ERMENEK’TE KARANTİNA

Ermenek, son yıllarda hep olumsuz olaylarla Türkiye gündemine geliyor. Olacak gibi değil, şöyle bir hafızamızı yoklarsak, Maden işçilerinin ölümü, eşlerinin hak arayışı, yine maden işçilerin tazminatların alamama gibi olaylar Türkiye gündemine taşınan ve haber olan olaylardır.

Kovit-19 virüsüne karşı korunabilecek en kolay yerlerden biri coğrafi yapı itibariyle Ermenek’tir. Kente, Balkusan girişini saymazsak biri doğusundan biri de batısından olmak üzere iki giriş yolu vardır. İkişer nöbetçiyle kontrol edilip denetlenebilecek en kolay yerleşim yeridir. Virüsün girebileceği en zor kentlerden biri olması gerekir. İlk Çağ insanlarının bile korunak/sığınak olarak seçtikleri doğal bir yerleşim alanıdır.

İkinci bir unsur nüfus yoğunluğu itibarı ile bizim Taşeli Türkiye’nin en tenha yerlerinden biridir. kilometre kareye yaklaşık 23 kişi düşmektedir. Bu bakımdan da avantajlı bir yapıya sahiptir. Böyle coğrafi avantajlara sahip bir kente aslında virüs hiç gelmemeli idi.

Kent karantinaya alındığında göre Site Editörü İlhan Etçi’nin madde madde sıraladığı “Ermenek’te Vakalar Neden Arttı? sorusuna yanıtın kenti yönetenler ile vatandaşlarda aramak gerek.

Ülkemizde tüm TV kanallarının bu hastalığın vahametini her gün saatlerce anlattı durdu, hâlâ anlatıyorlar da. Her evde televizyon da var.

Ermenek ve çevresinde sağlık personelinin yeterli olup olmadığı hakkında bir fikrim yok. Uzaktan takip ettiğimiz sağlık personelinin var gücüyle çalıştığı şeklinde algılarımız var. Şayet sağlık personeli yetersiz ise ikişer jandarma ile kentin giriş çıkışları kontrol edilebilirdi. Bunun ne derce sık yapıldığını bilmiyoruz. Burada halka kuralları uyma açısından ceza yazma konusunda bir acıma,hafif bir koruma duygusu mu hâkim oldu anlayamadım. Yazın Başyayla Kaymakamı yaylada bir araya gelenlerin gözünün yaşına bakmamış ve basmıştı cezayı. Bu cezaların yöre insanına ödeme konusunda ağır bir caydırıcı unsur olduğunu görmek lazım. Doğrusu kuralarla uymayıp da ceza yazılan vatandaşların bu cezaları nasıl ödeyecekler diye düşünmedim değil. Demek ki Başyayla Kaymakamı doğrusunu yapmış. Kurallar uyma açısından Ermenek Kaymakamı’nın ne gibi katı önlem aldığı hakkında bir fikrimiz yok. Sık sık kaymakam değiştirilen bir ilçe yöneticisinden ilçeyi iyice tanımadan etkin kararlar beklemek de ne derece doğru olur bilemiyorum.

Bulaşın yayılmasında şüphesiz en önemli unsur söz dinlemeyen, kuralları çiğneyen, başına buyruk hareket eden, itaatsizliği kendine ilke edinmiş olup, hasta olduğunu saklayan kendisini koruyamadığı gibi diğer insanlara da virüsü bulaştıran insanlarımızdır.

Esefle ifade edelim ki, Ermenek son yıllarda Türkiye gündeminde iyi bir imajla değil, hep olumsuzluklarla haber olup tanıtılıyor. Bu da Taşeli kökenli bizleri ziyadesiyle üzüyor.

Dileğimiz başta Ermenek halkı olmak üzer tüm insanlığın bu felaketten çabucak kurtulmasıdır. Halkımıza acili şifalar dilerim.

YORUM EKLE

banner284

banner285