200 Kisinin Katilimiyla Ikev Yemegi Gerçeklestirildi

Istanbul Karamanlilar Egitim Vakfi tarafindan geleneksel hale getirilen “IKEV Iftar Yemegi” 20 Agustos 2011 Cumartesi günü gerçeklestirildi.

200 Kisinin Katilimiyla Ikev Yemegi Gerçeklestirildi

Istanbul Karamanlilar Egitim Vakfi’nin Bakirköy’de bulunan Vakif binasindan verilen ve yaklasik 200 davetlinin katildigi yemege Milli Egitim Bakani Prof. Dr. Ömer Dinçer, Vali Süleyman Kahraman, Hanimefendi Muhsine Kahraman, Istanbul Büyüksehir Belediyesi eski Baskanlarindan hemserimiz Ali Müfit Gürtuna, Il Özel Idaresi Genel Sekreteri Salih Baldiz ve esi Reyhan Baldiz, Milli Sairimiz Bekir Sitki Erdogan, Kâzimkarabekir Pasa’nin kizi Timsal Karabekir Yildiran, Duru Bulgur sahiplerinden Ihsan Duru, Çagdas Köprülü ve Dayanisma Kültür Dernegi Baskani Ramazan Güler, Istanbul Taskaleliler Dernegi Yönetim Kurulu üyeleri ile Istanbul’da yasayan Karamanlilar katildi.
Istanbul Karamanlilar Egitim Vakfi kurucu üyelerinden Mehmet Alkan ve Ailesi tarafindan verilen yemekte konusan ve insaat hakkinda konuklara kisa bilgiler veren IKEV Yönetim Kurulu Baskani Suat Sözer “Bu mübarek Ramazan ayinda bir araya gelmekten bizler çok mutlu oluyoruz. Sizlerle birlikte olmak bize mutluluk veriyor. Senede bir kerede olsa bu mübarek günlerde birlikte iftar yapip beraber olmak bizleri onurlandiriyor. Ayni zamanda biz bu iftari bu binada bu insaat ortaminda yapmayi arzu etmeyiz aslinda. Sizleri daha güzel mekânlarda agirlamayi çok isteriz ama burasi bizim kendi yerimiz. Buraya iftar vesilesiyle de olsa gelmenizi, katilmanizi istedigimiz için sizleri buraya davet ettik. Burayi yadirgamayin, her zaman katiliminizi bekliyoruz. Bu insaat ortami geçen yil zemin katindaydi. Bu sene 5. kata kadar tamamlayabildik. Tuglalari örüldü. Suanda iç kisimlarinin elektrik donanimlari yapiliyor. Dis cephesi yapilacak. Mermeri asansörleri ve diger aksami yapilacak. Alt otopark katlari bitti, çalismaya hazir durumda. Ama üst katlarinin tamamlanmasi için yeterli kaynagimiz maalesef yok. Ama sizlere söz veriyoruz önümüzdeki yil burayi kapali mekânda bitmis olarak göreceksiniz. Bunun sözünü veriyoruz insallah. Seneye çok daha iyi ortamlarda birlikte olacagiz. Bu yilki iftar yemegimizi degerli üyemiz  Mehmet Alkan Bey üstlendi. Kendisinin insaatimiza da 200 milyar gibi bir katkisi oldu. Olmaya da devam ediyor. Kendisi bu yilki iftar yemegini ben vermek istiyorum dedi. Bizde kendisine ve degerli esine tesekkür ediyoruz. Ayrica KGRT’ye de tesekkür ediyorum. Bu sofrayi Karaman’daki hemserilerimize izlettirecekler” dedi.
Istanbul Büyüksehir Belediyesi eski Baskanlarindan hemserimiz Ali Müfit Gürtuna da yaptigi konusmada, “Böyle günlerde ve bu ortamlarda tabi birde hemserilerle beraber olunca farkli bir enerji aliyoruz. Ramazan ayinin, orucun tabiî ki bir halsizligi oluyor. Fakat burada büyük bir enerjiyle doldugumuz için onlari da asmis oluyoruz. Sayin Bakanimizin, Valimizin tesrifleri çok güzel bir sey. Hemserilerimize güç veriyor. Sadece Karaman’in degil, Türk edebiyatinin, siirinin, kültürünün degeri degerli hocamizin aramizda olmasi cidden büyük bir onur. Birçok hocalarimiz var. Baskanlarimiz burada. Karaman’in yetistirdigi nice degerli insan böyle güzel bir mekânda. Lüks bir otelde olsaydi bu yemek ben büyük bir ihtimalle katilmazdim. En güzel mekân, sevenin kalbidir. Ondan daha güzel bir mekân var mi. Sevgili baskanimiz burada degerli hanimefendisiyle abide olacak bu güzel eserin mekâninda bizleri agirliyor. Bundan güzel bir mekan olur mu. Biraz evvel Taskaleli hemserilerimiz bir CD getirdiler. Büyük Atatürk’ün yine kökünün oldugu yerden. Iftihar ettigimiz Kâzimkarabekir Pasamizin yetistigi topraklardir. Nice gönül sultanlari, bilim adamlari, devlet adamlarinin, kültür insanlarinin sadece Anadolu’nun degil, Balkanlarin, Rumeli’nin, Kafkaslarin nice diyarlarin kültür agacinin dallarinin ulastigi yerlere gidebildigi kadar gittigi Macaristan’a kadar giden o büyük agacin kökü Karamandir degerli dostlarim. Onun için önemlidir. Onun için yasatilmasi gerekir. Onun için çekilen emekleri ben kutsal görüyorum. Bu duygularla emegi geçen herkesi tebrik ediyorum” dedi.
Yemek sonrasinda konusan Vali Süleyman Kahraman’da, “Insani ve kâinati tanimanin yolu herhalde sevgiyle, saygiyla böyle bir iklim yasamaktir. Böyle bir ani yasadigimiz zaman herhalde insani ve kâinati böylece tanimis oluyoruz. Suat Bey bize müsaade etmedi. Sayin Bakanimda dedi ki sen en iyisi bu insaati bitirme. Insaati bitirdigin zaman Karaman’dan gittigin gündür dedi. Ben Karaman’a ilk tayin oldugum zaman ilk defa icabet ettigim, en fazla üzerinde durdugum konu Karamanevi’nin bitirilmesiydi. Bende Sayin Bakanimin destekleri ve gayretleriyle bu konuda bir söz verdim. Insallah bu konuda muaffak olurum diye düsündüm. Allah bize nasip etti, buraya bir yardim nasip oldu. Ve is bu asamaya geldi. Aslinda çabucak bitirmek istiyorum ama Sayin Bakanim bitirme, hemen gidersin dedi. Onun emri olacak yani. Simdi Sayin Bakanimla bir daha görüseyim de burasi bitince kalacak miyim kalmayacak miyim? Karaman’a hizmet etmek büyük bir seref. Karaman dünyanin en güzel sehri, Karaman’in Mevlanasi var, Karaman’in önümüzde yürüyen Yunus Emre’si var. Bunaldigimiz zaman, daraldigimiz zaman kendimizi atabildigimiz bir Mader-i Mevlana’si var. Karaman’da her sey var. Güzelliklerde var. Bu bakimdan Karaman’i terk etmek mümkün mü? Degerli misafirler burada tabi Karamanevi’nde ilk defa bir yemek nasip oldu. Suat Bey'i ve tüm vakif çalisanlarini çok yakindan taniyor ve biliyorum. Geçen yil buraya geldigimde Suat Bey’i ve arkadaslari üzgün gördüm. Oraya bir not biraktim. Yalniz degilsiniz diye. Hakikaten onlari yalniz birakmadik. Is bu asamaya geldi. Kendilerinin çok büyük gayretleri ve emekleri var. Kendilerine tesekkür ediyorum. Sayin Bakanim sürekli burayi takip ediyorlar, bana soruyorlar ne oldu diye. Bende Sayin Bakanima mahcup olmayayim diye sürekli sagda solda kosturuyor oradan yardim, buradan yardim derken bu asamaya getirdik. Burada yetisecek gençlerimiz Türkiye’nin gelecegine isik tutacaklar” dedi.
Milli Egitim Bakani hemserimiz Ömer Dinçer’de yemekte yaptigi konusmada, “Bu aksam Suat Bey için ne diyebiliriz hiç bilmiyorum. Önce Valimizle ilgili insaat bitene kadar ömrün var der gibi oldum. Onu neyse ben telafi edecegim. Insaat bitse de Sayin Valim sen Karaman’da kalmak istedigin müddetçe biz yaninizda olacagiz. Seni destekleyecegiz. Simdi insaatta iftar verdigi için Suat Bey bir sikinti içerisinde. Size daha iyi imkânlarda iftar veremedim diye tedirginlik duyuyor. Buna hiç gerek yok. Biz zaten insaata ve iftara gelmiyoruz tek basina. O bahanesi biz birbirimizi görmeye geliyoruz. Birlikte iftar yapmanin hazzina erismek için geliyoruz” dedi.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285