Muhasebecilerden “Önce İnsan Sonra Beyanname” Çıkışı

Tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan Korona Virüs salgını nedeniyle ilgili bakanlıkların vatandaşlar tarafından alınması gereken tedbirleri açıklaması hayatı durdurma noktasını getirdi.

Muhasebecilerden “Önce İnsan Sonra Beyanname” Çıkışı

Açıklanan tedbirler kapsamında birçok işyeri zorunlu olarak kapatılırken, alışveriş merkezleri de çalışmalarını durdurdu. Maliye Bakanlığı’nın beyanname verme sürelerinin uzatılmasına yönelik yaptığı açıklama sonrasında Mali Müşavirler cephesinden tepki geldi.
“Ekonomik Tedbirler Arasında Yer Alan Vergisel Tedbirleri Doğru Ancak Eksik Buluyoruz”
Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği’nden yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Koronavirüs pandemisi nedeniyle içinde bulunduğumuz olağanüstü koşullarda uygulanmak üzere açıklanan “Ekonomik İstikrar Kalkanı” paketinin sosyal ve ekonomik açıdan sağlayacağı faydaya inanıyor ve destekliyoruz. Bu kapsamda, ekonomik tedbirler arasında yer alan vergisel tedbirleri doğru ancak eksik buluyoruz. Ülkemizde riskin en yüksek seviyede hissedildiği bugünlerde, tahsil edilecek tüm vergilerin hesaplanmasına temel Oluşturan mali belgelerin sağlıklı bir şekilde toplanması, yerinde veya muhasebe bürolarında kayıt edilmesi ve beyannamelerin hazırlanması hem doğru değil hem de imkânsızdır! Tehdit ortadan kalkana kadar evden çıkılmamasının en yetkili makamlar tarafından tavsiye edildiği ve işverenlerin dahi işine gitmekten çekindiği bir ortamda mali müşavirler yaşamları ile sorumlulukları arasında çaresiz bırakılmamalıdır. Bugün yalnızca kendimiz değil, ailelerimiz, çalışanlarımız ve hizmet sunduğumuz toplumun tüm kesimleri büyük risk altındadır. Muhasebe meslek mensupları camiası olarak, etkileşim içinde olduğumuz bir milyona yakın insanın yaşam hakkının riske edilmemesi konusunda haklı taleplerimizin dikkate alınmasını istiyoruz” Haber: Senem YAVUZASLAN


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285