EN BÜYÜK YATIRIM

Nedir bu yatirim?
Insan kendisini her konuda yetistirmelidir. Yeteneklerini gelistirmeli, bilgi ile donatmali, toplumda ciddi anlamda parmakla gösterilen biri olmalidir.
Neden insan kendisine yapmalidir yatirimi?
Hani “öteki dünyaya mi götüreceksin onca mali” denir ya. Kazandigin maddi seyleri bir yerlere götürme sansin yoktur. Söz, çok dogrudur. Ölünce is biter. Giderken bir kefenle gidersin. Bir kiynik bile alamazsin yanina.
Baskalarina yapilan yatirim ise geçicidir. O kadar insan kisinin hayatina belli dönemlerde girer çikar. Paylasimlar kisa sürede unutulur gider. Kim kime dumdumadir.
Gelisim, degisim ve dönüsüm önemlidir.
Insan kendini degistirmek, dönüstürmek istiyorsa bir yerlerden baslamalidir. “Degismeliyim, dönüsmeliyim” demelidir. “Eksiklerim, yanlislarim var” diyebilmelidir. Kendinden kibiri söküp atmalidir. Kisi dogruculuk, ben bilirimcilik, mükemmellik küçüklügünden kurtulmalidir.
Hata insana hastir. Insan olan hata yapar.
Önemli olan kendi hatalarini, yanlislarini görebilmendir.
Evet! Hataliyim. Yanlis yaptim! Diyebilen insan dogru yoldadir. Çogu seyin farkina varmistir. Degisime, dönüsüme açiktir. Degisiyor, dönüsüyor demektir.
Topluma yararli insan degisen, dönüsen insandir. Eskilerde kalmis, hala eskilerin degerleriyle var olmaya çalisan her konuda engeldir. Sorunun ta kendisidir.
Bizim zamanimizda… baslayan cümlelerden hayir gelmez.
Anne, baba, ögretmen, usta, idareci, siyasetçi, doktor kim olursaniz olun. Birilerine bir seyler anlatmak istiyorsaniz; önce kendinizden baslamalisiniz. Örnek olamayan bir ögretmen; örnek olamayan bir anne, baba; örnek olmayan bir siyasetçi, bir idareci degistiremez.
Bilmeyen degistiremez!
Yatirimi kendisine yapanlar ayni zamanda baskalarina da yatirim yapmis olurlar. Kendini degistirebilen baskasini da degistirme gücüne sahiptir.
Dini konuda veya baska bir konuda bir seyler anlatilmak istendiginde kisilerden yola çikilmaz mi? Büyük insanlardan hep örnekler verilmez mi? O insanlarin yaptiklari, ettikleri yasamimiza yol göstermez mi? Onlarin ismi her yerde anilmaz mi? Sonsuzluga meydan okuyan onlar degil midir?
Kim ne derse desin en büyük yatirim insanin kendine yaptigi yatirimdir. 
YORUM EKLE

banner284

banner285