En Fazla Gıda Harcaması “Et, Balık ve Deniz Ürünleri” İçin Yapıldı

Hanehalkı Bütçe Araştırması, 2017 yılı sonuçlarına göre; toplam tüketim harcamasının %19,7’sini gıda ve alkolsüz içecekler oluşturdu.

En Fazla Gıda Harcaması “Et, Balık ve Deniz Ürünleri” İçin Yapıldı

Türkiye İstatistik Kurumu Konya Bölge Müdürlüğü basın birimi tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Gıda ve alkolsüz içeceklere yapılan harcamalarda en büyük payı %22,4 ile et, balık ve deniz ürünleri alırken, bunu %17,9 ile ekmek ve tahıllar, %15,1 ile sebzeler, %13,4 ile süt, peynir ve yumurta izledi. En düşük paya sahip harcama grupları ise, %2,2 ile diğer gıda ürünleri, %3,1 ile kahve, çay ve kakao, %3,6 ile alkolsüz içecekler olarak sıralandı.
Toplam Tüketimde Gıdanın Payı Hanelerin Gelir Düzeyine Göre Değişiyor
Araştırma sonuçlarına göre, en düşük gelire sahip %20’lik gelir dilimindeki haneler toplam tüketim harcamaları içinde gıda ve alkolsüz içeceklere %28,6 pay ayırırken; en yüksek gelire sahip %20’lik gelir dilimindeki haneler %14,6 pay ayırdı.
Yüksek Gelirli Hanelerde Et, Balık ve Deniz Ürünlerinin Payı, Düşük Gelirli Hanelerde İse Ekmek ve Tahılların Payı Daha Yüksek 
En düşük gelire sahip %20’lik gelir dilimindeki hanelerin gıda harcamalarının %20,1’ini ekmek ve tahıllar, %18’ini et, balık ve deniz ürünleri, %17,8’ini ise sebzeler oluşturdu. En yüksek gelire sahip %20’lik gelir dilimindeki hanelerin gıda harcamalarının %26,5’ini et, balık ve deniz ürünleri, %15,8’ini ekmek ve tahıllar, %13’ünü sebzeler oluşturdu"


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285