STEM Antik Projesi Kapanış Programı Düzenlendi

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Rektörlüğü tarafından İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle hayata geçirilen ‘STEM ANTİK’ Projesi kapanış programı düzenlendi.

STEM Antik Projesi Kapanış Programı Düzenlendi

4004 TÜBİTAK Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Projeleri kapsamında desteklenen STEM ANTİK Projesi kapanış programına Vali Fahri Meral, KMÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Akgül, İl Milli Eğitim Müdürü Mevlüt Kuntoğlu, İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdullah Kılıç, üniversite personeli, proje yürütücüleri, misafirler ve öğrenciler katıldı. 

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program, açılış konuşması ile devam etti. Programın açılış konuşmasını yapan proje yürütücüsü Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Çevik, “Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi ile Karaman İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan protokolle hayata geçirilen STEM ANTİK projesi 1-10 Ekim 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi. STEM; Fen, Teknoloji, Mühendislik, Matematik disiplinlerinin bütün olarak ele alındığı bir eğitim yaklaşımı olup 21'inci yüzyıl becerileriyle donanmış, araştıran, sorgulayan, yaşam boyu öğrenen bireylerin yetiştirilmesinde önemli bir yere sahiptir. Projenin adındaki ANTİK kelimesi ise Arkeoloji bilimine işaret etmektedir. Buradan hareketle STEM-ANTİK Projesini betimleyecek olursak, arkeoloji biliminin STEM (Fen Teknoloji Mühendislik Matematik) yaklaşımına entegresidir.” dedi.

Konuşmasının devamında Dr. Öğretim Üyesi Çevik şunları dile getirdi: “Projeye katılan lise birinci sınıfta öğrenim görmekte olan ve akademik başarısı yüksek 22 öğrenci mühendislik temelli etkinliklerle, tasarladıkları robotlarla ve araçlarla; kazı yapma, araştırma, inceleme, saha ve grup çalışmaları gerçekleştirdiler. Aynı zamanda oyun, drama, gezi gibi faaliyetler yaparak yaşayarak öğrenmenin temel alındığı zengin öğretim yöntemleriyle 10 günlük yoğun bir bilim kampına katıldılar. Ayrıca arkeolojik farkındalıklarının artırılması için KMÜ yerleşkesi içerisinde oluşturulan Antik Dönem Roma Villasında kazı çalışmalarına katıldılar. Projenin yazımından hayata geçirilmesi aşamasına kadar emeği geçen ve bizlere destek olan herkese teşekkür ediyorum.” 

Program, projeye katılan öğrencilerin canlandırdığı Sokrates’in Savunması adlı kısa oyunun sergilenmesiyle devam etti. Sonrasında projenin başlangıcından bitimine kadar geçen sürede yürütülen faaliyetlerden kesitlerin yer aldığı video gösterimi gerçekleştirildi.

‘STEM ANTİK’ Projesi kapanış programı, sertifika töreninin ardından KMÜ yerleşkesine inşa edilen Antik Dönem Roma Villasının gezilmesiyle sona erdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285