“Zorba Olma Kanka Ol” Projesinin İlk Ziyaret Etabı Tamamlandı

Erasmus+ Ana Eylem 1 Okul Eğitimi Personel Hareketliliği kapsamında hazırlanan “Zorba Olma Kanka Ol” projesi yönetici ve öğretmenleri proje ayağı olan Almanya dönüşü İl Milli Eğitim Müdürü Mevlüt Kuntoğlu’nu makamında ziyaret etti.

“Zorba Olma Kanka Ol” Projesinin İlk Ziyaret Etabı Tamamlandı

Karaman Anadolu Lisesi Müdürü Memiş Arıcılık, Proje Koordinatörü Sinan Çil, Biyoloji Öğretmeni Mustafa Arı ve İngilizce Öğretmeni Barış Lezgi Koyuncu “Zorba Olma Kanka Ol Projesi” kapsamında siber zorbalıkla mücadele ve güvenli internet kullanımı konusunda Almanya’ya gerçekleştirdikleri eğitim gezisine ilişkin izlenimlerini İl Milli Eğitim Müdürü Mevlüt Kuntoğlu ile paylaştılar.

Arıcılık “Bilinçli İnternet Kullanımının Nasıl Teşvik Edileceği Konusunda Bilgi Ve Beceriler Kazanılmıştır”

Toplamda 16 personelin katılacağı yurt dışı yapılandırılmış kurs ve eğitim faaliyetlerinin iki aşamadan oluştuğunu belirten Memiş Arıcılık ilk hareketliliğin sekiz personelle Almanya’ya gerçekleştirildiğini söyledi. Arıcılık, “Karaman Anadolu Lisesi 8 personeli ile 6-14 Mayıs tarihleri arasında Berlin’de 7 gün süren yapılandırılmış kurs faaliyetine katılmıştır. Bu faaliyetle daha çocuklarımız siber zorbalığa maruz kalmadan sosyal ağlar ve diğer internet ortamlarında ne gibi önlemler alınabileceği, daha bilinçli internet kullanımının nasıl teşvik edileceği konusunda bilgi ve beceriler kazanılmıştır. Çağımızın getirdiği dijital okur-yazarlık gereksinimlerini kavrayan personelimiz, okulumuzun siber zorbalığa karşı vereceği mücadelede kazandıkları yeterliliklerle nitelikli personel ihtiyacını karşılayacaklar. Alman eğitim sisteminin yerinde incelenmesi için Zurich Grundschule Okulu ziyaret edilmiştir. Ayrıca siber zorbalık konusunda dünyanın farklı ülkelerinde şubeleri olan Masumiyet Tehlikede adlı sivil toplum kuruluşu da ziyaret edilerek yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi alınmıştır. Yapılan bu ziyaretlerde okulumuz, şehrimiz ve Türk eğitim sistemi hakkında bilgilendirmeler yapıldı” diye konuştu.

Projenin ikinci ayağı olan Avusturya faaliyetiyle ilgili de İl Müdürü Kuntoğlu’na bilgiler veren Okul Müdürü Memiş Arıcılık, “Avusturya yapacağımız eğitim ziyaretinde siber zorbalığın önüne geçmede alınabilecek tedbirlerin psikolojik destek ve duygusal zekâ eğitimi boyutunu ele alacağız. Personelimiz, zorbalığa meyil etme riski olan öğrencileri belirleme ve onların bu tür davranışlarda bulunmasını önleme konusunda bilgi ve beceri sahibi olacaklar. Zorbalığa maruz kalmış öğrencilerimize verilecek psikolojik destek ve rehberlik faaliyetlerinde okul rehber öğretmenimizle işbirliği yaparak öğrencilerimizin bu kötü durumun etkilerini üzerlerinden atmalarını sağlayacaktır” ifadelerine yer verdi.

Kuntoğlu “İnternet Kullanımı Konusunda Eğitimciler Olarak Gerekli Tedbirler Almalı Ve Öğrencilerimizi Bilinçli Olarak Yönlendirmeliyiz”

İnternetin ve sosyal medyanın yaşamımızın bir parçası haline geldiğini vurgulayan teknoloji bağımlılığının çağımızın hastalığı olduğunun altını çizen İl Milli Eğitim Müdürü Kuntoğlu, “Çocuklarımız internet dünyasında siber zorbalığa maruz kalmaktadır. Artık kötü alışkanlıklar gibi dijital platformalar bir bağımlılık oluşturmakta. Bağımlılığın önlenmesi ve tedavisinde biz eğitimcilere önemli görevler düşmektedir. İnternet kullanımı konusunda eğitimciler olarak gerekli tedbirler almalı ve öğrencilerimizi bilinçli olarak yönlendirmeliyiz. Çünkü ülkemizde yoğun bir internet kullanımı var. Karaman eğitimine katkı sağlayacak önemli bir proje olmuş. Bu konu sivil toplum kuruluşlarıyla koordineli bir şekilde çalışabilir. Projenin hazırlanmasında emeği geçen okul yöneticilerime ve öğretmenlerime teşekkür ediyorum” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285