüzde 20’si oranında ve bir öğrenci en fazla iki alandan aday gösterilebilecek. İkinci alandan aday gösterilen aday yüzde yirmilik dilimi etkilemeyecektir. Aday gösterme süreci sonrasında ön değerlendirmeye alınacak öğrenciler, aday gösterildikleri alanla ilgili bakanlıkça belirlenen liste doğrultusunda İl Tanılama Sınav Komisyonunun planlamasıyla bireysel değerlendirmeye alınacaklar. Bireysel değerlendirme sonucunda kayıt hakkı kazanan adayların kaydı BİLSEM’lere yapılacaktır. Ön değerlendirme ve bireysel değerlendirmelere itirazlar ilgili takvim doğrultusunda https://eitiraz.meb.gov.tr/ adresine öğrenci velisi tarafından yapılabilecek ve itirazlara cevaplarda aynı adres üzerinden velilere cevap verilecektir.” ifadelerini kullandı.

Toplantının son bölümünde İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı İsmail Kılınç, BİLSEM öğrenci tanılama ve yerleştirme sürecine ilişkin genel bilgileri katılımcılarla paylaşarak okul yöneticilerinden ve öğretmenlerden gelen soruları yanıtladı.

Ayrıca bilgilendirme faaliyetleri kapsamında toplantıda Karaman Rehberlik ve Araştırma Merkezi Rehber Öğretmen/Psikolojik Danışman Cihat Kara tarafından ilçelere yönelik telekonferans yoluyla toplantı yapıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284