V. Uluslararası KOP Bölgesel Kalkınma Sempozyumu Konya'da Yapıldı

Bu yıl 5.si düzenlenen “Uluslararası KOP Bölgesel Kalkınma Sempozyumu” Konya Valisi Yakup Canbolat, Konya Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Babaoğlu, KTO Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bayram Sade, KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı İhsan Bostancı, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhsin Kar, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Akgül, Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cumhur Çökmüş, Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Yıldız, Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Karacabey ve Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mazhar Bağlı’nın katılımlarıyla yapıldı.

V. Uluslararası KOP Bölgesel Kalkınma Sempozyumu Konya'da Yapıldı

26-28 Ekim tarihlerinde KTO Karatay Üniversitesi’nin ev sahipliğini yapacağı sempozyumda 300 bildiri ve 300 poster yayımlandı.

V. Uluslararası KOP Bölgesel Kalkınma Sempozyumu açılış konuşmasında Konya Valisi Yakup Canbolat şunları söyledi: “Üniversitelerin bölgesel kalkınmaya destek olması amacıyla kurularak 2013’te faaliyete başlayan UNIKOP bu senede de yenilenebilir enerji, tarımsal ve kırsal kalkınma gibi temalar etrafında çalışmalar yürütecek. Türkiye olarak gelişen ve dinamik bir ülke hâline geldik. Artık beyin göçü veren değil, beyin göçü alan bir Türkiye’yiz. Bu duygu ve düşünceler ile bu etkinliğin ülkemiz ve ilimiz için hayırlı olmasını diliyor, bizi ağırlayan KTO Karatay Üniversitesi’ne teşekkürlerimi sunuyorum.”dedi.

Sempozyumda konuşan Konya Milletvekili Mehmet Babaoğlu ise “KOP Bölgesi Üniversiteler Birliği’ne faaliyetlerinden ötürü şükranlarımı sunuyorum. Kırsal kalkınmaya vurgu yapmamız demek, Orta Anadolu’yu şahlandırmak demektir. Kırsal kalkınma olmadan, millî kalkınmadan söz edemeyiz. Bu gayretle bölgesel ve millî kalkınmada emeğimizi her daim ortaya koymalıyız. Kırsalda hayatı kolaylaştırmalı, altyapıyı düzeltip göçü engellemeliyiz. İnsanları kırsaldan uzaklaştırmak yerine kırsalda tutmalıyız. Kadının kırsalda yükünü hafifletmek için de önemli çalışmalarımız var.” dedi.

KTO Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bayram Sade sempozyum açılışında yaptığı konuşmasında şunları söyledi: “Türkiye olarak tarımda lider ülkelerden biriyiz. KOP çalışmaları ile Konya bölgesini yeni bir Marmara Havzası hâline getirmeliyiz. Bu süreçte de kalkınmanın lokomotif yeri olan üniversitelerin, gelişmenin önemli aktörleri olduğunu bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Sempozyumda, bölgemizin kalkınması açısından ortaya güzel işler çıkacağına tüm kalbimle inanıyorum.”

KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı İhsan Bostancı ise sempozyumda projenin içeriğine ve derinliğine değindi. Bostancı “Nitelikli kalkınmayı amaçlayan UNIKOP olarak kuruluş amacımız ile bölgemizde istihdamı ve hızlı yükselişi amaçlıyoruz. Şu an UNIKOP olarak 11 üye üniversitemiz var. Kalkınmayı amaçlayan bizler üniversitelerimizin, öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin katkısı olmadan başarılı olamayız. Güçlü ve kalkınan bir Türkiye için ortak çalışmalı ve ortak duyguları yaşamalıyız.” şeklinde konuşmalarını tamamladı.

Açılış programı, plaket takdiminin ardından misafirlerin “Şehitler Dile Geldi” sergisini gezmesiyle sona erdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285