KOP Bölgesinde ‘Melek Yatırımcılık Ağı’ Kurulacak

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı Konya Ovası Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından desteklenen, Selçuk Üniversitesi ile Konya Teknokent tarafından yürütülen “KOP'ta Girişim Projesi” kapsamında düzenlenen “Melek Yatırımcılık Tanıtım Toplantısı” Konya’da gerçekleştirildi.

KOP Bölgesinde ‘Melek Yatırımcılık Ağı’ Kurulacak

Melek Yatırımcılık fikrinin son yıllarda tüm dünyada kabul gören yeni bir girişimcilik alanına dönüştüğünü söyleyen Konya Ovası Projesi Başkanı İhsan Bostancı 2017 yılsonu itibariyle dünya genelinde melek yatırımcılar ve girişim sermayesi şirketleri aracılığıyla, girişimcilere aktarılan kaynak tutarının 60 milyar dolar olarak gerçekleştiğini belirtti. 2018 yılında bu rakamın yüzde 50 hacim genişleterek yaklaşık 90 milyar dolara yükseldiğini söyleyen Başkan Bostancı; “Rakamın neden bu kadar hızlı arttığı incelendiğinde karşımıza birkaç neden çıkmaktadır. Özellikle melek yatırımcılık doğru yapıldığında büyük kazançlar sağlamaktadır. Doğru fikir, ürün ve girişimciye yatırım yapıldığında yatırımın geri dönüşü çok hızlı olabiliyor. Genellikle rutin faaliyetler yürüten iş insanları için melek yatırımcılık faaliyetleri, inovasyona dayalı yeni ekonomiyi keşfetme ve teknolojik gelişmeleri yakından takip etme imkânı sunuyor. Teknolojik gelişmeler birçok sektörde iş şekillerini değiştirmekte. Bazı mesleklerin gelecekte var olmayacağı, yeni mesleklerin ortaya çıkacağı öngörülmektedir. Bu bağlamda melek yatırımcı olmanın yeni ekonomide yer bulabilmek adına büyük fırsatlar barındırdığını düşünüyoruz. Bütün bu getirileri gözeterek biz de Konya Ovası Projesi İdaresi olarak projemiz kapsamında ve ötesinde, paydaşlarımızla birlikte KOP Bölgesi Melek Yatırımcılık ağının kurulmasını çok önemsiyoruz. Projede ‘Girişimcilik Ön Eğitimleri’ni tamamlamış olan adaylar halen Girişimcilik Temel Eğitim programlarına devam etmektedirler” diye konuştu.
Konuşmaların ardından Şirket Ortağım Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Melek Yatırımcı Ağı Başkanı Mehmet Buldurgan ve Girişim Merkezi Kurucu Ortağı Taner Baltacı projeye ilişkin sunumlarını gerçekleştirdi.
Toplantıya; KTO Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bayram Sade, KOP İdaresi Başkanı İhsan Bostancı, Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Kara, Selçuk Üniversitesi Rektör Danışmanı Prof. Dr. Tahir Balevi, Konya Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Birol Dağ, Konya Girişimci İş İnsanları Derneği Başkanı Eyüp Kırboğa ve girişimci iş adamları katıldı. Programın sonunda sunumu gerçekleştirenlere KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı İhsan Bostancı ve Konya Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Birol Dağ tarafından hediye takdim edildi.


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285