banner358

Özel Eğitim Uygulama Okulu “Uygulama Evi” Açıldı

Özel gereksinimli öğrenciler için Millî Eğitim Bakanlığınca Karaman Özel Eğitim Uygulama Merkezine “Uygulama Evi” açıldı.

Özel Eğitim Uygulama Okulu “Uygulama Evi” Açıldı

Zihinsel engeli ve otizmi olan öğrencilerin psiko-sosyal gelişimlerini desteklemek, özgüvenlerini geliştirmek ve günlük yaşam becerilerini ev ortamında somutlaştırarak kazanabilmelerine olanak sağlayacak olan “Uygulama Evi” açılışı, Vali Yardımcısı İbrahim Türk, İl Milli Eğitim Müdürü Mevlüt Kuntoğlu, şube müdürleri ve misafirlerin katılımlarıyla gerçekleştirildi.
Açılışta 1+1 modeliyle yapılan uygulama evi hakkında bilgi veren Karaman Özel Eğitim Uygulama Merkezi Müdürü Barbaros Orman, “Uygulama evimiz minik bir evin içerisinde bulunan her şeyi ihtiva ediyor. Bir evin neredeyse birebir aynısı. Oturma odası, yatak odası, mutfak, banyo, evde kullanılan buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, ütü gibi tüm eşyalar, kapılar, pencereler, anahtarlar, aydınlatma cihazları gibi bir evde akla gelen her şey düşünüldü. Öğrencilerimiz, günlük hayatlarını devam ettirebilmeleri için gerekli olan pratikleri ev konseptinde öğretmenleri nezaretinde yapıyorlar” dedi.
İl Milli Eğitim Müdürü Mevlüt Kuntoğlu öğrencilere öz bakım ve günlük yaşam becerileri ile işlevsel akademik becerileri geliştirmek ve hayata uyum sağlamak amacıyla, Bakanlıkça hazırlanmış özel eğitim programı uygulanacağını ifade etti. Kuntoğlu “Öğrencilerimize ev sıcaklığını hissedecekleri uygulama evi projesi ile çocuklarımızın yaparak yaşayarak öğreneceği bir eğitim ortamı hazırlanmıştır” diye konuştu.
Öğrenciler, uygulama evlerinde yemek masası hazırlama, kalan yemekleri buzdolabına koyma, bulaşık, çamaşır makinesi, fırın gibi cihazları çalıştırma, banyoyu kendileri için hazırlama, yatak toplama, ütü yapma, kapıları kilitleme, evi temizleyerek elektrik süpürgesi kullanma, öz bakımlarını yapma, giysilerini temiz ve düzenli kullanma, mutfak aletlerini sorunsuz çalıştırma gibi becerileri öğreniyor. Bu becerileri sorunsuz ve başkasına ihtiyaç duymadan yapabilmek, orta-ağır zihinsel ve otizmli bireyler ve aileleri için büyük önem taşıyor.
Açılışın ardından Özel Eğitim Uygulama Merkezinde incelemelerde bulunan Vali Yardımcısı İbrahim Türk ve İl Milli Eğitim Müdürü Mevlüt Kuntoğlu günün anısına fotoğraflar çektirdi.


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285