81 İl Valisi Ankara’da Buluştu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu başkanlığında Gölbaşı Vali Galip Demirel Vilayetler Evi'nde 81 İl Valilerinin katıldığı "Valiler Buluşması" programı düzenlendi.

81 İl Valisi Ankara’da Buluştu

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programın açılışında konuşan Bakan Soylu, İçişleri Bakanlığının sorumluluk sahasının çok geniş olduğunu ve bakanlık bünyesinde köklü kurumların bulunduğunu söyledi.

Programın iki gün süreceğini ifade eden Bakan Soylu, valilerin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım tarafından kabul edileceklerini söyledi. Bakan Soylu, yine bu süre içerisinde ilgili bakanların da valilere hitap edeceğini belirtti.

Terörle mücadelenin 7 Haziran seçimlerinin ardından Türkiye'nin en aktif gündem maddesi haline geldiğini anlatan Bakan Soylu, terörle mücadelede 15 Temmuz sonrasında yeni bir vizyon ve yeni bir stratejinin ortaya konulduğunu söyledi.

Bakan Soylu, Jandarma, polis ve sahil güvenlik birimlerinin kahramanca mücadele ettiklerini, mülki idare amirlerinin görevleri başında şehit olduklarını hatırlattı.

Son bir yılda terör örgütlerine yönelik 68 bin 464 operasyon gerçekleştirdiklerini bildiren Bakan Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bunların 40 bin 215’i PKK, 25 bin 818’i FETÖ’ye yönelik operasyonlardır. Kalanı DEAŞ ve aşırı sol terör örgütlerine yönelik olarak gerçekleştirilmiştir. Bu operasyonlar neticesinde 30 bin 167 kişi tutuklanmış, 2 bin 242 terörist etkisiz hale getirilmiş, bin 488 sığınak ve barınak imha edilmiş, 515 terör eylemi de gerçekleşmeden engellenmiştir.

Bu yeni yaklaşım neticesinde alınan tedbirlerle 2016 yılına göre sabotaj/kundaklama türü eylemlerde yüzde 64, yol kesme eylemlerinde yüzde 84, yağma eylemlerinde yüzde 45, adam kaçırma eylemlerinde yüzde 70 oranında bir azalma elde edilmiştir."

Bakan Soylu, insansız hava araçlarının aylık uçuş saatlerini 170 saatten 2 bin 442 saate çıkarttıklarını ve böylece karadan olduğu kadar havadan da alan hakimiyetini sağladıklarını anlatarak, bu kabiliyeti daha da geliştireceklerini söyledi.

Valilere, "Birikiminizle, tecrübenizle, memleketinize olan sadakatinizle bu alanda görev yapabileceğiniz en onurlu dönemden geçiyorsunuz." diye seslenen Bakan Soylu, kendilerinden önceki nesillerin yaşadıklarını yaşamak istemediklerini vurguladı. Bakan Soylu, "Darbelerin, ekonomik krizlerin birtakım saldırıların içerisinde acaba ne olacak endişesiyle karşı karşıya kaldığımız bir Türkiye tablosunu yarına taşımak bizim sorumluluklarımız içerisinde yoktur. Biz güçlü bir Türkiye'yi yarına bırakmak zorundayız." değerlendirmesinde bulundu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "2016 yılının ilk 8 ayına göre 2017 yılında yakalanan uyuşturucu miktarı yüzde 212, uyuşturucu hap miktarı ise yüzde 195 artmıştır." dedi.

Bakanlık birimlerinin yaptıkları çalışmalar hakkında değerlendirmelerde bulunan Bakan Soylu, Doğu ve Güneydoğu'da kayyum atanan belediyelerin halka hizmet üretmeye başladığını, önceki belediye yönetimlerinin esnafa yaptıkları 600 milyon liralık borcun ödendiğini anlattı.

Uyuşturucu ile mücadelenin, terörle mücadelenin en önemli ayaklarından biri olduğuna dikkati çeken Bakan Soylu, şöyle devam etti:

“Bu noktada mücadelemizi bir üst seviyeye taşıdık ve uyuşturucuyla mücadeleyi terörle mücadele ile aynı seviyede değerlendirdiğimiz yepyeni bir anlayış ortaya koyduk. İçişleri Bakanlığının bütün birimlerinin, zabıtalar da dahil, bu işle ilgili görev ve sorumluluğu vardır. Denizde ve karada, tarladan torbaya kadar bu illeti takip etmek zorundayız. Gösterdiğimiz bu kararlılık neticesinde son bir yıl içinde yaptığımız operasyonlarda yasa dışı kenevir ekiminin 3 kat azaldığı gözlemlenmiştir. Lice’den Faraşin’e kadar bütün alanlara operasyonlar düzenlendi. Geçen yıl yapılan operasyonlarla birlikte süreklilik ortaya konuldu. Kenevir ekilen arazilerde bu sene buğday ekildiğini rahat bir şekilde müşahade ettiğimizi sizlerle paylaşabilirim. Bu operasyonlar neticesinde 2016 yılının ilk 8 ayına göre 2017 yılında yakalanan uyuşturucu miktarı yüzde 212, uyuşturcu hap miktarı ise yüzde 195 artmıştır. 1 Eylül 2016 - 25 Eylül 2017 tarihleri arasında uyuşturucu ile mücadele kapsamında 91 bin 812 operasyon icra edilmiş, 212 ton esrar, 9,7 ton eroin, 756 kilogram kokain, 553 kilogram bonzai, 25 milyon adet uyuşturucu hap, 22 milyon adet de kenevir ele geçirilmiştir.”

Bakan Soylu, uyuşturucu meselesinin karşı karşıya kalınan saldırıların en önemlilerinden bir tanesi olduğunu vurgulayarak, Türkiye’nin uyuşturucuda sadece transit değil, hedef ülke konumunda olduğuna da işaret etti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik ve Milli Eğitim Bakanı ile dün imzaladıkları protokol doğrultusunda sertifikası olan güvenlik görevlilerinin artık okullarda çalıştırılabileceğini hatırlatan Bakan Soylu, yaklaşık 760 öncelikli ile yerel kaynaklarla yapılacak binin üzerindeki ikinci öncelikli okullara güvenlik kameraları yerleştirileceğini bildirdi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, okullarda koordinatörlerin görev yapacağını hatırlatarak, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ile yeni servis yönetmeliği hazırlığı içerisinde olduklarına değindi.

Kamu verimliliğini en fazla etkileyen meselenin denetimsizlik olduğunu beliren Bakan Soylu, gelecekteki kolluk kuvvetinin bilişim teknolojileri alanında olacağını ifade etti.

Bakan Soylu, şu görüşlere yer verdi:

“Adalet Bakanlığı ile bir işbirliği yaptık. Şu anda bize FETÖ’nün teslim ettiği değil. Çünkü onlar bu ülkeyi kabiliyetsiz bir hale getirebilmek için devletin bütün kurumlarının içini boşalttı. Hepsini hareketsiz hale getirmeye çalıştılar. Devletin içini boşaltarak bu büyük medeniyetin en önemli gücünü başkalarına esir haline getirmeye çalıştırlar. İstihbaratı kendi içerisinde niteliksiz, dışarı nitelikli bir hale getiren alternatif bir istihbarat birimi oluşturmaya çalıştılar. Aynısını siberde yaptılar. Çünkü iş ortakları, uluslararası ortaklarının talimatı oydu. Devlet bilmemeliydi, devletin namuslu adamları onları takip etmemeliydi. Benim mutlu olduğum, gurur duyduğum hadiselerden bir tanesi Siber Suçlarla Mücadele Dairesi Başkanlığımızın şu anda gelmiş olduğu seviyedir. Yeterli değil, ama muhteşem bir seviyededir. 3-5 ay sonra tam Türkiye Cumhuriyeti devletine yakışır bir hal içerisinde olacaktır. Biz ilk geldiğimizde Adalet Bakanlığı bize dedi ki 'FETÖ ile mücadelede 400 bin telefon, bilgisayar gibi teknik cihazlar var. Bunları sökün, biz bu işi çözeceğiz.' Şu anda bir milyon 200 bini aştı.”

Bakan Soylu, Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi (GAMER) sayesinde her türlü toplumsal olayda anlık izleme ve koordinasyon sağlanabildiğine, gerek MOBESE gerekse polislerin yaka kameralarına dahi erişilebildiğine, acil durumlarda, toplumsal olaylarda hızlı müdahale ve karar alınabildiğine dikkati çekti.

GAMER’e ait alt yapı sistemlerini hazırlayan İçişleri Bakanlığı uzmanlarının, kendisinin “canlı devlet mekanizması” olarak adlandırdığı yeni bir sistem üzerinde çalıştıklarına işaret eden Bakan Soylu, şunları ifade etti:

“Sadece bakanlık birimleriyle değil, birtakım kamu kurum ve kuruluşundan bu sisteme bilgi akışı sağlanacaktır. Bu yapı, ana merkezi bakanlığımızda olmak üzere her il valiliği bünyesindeki il birimlerinden oluşacaktır. Çalışmalar bazı illerimizde tamamlanmış, bazı illerimizde ise devam etmektedir. Yani Türkiye çapında iç güvenlikle alakalı 81 kriz izleme merkezi ve bunların bağlı olduğu tek bir ana merkez oluşturulacaktır. Önemli bir yatırımdır. Önemli bir karar alma ve koordinasyon mekanizmasıdır. İçişleri Bakanlığının teknoloji kullanımı noktasındaki yeni anlayışının da bir yansımasıdır.”

İçişleri Bakanlığına ait bütün internet sitelerinin İSAY-1 ve İSAY-2 sistemleri ile aynı görünüme kavuşturulacağını belirten Bakan Soylu, halen 24 ilde hizmet vermekte olan 112 acil çağrı merkezlerimizin sayısının 2018 sonu itibarıyla tüm illerde faaliyete geçirilmesinin hedeflendiğini ve proje için şu ana kadar harcanan paranın 489 milyon 843 bin lira olduğunu söyledi.

Bakan Soylu, kurum içi çalışmaların daha etkin şekilde takip edebilmesi, merkez ve taşra birimlerinde vatandaşlar arasındaki iletişimi geliştirmek için İzleme ve Değerlendirme Sistemi (İZDES) projesinin de hayata geçirildiğini bildirdi. Bakan Soylu, vatandaşla doğrudan temas konusunda “Açık Kapı” projesinin hazırlandığını ve bunun 10 ilde uygulanmaya başlandığını söyledi.

Gelecek sürecin şifresinin, “güçlenmek, modernleşmek ve doğrudan iletişim” olduğuna vurgu yapan Bakan Soylu, 5 Kasım 2016’dan 31 Ağustos 2017 tarihine kadar 81 ilde vali ve kaymakamlar tarafından 13 bin 13 ziyaret ve toplantı gerçekleştirildiğini kaydetti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun konuşmasının ardından program basına kapalı olarak devam etti.

İki gün sürecek toplantıda, İçişleri Bakanlığının merkez ve bağlı kuruluşlarının görev alanları, güvenlik ve asayiş, trafik, uyuşturucu ile mücadele, vatandaş buluşmaları, yayla ve meralar, 112 acil çağrı merkezleri, pasaport ve sürücü belgeleri ile güvenli okul başta olmak üzere çeşitli konular görüşülecek.

Programa; İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Muhterem İnce, Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin ile 81 ilin valisi, ilgili genel müdür ve daire başkanları katıldı.

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2017, 12:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285